Lidovky.cz

Co když Dienstbier potáhne na Brusel?

Zprávy z EU

  7:29

Pokud se nejpopulárnější český politik rozhodne kandidovat do Evropského parlamentu, zatopí ODS.

foto: © ČTKČeská pozice

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dal Jiřímu Dienstbierovi, který letos v březnu na sjezdu strany přišel o post místopředsedy, na výběr ze tří možností. V úterý v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že si Dienstbier může vybrat, zda chce obhájit křeslo v Senátu, nebo získat místo ve vládě či zda by příští rok rád vedl kandidátku sociálních demokratů do Evropského parlamentu.

Pokud by Dienstbier využil poslední nabídky od šéfa, dost pravděpodobně by se na několik let odřízl od vlivu na domácí politiku, což by jistě mnozí jeho spolustraníci z tábora statutárního místopředsedy Michala Haška uvítali. Hra o Dienstbiera je však o něco složitější.

Nejde jen o to, zbavit se nepohodlného kolegy. Může jít o promyšlený tah, jak „prodat“ marketingový tahák z billboardů prezidentské kampaně i ve volbách do Evropského parlamentu. V těch se sice dle průzkumů očekává vítězství ČSSD, ostatně stejně jako ve volbách do Poslanecké sněmovny, jež se dost možná uskuteční ve stejném termínu. Avšak vzhledem k tomu, že Dienstbier nasbíral v klání o Hrad 800 tisíc hlasů, projel s kampaní celou republiku a jde o nejpopulárnějšího českého politika, úspěch strany by jistě zvýraznil.

Evropské volby jsou charakteristické tím, že jde o jednokolovou volbu v rámci Česka. Proto je sestavení kvalitní kandidátky nesmírně důležité pro výsledek, v němž logo strany hraje až druhé housle.

Varování pro ODS

Jiří Dienstbier by v případě evropské kandidatury zatopil i nejsilnější vládní straně — občanským demokratům. Ti začnou vybírat vhodné adepty na kandidátku do eurovoleb až na podzim. Sice už dnes padají jména současných europoslanců Jana Zahradila, Evžena Tošenovského či Edvarda Kožušníka, jenž si myslí na první příčku kandidátky, oficiálně však vnitrostranické primárky začnou nejdříve v září.

Pokud chtějí občanští demokraté uspět, musejí si dobře rozmyslet, koho do europoslaneckého klání vyšlou. Nejčernější scénáře totiž hovoří o tom, že by se ODS mohlo stát, že by v Bruselu v roce 2014 zbyli pouze dva její zástupci, což by pro vládní stranu bylo naprosté fiasko. Opakoval by se scénář z roku 2004, kdy naopak ČSSD protlačila do Bruselu pouze europoslance Libora Roučka a Richarda Falbra.

Pokud chce ODS debaklu předejít, musí na kandidátku vybrat skutečně výrazné osobnosti, které budou schopny uspět v celorepublikovém měřítku. Tužby, aby každý ze čtrnácti regionů za každou cenu prosadil vlastního kandidáta, by měly jít tentokrát stranou.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.