Lidovky.cz

Co se stane s majetkem vězně Romana Janouška?

  9:30
To, že by „politický podnikatel svého druhu“ měl strávit ve vězení 4,5 roku, otvírá několik otázek: kdo se mu postará o několik miliard korun, jimiž podle odhadů disponuje, jestliže svému nejbližšímu okolí v poslední době příliš nedůvěřoval? A možná závažnější: zda žalář zvládne psychicky a fyzicky.

Roman Janoušek nastupuje do vězení. foto: Ilustrace Richard Cortés Česká pozice

Když se za „politickým podnikatelem svého druhu“ Romanem Janouškem zavřely brány věznice, možná si pomyslel: „Stalo se něco divnýho.“ Uplynulo 2,5 roku od okamžiku, kdy opilý srazil ženu a tuto událost na kameru komentoval právě takto. Muž, který jednu dobu platil za nejvlivnější postavu české politiky a byznysu, nakonec nastoupil do vězení v Brně. Za mřížemi má dle rozhodnutí soudce strávit 4,5 roku, což může být hodně dlouhá doba.

Tato skutečnost otvírá několik otázek. První zní, co se bude dít s Janouškovým majetkem. Podle některých odhadů z pražské scény disponuje několika miliardami korun. Vždyť jen ve Švýcarsku detektivové v roce 2009 narazili na Janouškových účtech v bance Kredietbank přibližně na dvě miliardy korun. Důležité bude, kdo se Janouškovi o majetek postará, neboť svému nejbližšímu okolí v poslední době už příliš nedůvěřoval.

Druhým a možná ještě závažnějším otazníkem nad Janouškovou budoucností je, zda žalář zvládne psychicky a fyzicky. Finančníci a podnikatelé, kteří Janouška dobře znají, se při jeho nástupu do vězení shodli: „Bude to mít těžké, nebyl ani na vojně.“

Neznámé hranice impéria

Přesné hranice Janouškova impéria, které zlatý věk zažilo v letech 2006 až 2010, dosud nejsou známé. Mapování komplikují tajné podíly v offshorových firmách či konta v zahraničních bankách. Spíše tedy jde o obrysy, které už samy o sobě ukazují na podnikatelův nebývalý rozmach. Do Janouškovy zájmové sféry spadalo například zdravotnictví, energetika – především rozšíření Temelína – či development.

Přesné hranice Janouškova impéria, které zlatý věk zažilo v letech 2006 až 2010, dosud nejsou známé

Spekulovalo se o jeho údajném podílu ve společnosti Sekyra Group nebo o spolupráci se skupinou Penta v otázce pozemků okolo letiště v Ruzyni a Vodochodech. Janoušek byl aktivní i kolem sportovišť, kde se mluvilo o údajných skrytých podílech ve skiareálech ve Špindlerově Mlýně, o jeho zájmu o golfový resort na Karlštejně či angažmá na „vltavské riviéře“ ve Žlutých lázních.
Pokud se politický podnikatel bude ve vězení chovat vzorně, není vyloučeno, že se mu pobyt za mřížemi zkrátí na polovinu trestu – tedy přibližně na dva roky. I to je však dostatečně dlouhá doba, aby do jeho revíru pronikly osoby, které si budou chtít z Janouškova bohatství uloupnout. Zdroje z šedého pražského polosvěta nejčastěji tvrdí, že vedle právníků budou hrát při bránění Janouškova majetku roli i spříznění podnikatelé.

Příležitost pro konkurenci

Janoušek bude mít nad svými financemi zpoza mříží mizerný dohled. To je situace, které by mohli jeho konkurenti využít.

V tomto kontextu nejčastěji padá jméno Tomáše Pitra, s nímž se v posledních měsících sblížil. V Pitrově příběhu prý Janoušek našel určitou inspiraci. Někdejší majitel Setuzy a zájemce o privatizaci společnosti Unipetrol před nástupem do vězení v roce 2007 utekl do Švýcarska, kde se skrýval v „horách a lesích“. Nakonec se vzdal, část trestu „odkroutil“ ve Švýcarsku a posléze v České republice. Dnes je Pitr „čistý“ a ve 43 letech může znovu čile podnikat.
V souvislosti s Janouškem a jeho novými kontakty se v poslední době hovoří i o skupině podnikatelů, lobbistů a právníků z tenisových kurtů v pražských Záběhlicích, která má blízko k exprezidentu Václavu Klausovi. Areál je spojovaný s bývalými majiteli dnes již zkrachovalých skláren Crystalex Radovanem Květem a Janem Součkem a lobbisty Milanem Velkem a Martinem Ulčákem, jehož hovory s Romanem Janouškem před časem otiskly Lidové noviny.

