Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Cirkusové defilé Věcí veřejných

  9:56

VV slibovaly vyhubení dinosaurů, místo nich však nabídly třetihorní prales se zpěvy a tanci.

foto: © ČESKÁ POZICE, ČTKČeská pozice

Když v březnu Vít Bárta hrdě připustil „Ano, chováme se nestandardně“, nemluvil o tom, jak jezdil svým maserati se samolepkou místo platné poznávací značky, což je zrovna v případě ministra dopravy poněkud frapantní. Ani o tom, jak na ministerstvech dopravy a školství vesele přibývá úředníků za doprovodu halasných proklamací o šetření a redukční dietě. Hovořil o postupu ministerstva dopravy vůči společnosti Skanska. Úplně nejpřiléhavější by však bylo, kdyby vztáhl svá slova na jednu politickou stranu, jejímž je neoficiálním šéfem a kterou voliči transportovali z komunální úrovně do parlamentu, aby kultivovala českou politiku.

Zatím to připomíná spíše historky z polosvěta soukromých oček, z jižní Itálie anebo blázinecZatím to připomíná spíše historky z polosvěta soukromých oček, z jižní Itálie anebo blázinec. Zlatí Kočkové a příbuzní kolotočáři nedávné minulosti! Co může myslící člověk aktuálně soudit o posledních událostech, jež spustil výkonný místopředseda strany a poslanec Jaroslav Škárka, když nejprve řekl, pak odvolal a pak zase řekl a pak zase odvolal, že mu Bárta platil statisíce za to, jak drží ústa a krok? V tomto kontextu lze dospět jedině k přesvědčení: řada standardů české politické kultury sice evokuje vzpomínky na subsaharskou Afriku, ale pro nestandardy Věcí veřejných sotva nalézt přiléhavou kulturně-geografickou destinaci. VV slibovaly vyhubení politických dinosaurů, místo nich však nabízejí třetihorní prales, v němž se čile míhají nepravděpodobní tvorové.

Pokusili jsme se alespoň o stručnou hitparádu „nestandardů“ z dílny VV, jichž jsme byli svědky za pouhý – a to ještě necelý – rok. Paměť je totiž krátká, zvlášť když je atakována novými a novými čísly hodnými věčného zapamatování. Neradi bychom však VV připravili o slávu, je to úžasný výkon. Či přesněji - výkon, který by měl probouzet úžas. Pokud by se text zdál čtenářům příliš dlouhý, věřte, že to není vinou ČESKÉ POZICE. To Věci veřejné nezahálely.

Předvolební aperitiv

Hlídky v ulicích

Krátce před volbami do Poslanecké sněmovny zorganizovaly Věci veřejné v Praze takzvané „sociálně-intervenční hlídky“, které měly přispívat k veřejnému pořádku. Kritici odkazovali na praktiky komunistické strany a nacistů, ale příběh brzy vyšuměl pod atakem „zajímavějších“ detailů z nitra nadějné strany.

Podpisové právo

Především vyšlo najevo, že předseda Věcí veřejných Radek John neměl právo podepisovat za stranu smlouvy a jednat za ni. Toto právo měl její výkonný místopředseda Jaroslav Škárka. (Pěkně se teď Vítu Bártovi odvděčil.) Ač VV tuto absurditu brzy odstranily, nepřímo se tím potvrdilo, že předsednická role Radka Johna je ve skutečnosti formální a skutečným šéfem nad stranou i přílivem financí je Vít Bárta.

Sedm milionů za neposlušnost

Kandidáti VV do sněmovních voleb museli podepisovat smlouvu zavazující k poslušnosti. Pokud by přeběhli k jiné straně, mají podle smlouvy zaplatit straně sedm milionů korun. Především však ve smlouvě stálo, že  hlasovat pak mohou jen „v souladu se stanoviskem poslaneckého klubu, respektive v souladu se stanoviskem politické strany“. Tato klauzule je však pravděpodobně v rozporu s Ústavou, a tak VV později vytvořily ke smlouvě dodatek, že v případě sporu je Ústava smlouvě nadřazena.

Mohou za to počítače

O vstupu do vlády uspořádaly VV referendum prostřednictvím internetu. Hlasovat mohli sympatizanti, kteří se přihlásili před termínem voleb. Jenže hlasování se muselo opakovat. Při prvním pokusu totiž u hlasujících, kteří byli proti vstupu do koalice, počítače informovali, že se vyjádřili naopak souhlasně. Přímá demokracie křemíkového typu.

Vít Bárta panuje dopravě...

... šetří na železnici

S velkým povykem ministr dopravy Bárta v srpnu zastavil všechny stavby na železnici. O pár měsíců později je – v nápadné tichosti – všechny znovu spustil. Ministerstvo dopravy tvrdí, že hlavním důvodem byla ochota stavebních firem poskytnout slevy. Stavbaři však oponují. Dle nich Bárta náklady uspořil jen díky tomu, že se vyškrtaly položky v projektové dokumentaci. O nich ale rozhoduje zadavatel stavby, nikoliv zhotovitel. Když se Bártův úřad chlubí svým úspěchem, jde jen o komunikační trik.

