Lidovky.cz

Čistě ženské volební kandidátky začínají být trendem

  9:53
Od začátku devadesátých let přibylo na komunálních kandidátních listinách zhruba deset procent žen. Letos jich v komunálních volbách kandiduje 72 189. Přitom uskupení, jako je Čelakovandy ve středočeských Čelákovicích, Ženy 2018 v Kanicích (okres Brno-venkov) nebo Liga žen v Dalešicích na Jablonecku, mají na kandidátkách jen ženy.

Kandidátní listina pro komunální volby v Brně foto: FOTO: MAFRA - Anna Vavríková

Čelakovandy, čistě ženské politické hnutí, které bojuje v komunálních volbách ve středočeských Čelákovicích, uvádějí svůj facebookový profil citátem britské Železné lady Margaret Thatcherové: „Chcete-li v politice, aby bylo něco řečeno, uložte to muži. Chcete-li, aby bylo něco uděláno, uložte to ženě.“ Není samo. Podle stejného hesla se zařídilo mnohem více uskupení, která mají na kandidátních listinách jenom samé ženy.

„Zaměřujeme se na seniory, zdraví, děti, prostě témata, která tak nějak přirozeně přitahují spíše ženy,“ popisuje Hana Rybková. Realitní makléřka kandiduje za sdružení Ženy 2018 v Kanicích (okres Brno-venkov). Spolu s ní je na kandidátce dalších sedm podobně rázných a energických kolegyň. „Byla jsem oslovena z toho důvodu, že patřím k těm akčním. Mám dojem, že ty neakční by do toho ani nešly. Všechno to budou dámy, které mají zájem, aby se tady něco dělo a věci se vylepšovaly,“ říká Rybková.

Žlutické maminky

Ženy 2018 vznikly teprve před pár měsíci a takto pospolu kandidují poprvé. Stejně tak jsou letošní komunální volby premiérou pro Žlutické maminky. Ty se z „akčních žen“ a organizátorek transformovaly na politické hnutí také teprve letos. V obci ležící v okrese Karlovy Vary jsou ale dostatečně známé díky dřívější práci.

Žlutické maminky se z „akčních žen“ a organizátorek transformovaly na politické hnutí také teprve letos. V obci ležící v okrese Karlovy Vary jsou ale dostatečně známé díky dřívější práci.

„Jsme spolek, který funguje už asi 15 let. Chystáme různé akce převážně pro děti ve Žluticích. Už se na to nedalo koukat, vynasnažíme se pomoct trošku kultuře a podobně. Známe se přes děti a právě přes kulturu,“ líčí členka Žlutických maminek Jitka Schöppová, jinak učitelka v mateřské škole. Mezi podnikavými matkami z městečka na břehu řeky Střely jsou na kandidátce překvapivě i dva muži. Jeden z nich, Tomáš Straka, je vojákem z povolání.

„To je také taková naše žlutická maminka. Je hudebník a na různých akcích s námi spolupracuje. Stejně jako druhý muž, ten je zase učitel ze ZUŠ. Protože spolupracujeme, tak do toho šli s námi i na kandidátce,“ vysvětluje Schöppová. Podle genderového klíče se rozdělili kandidáti a kandidátky dvou hnutí v Herálci na Vysočině. Ve volbách se proti sobě postaví Muži a Ženy.

„V Herálci to má tradici. Tyto typy kandidátek jsou dobrou volbou v případě, že nejste politicky vyhranění nebo někomu speciálně nestraníte,“ řekla LN Alexandra Kasperová. Podnikatelka, jež v obci obnovila místní zámek a provozuje v něm hotel, letos kandiduje poprvé. Má číslo jedna na listině sdružení Ženy. „Je to spíše volné spojení osob s různým typem motivace. Všechny máme chuť něco změnit a mít alespoň nějaký vliv na dění,“ popsala Kasperová.

Ženy do politiky

Ač proti Ženám v Herálci kandidují Muži, nejsou voliči ani kandidáti v obci rozdělení jen podle genderového klíče. Do voleb jdou ještě Hasiči, Sokolové a z tradičních stran KSČM. V nedalekém Havlíčkově Brodě se o hlasy uchází pro změnu uskupení Ženy za Brod, které kandiduje ve spolupráci s vládním hnutím ANO. Na společné listině jsou však ženy i muži. Čistě ženské kandidátky ale začínají být trendem.

Touha po občerstvení politiky v obci vyburcovala také obyvatelky Černé v Pošumaví. V čele jejich kandidátky stojí místostarostka Věra Daňová, která je zároveň ředitelkou místní školy. Spolu s ní se o křesla ve vedení Černé ucházejí dvě učitelky nebo vedoucí pošty. Všechny kandidují pod hlavičkou Ženy do politiky.

Hned několik jich je v Libereckém kraji. Liga žen se přihlásila do komunálních voleb v Dalešicích na Jablonecku, v Pulečném chce uspět sdružení Dámská 7 a na Liberecku v Dolní Řasnici se společná kandidátní listina jmenuje Klub žen. Touha po občerstvení politiky v obci vyburcovala také obyvatelky Černé v Pošumaví. V čele jejich kandidátky stojí místostarostka Věra Daňová, která je zároveň ředitelkou místní školy. Spolu s ní se o křesla ve vedení Černé ucházejí dvě učitelky nebo vedoucí pošty. Všechny kandidují pod hlavičkou Ženy do politiky.

„Říkaly jsme si, že uděláme ryze ženskou kandidátku, aby nás bylo v politice víc. Ale kdyby tam byl nějaký muž, také bychom se nezlobily,“ líčí zrod politické spolupráce Daňová. Ne všem osloveným sousedkám se ale do politiky chtělo. Někdy se zapsáním na listinu souhlasily jen pod podmínkou, že se ocitnou na nižším místě, aby případně nebyly zvoleny.

„Co si budeme povídat, když se nedaří, lidé vám začnou nadávat. To není nic příjemného a odradí to, říká Daňová. Na listině se objevily ženy, kterým není život v obci lhostejný, a zajímají se, jak jej posunout. „Chceme samozřejmě podporovat školu, dělat nějaké věci pro děti. Důležité jsou ale i domy pro seniory a bydlení,“ vyjmenovává Daňová.

Souboj pohlaví v komunálních volbách

2018

obce, města a městyse: muži 67,15 procenta, ženy 32,85 procenta

městské části a obvody: muži 61,89 procenta, ženy 38,11 procenta

2014

obce, města a městyse: muži 67,78 procenta, ženy 32,22 procenta

městské části a obvody: muži 63,03 procenta, ženy 36,97 procenta

2010

obce, města a městyse: muži 68,83 procenta, ženy 31,17 procenta

městské části a obvody: muži 63,26 procenta, ženy 36,74 procenta

2006

obce a města: muži 70,62 procenta, ženy 29,38 procenta

městské části a obvody: muži 63,75 procenta, ženy 36,25 procenta

2002

všechna zastupitelstva: muži 72,31 procenta, ženy 27,69 procenta

1998

všechna zastupitelstva: muži 74,24 procenta, ženy 25,76 procenta

Zdroj: ČSÚ

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.