Právě do této party se měl Janoušek přiřadit. Část peněz pak Janouškovi dlouhodobě spravují různé česko-slovenské finanční instituce, jejichž úkolem je protáčet a investovat finanční zdroje. Janoušek bude mít nad svými financemi zpoza mříží mizerný dohled. To je situace, které by mohli jeho konkurenti využít.

Neblahé tušení

Své o tom ví byznysmen a někdejší majitel fotbalové Sparty Petr Mach. V roce 2001 se dostal kvůli neproclenému automobilu (který mu nepatřil) do vězení, na svobodu se vrátil o dva roky později. A nestačil se divit. Na jeho švýcarských kontech v době uvěznění docházelo – bez Machova svolení – k podezřelým transakcím. Navíc se z účtu ztratilo 7,5 milionu dolarů a nelze vyloučit ani praní špinavých peněz. Na stole totiž leží podezření, že jde o peníze z privatizace Mostecké uhelné.

Janoušek před nástupem do vězení zřejmě tušil, že v jeho nejbližším okolí něco není v pořádku

Janoušek před nástupem do vězení zřejmě tušil, že v jeho nejbližším okolí něco není v pořádku. V rozhovoru pro TV Barrandov prohlásil, že u sebe objevil „dvě krysy“. „Těžce to nesu. Jména samozřejmě neřeknu, nechci je vyplašit. Krysy ještě nevědí, že jsou krysy, a myslí si, že jsou tygři,“ prohlásil Janoušek na konci září.

Podle zdrojů ČESKÉ POZICE měl spory jak se svými advokáty, tak s podnikateli, se kterými spolupracoval na několika projektech. Ti mu také měli slíbit, že rozsudku a výkonu trestu nakonec přece jen unikne.

Pouze skromné podmínky

Oslabení podnikatelské pozice či odsávání peněz nejsou ani zdaleka jediné Janouškovy hrozby. Uplynulých zhruba 25 let byl zvyklý žít v luxusu, ať už v Praze, nebo v chorvatském Zadaru. Tomu nyní bude na několik let konec, podnikatel si musí zvyknout na ty nejskromnější podmínky.

Oslabení podnikatelské pozice či odsávání peněz nejsou ani zdaleka jediné Janouškovy hrozby. Musí si zvyknout na ty nejskromnější podmínky.

Tři pražští manažeři, kteří v uplynulých týdnech přišli s lobbistou do kontaktu, ČESKÉ POZICI sdělili, že alkohol Janouškovi poškodil psychiku. Proto prý není mentálně připraven na radikální přechod a život za mřížemi. A dodali: „Nezažil ani službu na vojně. Snad si ve vězení nic neudělá.“
Janoušek navíc tvrdí, že je vážně nemocný – údajně jde o vnitřní zranění hlavy. „Museli jsme mu poskytnout akutní pomoc. Podle mě cestu do Prahy nemusel přežít,“ řekl ČESKÉ POZICI v polovině listopadu exsenátor a ředitel vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml, který Janouška před měsícem ošetřoval.
Podnikatel se snažil na základě deklarovaných zdravotních problémů soud přesvědčit, aby mu odložil nástup do vězení. Nepodařilo se. Spravedlnost „oko nezavřela“ a vězeň Janoušek si musí zvyknout na jiný život.

Trest už lze jen přerušit

  • Odklad trestu Romana Janouška podle pražského městského soudu nepřichází v úvahu, protože už nastoupil do vězení.
  • Přerušení výkonu trestu může teď navrhnout věznice, v níž si trest odpykává.
  • Janoušek nastoupil v úterý 18. listopadu do brněnské věznice, v jejímž areálu je nemocnice.
  • Návrh na přerušení může podat ošetřující vězeňský lékař s tím, že není schopný vězni poskytnout odpovídající péči. Návrh pak zváží vedení věznice. Pokud s ním bude souhlasit, předá jej do Prahy na odbor zdravotnictví generálního ředitelství Vězeňské služby ČR.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.