Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Co se to s Japonskem děje?

  8:08

Zamyšlení nad dvěma zcela mimoběžnými světy: Na jedné straně kradené mosazné trysky a na druhé japonský optimismus Paula Krugmana.

Od loňského dubna se v prefekturách Mie, Gifu a Aiči ve středním Japonsku z veřejně přístupných protipožárních hydrantů ztratilo něco přes 1100 mosazných trysek zakončujících textilní protipožární hadice. Podle všeho skončily jako recyklovaný odpad ve sběrných surovinách. Nejaktivnější mosazné piráty mají v prefektuře Mie, nejvíce trysek se pak ztratilo ve městě Macuzaka. Zloděj za jednu mosaznou trysku získá 7000 až 10 000 jenů (asi 1700 až 2500 korun).

Podle údajů policie i místních hasičů se trysky začaly ztrácet kolem poloviny roku 2008, kdy ceny drahých kovů atakovaly historická maxima. Ceny sice od té doby padly o desítky procent, nicméně „recyklační pirátství“ jede dál. Policie, hasiči i místní vlády se snaží. Mosazné trysky nahrazují hliníkovými, za které potenciální zloděj dostane méně než polovinu. Na dvířka hydrantů instalují alarmy, jež ohlásí otevření, případně na hydranty lepí plomby, aby alespoň bylo jednoznačně vidět, kde zloději byli, a kde zatím nikoliv. K lapání zlodějů je však policie skeptická. Požárních hydrantů je mnoho a velmi často na vzdálených místech – podél silnic či mezi zemědělskými plochami –, kde ani alarm nepomůže.

Tam, kde je bolesně normální nekrást

Českého čtenáře asi tento typ „podnikání“ nepřekvapí, šokující je ovšem destinace, kde zmiňovaný „byznys“ začíná kvést. S klidným srdcem totiž mohu prohlásit, že v Japonsku se opravdu nekrade. Nechť na protější misce vah k této novince leží osobní zkušenost, kdy v taxíku zapomenuté mobilní telefony (můj a několika mých klientů), ve vlacích a autobusech zapomenutá zavazadla (moje i mých klientů), v obchodě zapomenutá peněženka i ve vlaku ztracený pas vždy, a to bych chtěl podtrhnout, opravdu vždy opět našly svého původního majitele.

Ten, kdo krade mosazné trysky, aby je následně udal ve sběrně, tak patrně nečiní proto, že průměrný příjem na jeho hlavu vlastně nikdy nepřestal růst

Tedy jako rekapitulace ještě jednou: V Japonsku, v zemi, kde je až bolestně normální nekrást a kde je zároveň pravděpodobnost zemětřesení a následného požáru asi nejvyšší na zeměkouli, někdo za poslední rok ukradl v průměru tři protipožární mosazné hadicové trysky denně a někdo jiný ve sběrných surovinách tento „odpad“ vykoupil.

Otázka, co se to s Japonskem děje, je extrémně složitá a neméně komplikovaný je i nástin možné odpovědi. Japonsko je aktuálně na 21. příčce v kvalitě života podle OECD, ale to nám jasnou představu nedá. Ani světoví ekonomové moc nepomohou. Jak na tom Japonsko opravdu je, se totiž naprosto neshodnou. Zatímco někteří z nich a ratingové agentury snižují hodnocení země a výhled označují za krajně pesimistický, jiní zemi věští dobrou budoucnost. Nejnověji například Paul Krugman, který tak učinil minulý pátek v rozhovorupro Financial Times:

„Měli jsme za to, že Japonsko je odstrašující případ. Ale tu zemi (vývoj po krizi v roce 1990 – pozn. překl.) teď můžeme mít za vzor. Japonsko nikdy nezaznamenalo tak hluboký propad jako my. Dokonce udrželi rostoucí příjem na hlavu i po většinu období, které my nazýváme japonskou ,ztracenou dekádou‘. Dávám teď často k lepšímu úsměvnou představu, že my všichni, kdo jsme se o Japonsko tolik let strachovali, bychom teď měli jet do Tokia a tam bychom se měli císaři omluvit. Jsme na tom hůř, než oni kdykoli byli. Když se mě lidé ptají: ,Nemůžeme dopadnout jako Japonsko?‘, já odpovídám: Kéž by se tak stalo.“  

S držitelem Nobelovy ceny za ekonomii rozhodně polemizovat nehodlám. Spíš mě zaujal kontrast dvou informací, které se do světa dostaly ve stejný den. Dva naprosto mimoběžné světy. Ten, kdo krade mosazné trysky, aby je následně udal ve sběrně, tak patrně nečiní proto, že průměrný příjem na jeho hlavu vlastně nikdy nepřestal růst. Právě proto mi přijde informace o nově se formujících zlodějích mosazi velice důležitá, zejména ve spojení s Krugmanovým optimismem. Pravda o tom, jak na tom Japonsko vlastně je, totiž bude někde mezi těmihle dvěma mimoběžnými extrémy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!