Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Co provedl pan Chalupa špatně? Zde jsou odpovědi, pane premiére.

  5:22

Petr Nečas v kauze Key Investments úporně brání svého ministra přesto, že se tím sám dostává do trapné situace.

Premiér Nečas brání svého kolegu ve vládě Chalupu slabými argumenty. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Premiér Petr Nečas roli ministra Tomáše Chalupy v kauze Key Investments zlehčuje, nicméně svého kolegu ve vládě brání slabými argumenty. Evidentně nechce aféru řešit, ale ani dozvědět se víc o podrobnostech. Vyplývá to z rozhovoru, který Nečas poskytl týdeníku Respekt. Městské části Praha 6, 10 a 13 svěřily firmě s neznámými vlastníky téměř miliardu korun a již několik měsíců se marně snaží peníze získat zpět. Prvním pražským starostou, který Key Investments pustil k obecním penězům, byl právě Chalupa.

Rozhovor s Nečasem vedl šéfredaktor Respektu Erik Tabery a v souvislosti s kauzou Key Investments mu položil pět otázek, což je dost. Jenže bylo jasné, že kdyby se Tabery lépe připravil, mohl by Nečase přesnějšími dotazy přitlačit lépe ke zdi. Na druhou stranu z rozhovoru vyplynulo, že Nečas kauzu zná jen z doslechu a opakoval argumenty, které mu někdo (nejspíše Chalupa) připravil. Na jednu otázku premiér dokonce odpověděl: Provedl pan Chalupa něco špatně? Když už se takto veřejně ptá, zkusíme mu odpovědět.

Praha 6 pokračovala v investicích prostřednictvím Key Investments i poté, co firmě v roce 2009 kapitálový dohled ČNB už podruhé udělil vysokou pokutuRiskantní dobrodružství pražských městských částí s Key Investments začalo už v roce 2003, kdy radnice Prahy 6 vybírala v tendru správce finančního majetku. Nečas tvrdí, že „proběhlo transparentní a regulérní výběrové řízení“. Odkud to ví? Existuje snad nezávislá analýza tohoto tendru? Neexistuje. Pravda je taková, že výběrové řízení probíhalo velice podivně. Tendr vyhrála firma SI Asset Management (později přejmenovaná na Key Investments), která už v té době měla neznámé vlastníky. Navíc podle zjištění regulátora porušovala již v letech 2002 a 2003 při poskytování investiční služby zákony, za což dostala první pokutu. O nestandardním průběhu výběrového řízení informovala ČESKÁ POZICE již dříve.

Byl to starosta Chalupa, který po tomto tendru svěřil firmě Key Investments první stamiliony a částku postupně navýšil až na půl miliardy. Praha 6 investici nepřehodnotila ani poté, co před několika lety při kauze zázračného zbohatnutí expremiéra Stanislava Grosse vyšlo najevo, že Key Investments je absolutně neprůhledná firma s neznámými vlastníky na offshore adresách.

Na co Chalupa ještě čekal?

Městská část Praha 6 pokračovala v investicích prostřednictvím Key Investments i poté, co firmě v roce 2009 kapitálový dohled ČNB už podruhé udělil vysokou pokutu za to, že „nejednala při poskytování služby kvalifikovaně, čestně a spravedlivě, v nejlepším zájmu svých zákazníků, a za to, že obhospodařovala majetek zákazníků způsobem neodpovídajícím záměrům a investičnímu profilu zákazníků, když do majetku zákazníků nakupovala nekótované dluhopisy s omezenou likviditou emitované jinými jejími zákazníky, případně osobami s ní nebo jinými jejími zákazníky majetkově nebo personálně propojenými, a majetek těchto zákazníků dostatečně nediverzifikovala“. To muselo stačit, aby radnice okamžitě skončila s Key Investments spolupráci. Jenže Chalupa jí dále věřil.

Vedení Prahy 6 od chvíle, kdy Chalupa v roce 2003 podepsal smlouvu s Key Investments, ani jednou nekontrolovalo pomocí nezávislé expertizy, zda firma postupuje správně a že portfolio města je dostatečně diverzifikované. Za celou tu dobu žádná nezávislá firma neoceňovala portfolio Prahy 6 ve správě Key Investments. Místo okamžitého ukončení spolupráce Praha 6 udělala nečekaný krok: doporučila firmu Key Investments Praze 10 a 13, které pak této společnosti svěřily po 200 milionech. Pikantní je, že posudky na Key Investments pro Prahu 10 a 13 připravili – asi ne náhodou – právníci, kteří měli evidentně střet zájmů. Buď pracovali přímo pro Key Investments, nebo zastupovali osoby spojené s firmami, do jejichž nelikvidních cenných papírů Key Investments vložila všechny svěřené peníze městských částí.

Záhada s auditorem

Ministr Chalupa dodnes nevysvětlil největší záhadu v kauze: firma Auditing Dykast dlouhá léta audituje Key Investments a společnosti, jejichž cenné papíry Praha 6, 10 a 13 za veřejné peníze pořídily. Auditorskou společnost vlastní strýc Vladislava Dykasta, nadějného politika pražské ODS a bývalého šéfa bytového odboru magistrátu, který je nyní šéfem kabinetu ministra životního prostředí Tomáše Chalupy. Ministr pro ČESKOU POZICI sdělil, že žádná souvislost neexistuje. Kdo tomu uvěří? Snad jen jeden člověk: Petr Nečas.

Premiér v rozhovoru pro Respekt brání Chalupu i argumentem, že „informaci o tom, že Key Investments není v pořádku, poskytla ČNB teprve v září loňského roku“. Zjevně chtěl vinu svalit na kapitálový dohled centrální banky. Kdo tuto mylnou informaci premiérovi poskytl? Že by opět Chalupa? Možná.

Kdo poskytoval o kauze Nečasovi mylné informace? Že by sám Chalupa? Možná.Kdyby se Nečas nechal informovat od nezávislého subjektu, hned by zjistil, že ČNB na to, že Key Investments porušila zákony a nejednala při poskytování služby kvalifikovaně, čestně a spravedlivě a v nejlepším zájmu svých zákazníků, upozornila dokonce dvakrát: jednou v roce 2008 a podruhé v roce 2009. „Odpovědní investoři, včetně zmiňovaných pražských městských částí, se mohli už v roce 2009 snadno dozvědět, proč dostala společnost Key Investments pokutu dva miliony korun, a měli se podle toho zařídit,“ uvedl mluvčí ČNB Marek Petruš. Proč tedy něco takového premiér vykládá? Má to zapotřebí?

Mimochodem, ministr Chalupa od ČESKÉ POZICE obdržel sedm zásadních otázek již 10. května. Ptali jsme se mimo jiné na to, zda ještě jako starosta Prahy 6 nezanedbal povinnosti řádného hospodáře s finančním majetkem radnice, který svěřil firmě Key Investments. Ministr, který ještě stále neodstoupil, dodnes neodpověděl.

Autor: