Lidovky.cz

Církevní restituce: Vypukne lov na jeden poslanecký hlas

  10:22

Skutečná bitva teprve vládní koalici čeká, zatímco sociální demokraté už mají tutovku pro podzimní předvolební kampaň v kapse.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Bylo to o fous. Vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi v byl Poslanecké sněmovně schválen ve třetím čtení těsně o dva hlasy (93 hlasů, potřebných bylo 92). Pro Nečasův „ansámbl“ to neznamená nic jiného než záruku, že to bude ještě divoká bitva. Na poslanecké kolbiště se s vysokou pravděpodobností brzy vrátí, a to po oranžovém „NE“ v Senátu, kde má ČSSD – jež s návrhem nesouhlasí – jasnou většinu.

Ve hře jsou obrovské majetky a sumy peněz; církve by podle vládního návrhu měly získat zhruba polovinu majetku (vyčíslena je částkou přibližně 76 miliard korun) a jako finanční vyrovnání zbylé části 59 miliard korun. Opozice kritizuje výčet vráceného majetku či vůbec oprávněnost církví si tento majetek nárokovat.

Otazníky: Věci veřejné, Michal Doktor, Pavel Bém

Aby parlament církevní restituce nakonec „posvětil“, očekávané senátní veto bude muset dolní komora přehlasovat stojedničkovou většinou. A tak pojďme na chvíli počítat. V pátek pro vládní novelu hlasovalo 93 poslanců, s tím že sedm zastupitelů z ODS a TOP 09 se hlasování neúčastnilo (představitelé LIDEM hlasovali v kompletní sestavě). Za předpokladu, že by ve finále zvedli ruku pro návrh všichni poslanci za ODS, TOP 09 a LIDEM, bude vládní koalici chybět jeden hlas.

Kde tento hlas vzít? Na konci dubna vyslovilovládě důvěru 105 poslanců – kromě těch koaličních to byli i tři zákonodárci z Věcí veřejných (Otto Chaloupka, Milan Šťovíček, Miroslav Petráň) a bývalí (dnes nezařazení) občanští demokraté Pavel Bém a Michal Doktor. Véčkaři Chaloupka a Petráň hlasovali v pátek proti majetkovému vyrovnání (Šťovíček nehlasoval), Bém se ze schůze omluvil a Doktor nehlasoval. Navíc v nedávném rozhovoru pro ČESKOU POZICI řekl, že současný návrh církevních restitucí by měl být upraven. V případě Béma můžeme jen spekulovat, co si o návrhu vlastně myslí.

Církevním restitucím jsme se věnovali v řadě článků a rozhovorů.

Sociální demokraté si musejí nad církevním megatématem mnout ruce

Suma sumárum: ve sněmovně to teprve bude lítý boj, ve kterém se bude počítat každý hlas. Můžeme k tomu očekávat, že někteří poslanci – například z ODS – se rozhodnou svůj souhlas s majetkovým vyrovnáním zobchodovat.

Sociální demokraté si musejí mnout ruce nad církevním megatématem. Po korupční kauze Davida Ratha si stratégové v Lidovém domě nemuseli dělat těžkou hlavu z toho, jakou palbou v podzimních krajských volbách vlastně zasypou vládní strany. Vzhledem k místy až teatrální kritice ČSSD (například obří transparenty na jednání sněmovny) ve věci církevních restitucí je nyní jasné: trumf z roku 2008 v podobě „třicetikorunových poplatků u lékaře“ bude mít v nadcházející krajské kampani zdatného následovníka.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.