Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Církevní restituce: Haškovo kladivo na Sobotku?

  10:59

Zákon o vyrovnání státu s církvemi je téma, kterému takzvaně každý Čech rozumí. A ideální manévrovací prostor pro oranžové rebely.

foto: © repro webové stránky ČSSDČeská pozice

Evergreen české politiky – církevní restituce – nespí. Přesně před rokem sice zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi schválila sněmovna, ale nyní se stal rozbuškou pro vznikající vládní koalici ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL.

Téma církevních restitucí po sněmovních volbách zvedla sociální demokracie, která si z něho loni v kampani před krajskými a senátními volbami vytvořila nevkusný předvolební štít. Tehdy šlo o jednu z hlavních zbraní ČSSD proti nepopulární Nečasově vládě a ještě letos v únoru strana dostala zákon před Ústavní soud, aby jej zrušil (nestalo se). Pokud by po volbách vznikla koalice ČSSD a KSČM, velmi pravděpodobně by se o církevních restitucích uskutečnilo všelidové hlasování.

Povolební situace však takové představy narušila. O vládní koalici vyjednávají subjekty, které nemají natolik zásadní důvody s církevními restitucemi výrazněji hýbat.

  • KDU-ČSL kvůli náboženské podstatě své strany musí alespoň do jisté míry vycházet s římskokatolickou církví, která má z církevních restitucí získat nejvíce financí a majetku. Podstatnou část elektorátu lidovců tvoří katolíci, kteří by kritiku zákona o vyrovnání s církvemi mohli nést nelibě. Dalo by se navíc očekávat, že by lidovce začali ostře kritizovat ODS a TOP 09, díky nimž před rokem zákon prošel sněmovnou.
    Na rozdíl od lidovců představitelé ANO 2011 revizi restitučního zákona nevylučujíPrvní místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka k aktuálnímu vyjednávání o restitucích ČESKÉ POZICI napsal: „Z našeho pohledu je téma církevních restitucí uzavřené, zákon prošel i přes Ústavní soud, a jsou zde platně uzavřené smlouvy se státem a církvemi. V případě jakéhokoliv rozporu při navracení majetku se bude jak stát, tak církve obracet na soud, aby posoudil oprávněnost nároku.“
  • Na rozdíl od lidovců představitelé ANO 2011 revizi zákona nevylučují. Jeho předseda Andrej Babiš totiž v neděli večer po jednání se zástupci ČSSD připustil možnost jednat s církvemi o změně restitucí, přestože hnutí dosud bylo na straně lidovců a tvrdilo, že otázka restitucí je uzavřená a posvěcená i Ústavním soudem.
    Babiš k tomu řekl: „Přicházejí (restituce) ve velice nepříznivý čas, kdy v naší zemi jsou rozpočtové problémy.“ První místopředsedkyně hnutí Věra Jourová k vyjednávání o církevních restitucích ČESKÉ POZICI uvedla: „Na tahu jsou sociální demokrati, aby nás přesvědčili o smysluplnosti jejich návrhu. Naši experti se tím budou zabývat.“
    Na druhou stranu církevní restituce nejsou pro Babiše kdoví jaké zlo. Do skupiny Agrofert, kterou šéf hnutí vlastní, patří například společnost Wotan Forest, jež se zabývá nákupem a zpracováním dřeva či správou lesů. (Státní podnik Lesy ČR blokuje pro restituce zhruba 142 tisíc hektarů lesních pozemků.)
Úskalí měkkého kompromisu

Sociální demokracie by ráda po sedmi letech opoziční diety zamířila do Strakovy akademie, k čemuž se však bude muset o tématu církevních restitucí domluvit s potenciálními koaličními partnery. Vzhledem k neústupnosti lidovců by například podle právníka a bývalého šéfa KDU-ČSL Cyrila Svobody mohlo jít o kompromis, jako je vytvoření kontrolní komise, která by dohlížela na průběh navracení majetku.

Neprosadí-li ČSSD v koaliční smlouvě nějaké tvrdší opatření proti restitučnímu zákonu, pro Haškovo křídlo nebude obtížné komplikovat vznik nové vládyToto měkčí řešení však má jedno velké úskalí. Kompromis, který by mohl stačit Sobotkovu vyjednávacímu týmu o vládě, by mohl být nedostatečný pro křídlo okolo Michala Haška, jenž má v poslaneckém klubu ČSSD zhruba 20 spřízněných duší. Podle informací ČESKÉ POZICE od lidí blízkých vedení strany v ní panuje obava, zda právě církevní restituce nejsou téma, na které oranžoví rebelové čekají.  

Zákon o vyrovnání státu s církvemi je téma, kterému takzvaně každý Čech rozumí. Dle průzkumu agentury Sanep z letošního června bezmála 75 procent lidí nesouhlasilo s církevními restitucemi. A pokud ČSSD v koaliční smlouvě neprosadí nějaké tvrdší opatření proti restitučnímu zákonu, pro Haškovo křídlo v poslaneckém klubu nebude obtížné postavit se do opozice a komplikovat vznik nové vlády. Vzpomeňme na Haškova slova, když oznamoval svou rezignaci na post statutárního místopředsedy ČSSD: „Budeme i nadále loajálními sociálními demokraty, kteří ctí programové zásady a sliby voličům.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!