... riskuje arbitráže se staviteli dálnic

Vít Bárta loni v létě zastavil také již zahájenou výstavbu několika úseků dálnic. Jenže podle smluvních podmínek nelze stopnout projekt bez souhlasu stavebních firem. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo již se stavbaři vyjednávat. Dle informací ČESKÉ POZICE je ale postup ŘSD liknavý. Stavební firmy připouštějí, že ignorace již podepsaných smluv může v krajním případě skončit mezinárodními arbitrážemi.

... diskredituje Skansku

V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce očernil Vít Bárta stavební společnost Skanska kvůli řadě údajných závad na dálnicích a silnicích, které firma stavěla. Reklamace vůči společnosti Skanska dle Bárty činí téměř miliardu korun. Navíc deset inkriminovaných úseků opatřil Bárta cedulemi, že je musí ŘSD opravit a že je stavěla právě Skanska. Mezi nimi však byl například i úsek, který Skanska ještě nepředala, nebo ŘSD přiznalo pochybení na straně zadavatele. Dan Ťok, generální ředitel Skansky, napsal Bártovi otevřený dopis, v němž mimo jiné uvedl, že ministrovy výroky považuje za šokující. Proti postupu Bárty se hodlá firma bránit. Vyloučit prý nelze ani mezinárodní arbitráž.

... chystá Superstrategii

Do významných pozic v resortu dopravy nastoupili dva finančníci, kteří předtím dlouhá léta zastávali vysoké manažerské funkce ve skupině PPF. Jak Petr Sedláček, tak Pavel Janda dostali  na starosti alternativní financování dopravní infrastruktury. Možná je to jen náhoda, ale téměř zároveň s tím vyhlásil Bárta takzvanou Superstrategii. Navrhuje řešit výstavbu silnic a dálnic metodou PPP projektů, tedy ve spolupráci se soukromým sektorem. Bude poučné sledovat, jaký vítr do plachet naberou zakázky.

Radek John vybírá policejního prezidenta

Již před usednutím do křesla ministra vnitra avizoval Radek John výměnu policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Poté, co Martinů za asistence prezidenta rezignoval, zorganizoval John výběrové řízení, jež nebylo tak docela v souladu se zákonem o služebním poměru, jak nakonec konstatoval i premiér Nečas.

Experti také poukazovali na šibeniční termíny a tempo tendru, v němž musel být prezident vybrán již předem. John si nakonec nechal nového šéfa policie Petra Lessyho posvětit od premiéra a své pojetí výběrového řízení dotáhl do konce.

Firma rodiny ministra Jankovského

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský předal ještě před jmenováním vedení rodinné firmy Phar Service synovi. Vzápětí však firma získala zakázky ve velkých pražských nemocnicích v souhrnné hodnotě téměř 200 milionů korun.

Již den po nominaci například podepsala kontrakt na stavbu hybridního operačního sálu v pražském IKEM za 20 milionů, o jehož dodavateli bylo, spravedlivě dodejme, rozhoduto před nominací Kamila Jankovského na post ministra. V srpnu pak získal Phar Service tři další zakázky. Vedle osmimilionové objednávky od Fakultní nemocnice Královské Vinohrady přišly další dva kontrakty od IKEM včetně smlouvy na údržbářské práce za 30 milionů.

Jankovský sice reagoval, že do soutěží se rodinná firma přihlásila dlouho před vstupem VV do vlády. Nicméně případ hybridního momentálně šetří policie kvůli podezření z předražení. Podle některých informací se předražení týká přístrojového vybavení, nikoli stavby. Zakázku však policie prověřuje podle informací z médií i proto, že Phar Service ji získala v takzvaném zúženém výběrovém řízení, ve kterém se vybírá z pěti předem oslovených dodavatelů.

Bárta kličkuje. Sledovala ABL politiky ODS?

Neoficiální šéf VV čelil podezření, že jeho bezpečnostní agentura ABL tajně sledovala politiky ODS v Praze 11 v době, kdy byl jejím šéfem. Nejprve Bárta veřejně prohlásil, že žádné takové aktivity ABL neprovozovala. Dokonce se v tomto smyslu zavázal čestným slovem premiéru Nečasovi. MF Dnes však přinesla dokumenty – fotografie, videozáznamy a počítačové soubory –, které podle listu dosvědčovaly, že ABL před několika lety skutečně politiky sledovala.

Bárta je nejprve označil za zmanipulované. Poté prohlásil, že šlo „jen“ o aktivitu subdodavatele ABL Petrlíčka. Následoval argument, že původně neměl o aktivitách své firmy správné informace. A nakonec připustil, že před čtyřmi lety se ABL rozhodovala, zda rozšířit protikorupční aktivity do veřejné sféry, a Praha 11 byla možný klient. Nechal ji proto „prověřit“ v tom smyslu, zda s ní může ABL spojit své jméno.

