Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Co naděloval politikům Ježíšek ČEZíšek?

  6:11

Energetický gigant posílal vlivným politikům nevšední dárky. Dřevěnou železnici, GPS či mobilní telefon. 

„Přijde mi zcela absurdní, že by si někdo společenským dárkem kupoval jakési protislužby. To musím zcela odmítnout,“ řekl k obdrženým dětským dárečkům předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Polostátní energetický gigant dovede být štědrý. Pod stromeček a k narozeninám vám může nadělit praktické a nevšední dárky. Má to samozřejmě háček. Dárek dostávali především vlivní politici – typicky člen vlády, poslanec vládní strany, vlivný poslanec opoziční strany nebo prezident republiky. ČESKÁ POZICE získala dokumenty z archivu organizace, která se v období vlád Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse (oba ČSSD) na distribuci dárků společnosti ČEZ podílela. „Vzpomínám si, že jsem tehdy po narození prvního syna stavebnici dostal,“ uvedl šéf opoziční ČSSD a tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka.

Dárky byly nevšední – například dřevěná železnice, navigace do auta či mobilní telefon. Někdejší spolupracovnice této organizace, která si nepřála být jmenována, ČESKÉ POZICI sdělila, že cena za zboží, které její firma vybraným politikům nadělila, se pohybovala v řádu milionů korun, jednalo se přibližně o zhruba pět milionů. Jak však dodala, agentur a firem zařizujících dárkové záležitosti bylo více, celkovou sumu odhaduje až na zhruba patnáct milionů korun. 

Je to asi jako kdyby zaměstnanci firmy posílali z firemních peněz dárky jejímu majiteli. 

Mluvčí ČEZ Eva Nováková na dotaz, zda společnost posílala či stále posílá vybraným politikům k Vánocům a narozeninám pozornosti a drobné dárky, odpověděla: „Všechny dárky obecně jsou obvykle osobní záležitostí jednotlivých manažerů, ne samotné společnosti. Výdaje na reprezentaci jsou striktně omezeny a nezahrnují pouze náklady na dárky, ale především na další nedaňové položky. V této oblasti se ČEZ nijak neliší od praxe jiných firem jak v ČR, tak v Evropě či USA.“

Aby bylo zřejmé, proč nás zaráží, že manažeři společnosti držené ze 70 procent českým státem posílali dárky politikům, kteří stát spravují, pomozme si příměrem. Je to jako kdyby zaměstnanci firmy posílali dárky jejímu majiteli - ovšem z firemních peněz.

Sada doutníků, šampaňské Gosset, taška Montblanc či kravata od firmy Hermés určitě potěší. Může to být způsob, jak například „podpořit“ loajalitu vlivných politiků. V materiálech, které má ČESKÁ POZICE k dispozici, se však kromě uvedených luxusních darů objevují i velmi zajímavé položky.

Sobotkovy hračky

Bohuslav Sobotka byl od roku 2003 členem předsednictva ČSSD, ve vládě Vladimíra Špidly (ČSSD) působil jako ministr financí a byl též místopředsedou vlády. Dozor nad státní kasou si Sobotka udržel i v následné vládě Stanislava Grosse (ČSSD). Agentura, která měla dary pro Sobotku na starost, si do svých poznámek k exministru financí zapsala: „Odborně se zaměřuje na oblast veřejných financí a daňovou legislativu. Jeho zájmem je historie, literatura sci-fi, cestování a film.“ Přijde mi zcela absurdní, že by si někdo společenským dárkem kupoval jakési protislužby, říká předseda ČSSD

V seznamu darů pro Bohuslava Sobotku z roku 2004 nalezneme právě zmíněné zajímavosti: Dětská dřevěná železnice (9 200 korun) a Dětský dřevěný dům (8 900 korun), k tomu šampaňské Gosset (1 100 korun). Jak již uvedeno, nynější předseda největší opoziční strany připustil, že stavebnici skutečně dostal. Na dotaz, zda se ČEZ mohl těmito dary snažit získat Sobotkovu loajalitu, předseda ČSSD odpověděl: „Přijde mi zcela absurdní, že by si někdo společenským dárkem kupoval jakési protislužby. To musím zcela odmítnout.“

Co to vůbec znamená  „společenský dar“? Umí si někdo představit, jak by vypadal nespolečenský dar?

Svobodovy knoflíčky, Ambrozkův navigátor

Ministrem životního prostředí byl ve Špidlově a Grossově vládě Libor Ambrozek (KDU-ČSL), který proslul mimo jiné kvůli domu, na který si prý ušetřil „ze svého“. V roce 2004 mu ČEZ nadělil navigační přístroj GPS (12 900 korun) a kožené pouzdro Montblanc na vizitky a kreditní karty (8520 korun). Jako doplněk nechybělo šampaňské Gosset. Dotaz ČESKÉ POZICE Ambrozka evidentně rozčílil: „Čtete sci-fi nebo co? GPS jsem fasoval až letos. Tehdy jsem ani nevěděl, co to je, nic jsem nedostal a nikdo po mně nic nechtěl. Zkuste otravovat někoho jiného,“ napsal Ambrozek. Možná, že  tedy některé dárky ani nedorazily, to je taky zábavné.

ČEZ nezapomněl ani na místopředsedu Špidlovy vlády Cyrila Svobodu (KDU-ČSL), který byl ministrem zahraničí v této i Grossově vládě. Svobodu energetický gigant v roce 2004 potěšil kravatou Hermés z těžkého hedvábí (4 700 korun), mobilním telefonem Nokia 3100 (4 750 korun), manžetovými knoflíčky Montblanc (6 700 korun) a samozřejmě - Gosset. „Od ČEZu jsem nic nedostával a nedostávám. ČEZ ode mě nic nepožadoval,“ napsal Svoboda v textové zprávě.

O dalších obdarovaných a jejich reakcích budeme informovat v pokračování článku ve čtvrtek 22. prosince.