Lidovky.cz

Co mají společného kauza Gorila a slovenská mafie?

Slovensko

  14:48

Byly o nich napsány zajímavé knihy. Mafie na Slovensku vyšla, avšak Gauneři vycházející ze spisu Gorila nikoli. Pokusíme se vysvětlit, proč.

Kauza Gorila, která je založená na zveřejnění přepisu odposlechů z roku 2005 až 2006 mezi podnikateli ze společnosti Penta, politiky a vysokými státními úředníky, otřásá Slovenskem již několik týdnů. V médiích se objevují další a další informace nejen v souvislosti s aktéry spisu, ale v posledních dnech také se zákazem vydání knihy v nakladatelství Petit Press, která o celém případu pojednává.

Novinář Tom Nicholson se totiž rozhodl na motivy „gorilího“ spisu vydat dílo s názvem Gauneři, kde politickou korupci a celkovou „mafianizaci“ společnosti na Slovensku popisuje. Jelikož je část uniklého spisu volně přístupná na internetu, existuje jistá představa, s jakým materiálem spisovatel pracoval. Podle úryvků knihy, jež jsou za poplatek dostupné na stránkách internetového deníku Sme.sk, se Nicholson snaží o čtivou literaturu s beletristickými prvky.

Soudce Branislav Král však publikování Gaunerů zakázal vydáním předběžného opatření. Rukopis ani internetové výňatky prý před svým rozhodnutím nečetl a dal na „dobré slovo“. Stačilo mu k tomu totiž pouhé čestné prohlášení Jaroslava Haščáka z Penty, který je prakticky se všemi aktéry ze spisu Gorila spojován. Vydání knihy by prý bylo zásahem do Haščákových práv. „Je nelogické, aby dal toto čestné prohlášení a nebyla to pravda,“ uvedl soudce Král.

ČESKÁ POZICE se slovenské kauze Gorila věnovala v článcích:

Mafie vyjít mohla

Je zajímavé, že jinou knihu s podobným zaměřením taková strastiplná cesta k publikaci nečekala. Napsal ji Gustáv Murín, jmenuje se Mafie na Slovensku a vyšla v roce 2009. Již z názvu je patrné, o čem kniha pojednává. Spisovatel sleduje osudy členů slovenského podsvětí v devadesátých letech 20. století.  Hlavní postavou a jistým pojítkem mezi všemi postavami je Mikuláš Černák, takový slovenský „capo di tutti capi“ (boss všech bossů).

Koho by ještě mohli informačně překvapit Nicholsonovi Gauneři, když jde navíc o beletrii?

Murínovo dílo vychází z novinových článků a policejních spisů, které se o mafii operující po celém Slovensku kdy zveřejnily. Navzdory tomu, že text nejdou většinou v konkrétních případech do hloubky, vykresluje solidní pavučinu vztahů mezi šéfy i členy podsvětí a několika vrcholnými politiky. Řekněme, že například jméno Vladimíra Mečiara, bývalého slovenského premiéra (1992 až 1998), je skloňováno hned na několika stranách této zajímavé knihy.

Murín rozebírá mimo jiné kauzu údajného únosu syna tehdejšího slovenského prezidenta Michala Kováče (1993 až 1998) a její spojitost s bývalým šéfem Slovenské informační služby (SIS) Ivanem Lexou (1995 až 1998). Zajímavým čtením jsou také údajné vazby Mečiara na podsvětí a jeho spolupráce s SIS.

Za zmínku stojí i pikantní spojitost, jež mezi knihami Gauneři a Mafie na Slovensku – vzhledem k současným událostem – vznikla. Soudce Branislav Král, který rozhodl o předběžném zákazu vydání Nicholsonovy knihy, figuroval v již zmíněné kauze údajného únosu Michala Kováče mladšího. V červnu 2011 totiž Král rozhodl, že se exprezident Kováč musí bývalému řediteli SIS Lexovi omluvit za to, že ho s únosem svého syna spojoval. Ostatně, přečtěte si o tom v knize Mafie na Slovensku.

Gauneři vadí víc?

Jak je tedy možné, že měl Murín s vydáním své knihy (a i dalších s podobnou tématikou) více štěstí než kanadský novinář? Žádné čestné prohlášení ani předběžné opatření. A že by se pár lidí, které vydání Murínova díla zabolelo, našlo.

Je pravda, že informace, které se v Mafii na Slovensku objevily, byly již předtím někde zveřejněny. To znamená, že již nemohly nikoho výrazně překvapit. Leda čtenáře, který nečte noviny a časopisy. Ale koho by ještě mohla informačně překvapit kniha Gauneři? Zkusili jste již vložit do Googlu heslo „spis Gorila“? Spousta akterů, kteří v Mafii na Slovensku vystupují, jsou již mrtví nebo ve vězení

Problém je zřejmě trochu jinde. Navzdory zmínkám o Mečiarovi, Lexovi nebo Kováčovi se Murín v knize věnuje především „obyčejným“ mafiánům. Jinak řečeno – drsným hochům s pistolemi, jizvami a vyholenými hlavami. Spousta akterů, kteří v Mafii na Slovensku vystupují, jsou proto již mrtví nebo ve vězení.

Kniha Toma Nicholsona bude naproti tomu pojednávat spíše o propracovanějších – a hlavně současných – praktikách, vztazích a aktivitách bílých límečků. Je prostě aktuální. Jak uvedl na svém blogu sám autor Mafie na Slovensku: „V měřítku dnešních kšeftů jsou (Murínovi mafiáni – pozn. red.) směšní tím, jak zabíjeli v malém, ručně a namáhavě. Tam, kde oni tasili zbraň, jejich následovníci vytahují kreditní kartu. Dnes stačí jeden vládní tendr, kde vybraný ministr v úloze novodobého bílého koně sice neporuší zákon, ale potěší předem vybrané firmy a tři miliardy přejdou do těch správných rukou.“

Aktéři Nicholsonových Gaunerů jsou naživu, mají moc, prostředky a páky, jak vydání knihy bránit. A dělají to bez skrupulí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.