Než jsme se nadáli, Vít Bárta se premiérovi omluvil, čímž šla kauza k ledu, a jedeme dál močálem černým kolem bílých skal.

Dobešovy eskapády

Podivné rychloaudity

Po svém nástupu dal ministr školství Josef Dobeš, místopředseda Věcí veřejných, zpracovat dva personálně-procesní audity. Každý přišel úřad na 1,95 milionu korun – 50 tisíc korun pod limitem, nad nějž má být vypsán tendr. Rozložení zakázky zaujalo Transparency International i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Na základě rychloauditů byl odvolán Dobešův protikandidát na ministra a ředitel sekce evropských fondů Jan Vitula (TOP 09). Na protest tehdy odešly desítky zaměstnanců; byl ukončen také nábor posil pro tuto sekci.

Tragická personální politika

Dobeš během půl roku vystřídal čtyři vrchní ředitele kabinetu (Šedivý, Mastný, Říha, Machálková) a nyní si již hledá pátého. Zcela obměnil a početně navýšil tiskový odbor, zaměstnal lidi bez adekvátního vzdělání. Jeho první náměstek Kryštof Hajn (VV) šokoval akademickou obec větou o vydírání rektora českobudějovické vysoké školy. Ministr se obklopil „krizovými manažery“, o jejichž schopnostech však experti pochybují.

Statisíce i seminárka pro blízké

ČESKÁ POZICE upozornila na extrémní odměny u vybraných zaměstnanců: Dobešova poradkyně a studentka Jana Machálková našla na výplatnici za prosinec 145 330 korun hrubého, tiskový mluvčí Václav Koukolíček bral v témže měsíci 129 321 korun. Záhy nato Mladá fronta Dnes uvedla, že podezřívá Dobeše z napsání seminárky pro jeho novou vrchní ředitelku kabinetu; dokládat to měly soukromé e-maily zaslané Machálkové v ministrově opilosti. Vyšlo též najevo, že se ve školském resortu četla korespondence vybraných osob. Za 70 tisíc korun ze státní kasy si nechal Dobeš zhotovit rodinné promo snímky.

Kritické čerpání fondů EU

Divoká personální politika se mimo jiné odrazila na neutěšeném stavu čerpání evropských fondů. Problém, který Dobeš zdědil už z dob ministryně Dagmar Kuchtové (SZ), eskaluje a před dvěma týdny vedl k doručení káravého dopisu z Bruselu ve věci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Na cestě už je prý i druhý listinný políček, jenž se týká vědeckých miliard v druhém operačním programu. ČR tak může přijít o miliardy.

Národovec Bátora poradcem

V posledních týdnech zaměstnávala média kauza údajné „bátoriády“. Dobeš se rozhodl jmenovat svým náměstkem (později už jen poradcem) bývalého kandidáta Národní strany Ladislava Bátoru, jenž byl onálepkován jako pravicový extremista. Protestovaly vysoké školy, neziskové organizace i opoziční strany, ale Dobeš na apríla Bátoru skutečně uvedl v úřad jako ekonomického rádce. Stalo se tak na doporučení prezidentova vicekancléře.

Totalita uvnitř VV

Místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová loni v říjnu poslala vedení strany dopis, v němž kritizovala dominantní roli svého manžela Víta Bárty ve straně a údajnou totalitu, která kvůli němu vládne. Uvedla, že ji k jeho napsání vedla „naprostá ignorance elementárních principů uvnitř strany a naprostá nekomunikace ze strany VB (Víta Bárty)“. Podle ní Bárta zcela samovolně určuje další směrování strany, aniž by se ptal na názory ostatních.

Podobný dopis odeslal e-mailem všem poslancům strany koncem března také poslanec za VV Stanislav Huml. Označil v něm vrcholné činitele VV za všehoschopné lidi, mezi jejichž metody patří vydírání a nátlakové akce. O sledování či odposlouchávání nyní hovoří také Jaroslav Škárka. Důkazy zajisté chybějí, zato nechybí například praxe, že poslanec VV se musí před setkáním s novinářem napřed „dovolit“ šéfů, jak dobře vědí všichni žurnalisté.

Pod ochranou zlatého telete

Fascinující píle, straníci nezahálejí. Od vstupu Věcí veřejných do sněmovny a vlády uplynulo přibližně devět měsíců. Objeví někdo takhle malou partaj (stranu bez rozsáhlé stranické struktury, stranu s tak povážlivým nedostatkem osobností nominovatelných do postů, kde je žádána inteligence a odpovědnost), která tohle všechno v tak šibeničním termínu stihne! Jenže zlaté tele jménem koaliční vláda, které se bez poslanců VV zatím neobejde, je odolnější než Diamantová hora z Tisíce a jedné noci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!