Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

ČNB přebírá otěže hospodářské politiky

  12:48

Guvernér Miroslav Singer v rozhovoru pro Hospodářské noviny nastiňuje, kam až centrální banka může zajít, aby podpořila ekonomiku.

Guvernér ČNB Miroslav Singer. foto: © ČNBČeská pozice

Už minimálně půl roku nám vláda slibuje, že připravuje soubor impulsů, které by mohly pomoci nakopnout české hospodářství k růstu. Na jednání kabinetu se materiál s 80 návrhy prorůstových opatření dostal teprve tuto středu a jejich uvedení do praxe bude jistě nějakou dobu trvat. Samozřejmě pod podmínkou, že do toho nezasáhnou čím dál pravděpodobnější předčasné parlamentní volby a s tím související změna vládnoucí sestavy.

Co ale není schopná zastat vláda, ačkoli je to jedním z jejích nejdůležitějších úkolů, o to se zřejmě hodlá postarat Česká národní banka (ČNB). Alespoň to tak vypadá z aktuálního rozhovoru guvernéra Miroslava Singera pro Hospodářské noviny. „Dlouhodobě a v případě zachování stability finanční soustavy můžeme mimo kurzových operací skutečně debatovat i o onom ‚vyhazování peněz z helikoptéry‘. To je ale hodně za horizontem,“ naznačil Singer, kam až je centrální banka ochotná zajít ve své snaze podpořit levnými penězi ekonomiku.

Ponechme nyní stranou, že Singer svými výroky, které nejsou jen běžnou slovní intervencí centrálního bankéře, zahanbil vládní politiky – to je na jinou debatu. Pokusme se zasadit jednání ČNB do širšího kontextu.

Souboj o co nejslabší měnu

Zdejší centrální banka vlastně nedělá nic jiného, než k čemu přistoupily, ať už zatím jen slovně či fyzicky, její kolegyně v západním světě – například Fed (již třetí fáze kvantitativního uvolňování) či Evropská centrální banka (nákupy dluhopisů problémových zemí na sekundárním trhu). ČNB se přitom vůči těmto aktivitám dosud vymezovala spíše negativně. Teď ale tento trend dorazil, jak už to bývá, i k nám.

A není divu. Za situace, kdy ostatní země zdvihají novou vlnu tištění peněz, těžko můžeme coby exportně založená ekonomika zůstat pozadu. V opačném případě by totiž kurz koruny posiloval a konkurenceschopnost České republiky by se propadala. „Ze současného kurzu koruny nemáme nějaký dramaticky dobrý pocit,“ přiznává pro HN Singer.

Nehrozí kvůli dodávání neomezených prostředků do oběhu, že se začne nekontrolovatelně zvyšovat inflace?Globální souboj o co nejslabší měnu prostřednictvím dodávání neomezených prostředků do oběhu však nechává nezodpovězenou jednu důležitou otázku: Nehrozí kvůli tomu, že se začne nekontrolovatelně zvyšovat inflace? Odpověď zná jen málokdo, ale z toho, co slýcháme od tvůrců měnové politiky, bychom mohli nabýt dojmu, že v současné situaci všeobecně slabé poptávky nikoli. Jenomže věřte bankéřům...

Jedno však nelze guvernéru Singerovi upřít. V době, kdy se lidé potýkají se stagnujícími příjmy, kdy vláda zpřísňuje fiskální politiku a zvyšuje daně a kdy se týden co týden dozvídají o nových případech nehospodárného nakládaní s veřejnými penězi, či dokonce o korupci ve státní správě, jim dal alespoň nějakou naději, že nemusí být hůř a že je ČNB připravená se k tomu svým dílem a svými nástroji přičinit.

Jednoduché to ale nebude. Někteří ekonomové totiž upozorňují, že pokud se centrálním bankám nepodaří včas měnovou politiku utáhnout, jakmile se objeví náznaky nezvladatelného přehřátí cen, mohlo by být zle. Výsledkem by pak nemusela být nastartovaná, ale stále stagnující, či dokonce klesající ekonomika – tím pádem i vysoká nezaměstnanost – a obří inflace, která znehodnotí úspory nás všech.

Guvernér ČNB Miroslav Singer v rozhovoru pro HN:

O úrokových sazbách

„K mému překvapení jsme zjistili, že můžeme ještě ubrat čtvrtku procentního bodu a mít úrokové sazby na nule.“ (Minulý týden bankovní rada snížila hlavní úrokovou sazbu na 0,25 procenta – pozn. red.)

„Dostali jsme se do bodu, kdy se hypotéky běžně nabízejí za úroky kolem tří procent (...) To mi připadá velmi atraktivní. Nechápu, proč je český spotřebitel v depresi.“

O dalších opatřeních na podporu ekonomiky

„Bavili jsme se na bankovní radě o tom, co všechno může centrální banka nakupovat a dávat za to peníze do oběhu. Na co všechno může půjčovat a – v extrémnějším případě – jak může rozdávat peníze občanům (...) Pokud by to skutečně bylo potřeba, zdá se nám jako nejjednodušší pohnout s kurzem měny.“

O kurzových intervencích

„Každá centrální banka může vůči vlastní měně intervenovat v nelimitovaném objemu. Neboť na to potřebuje jen vlastní měnu a její emisi kontroluje, jinými slovy si peníze může vyrobit. Pakliže jste ochoten přijmout inflační důsledky nebo bráníte deflaci, jsou vaše možnosti neomezené.“

O „rozdávání“ peněz občanům

„Pamatuji se například, že jedna centrální banka proplácela lidem část úroků, které spláceli na hypotékách. Nefinancovala stát, ale podpořila poptávku po hypotékách, čímž podpořila trh, který má na ekonomiku a její očekávání velký vliv. Boom v nemovitostech dokáže rychle zvednout životní úroveň obyvatelstva, jak těch, kteří domy staví, tak těch, u kterých potom utrácí.

O kurzu koruny

„Je silnější, než předpokládá naše prognóza, podle které bychom měli dále uvolňovat měnovou politiku. Ta navíc počítá se zápornými úrokovými sazbami, o kterých víme, že je nemůžeme použít. Takže ze současného kurzu koruny nemáme nějaký dramaticky dobrý pocit.“

O HDP a růstu

„Svět se z téhle krize nezačne vybírat žádným extrémním růstem. A to se týká i Česka. Je naprostou iluzí, že svět po téhle krizi bude podobný tomu předtím. My zažíváme období změn, kdy staré jistoty mizí.“

„Naše země ani světová ekonomika na tom prostě nejsou tak špatně, jako to vypadalo a dílem i bylo před třemi lety. Ale my se chováme dnes, jako by se měl svět zítra zhroutit. Lidé se nemusí chovat tak konzervativně. A proto jim snižujeme sazby, abychom jim znepříjemnili držení peněz v bankách. A proto jim svým způsobem hrozíme, že kdyby ceny měly klesat rychle, tak to nebude tak rychlé, aby se jim vyplatilo dávat peníze do banky za nulový úrok.

O vládní konsolidaci veřejných rozpočtů

„Každá vláda si musí vybrat nějakou cestu mezi tím, za kolik financuje stát a jak dramaticky fiskálně konsoliduje. Konsolidace je tady, ať se nám to líbí, nebo nelíbí, ale radit, jak konkrétně to teď má vláda dělat, nehodlám. Nehrozí, že lidé přijdou o úspory.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!