Lidovky.cz

Čínských multimilionářů přibývá. Více než polovina z nich uvažuje o emigraci.

  5:18

Čínský boháč dle analýzy pravidelně cvičí, chce své děti poslat na studia do ciziny a sbírá hodinky nebo čínskou malbu.

Historický rekord! V Číně žije více než milion multimilionářů. Ke konci loňského roku jejich počet dosáhl 1,02 milionu. Zprávu, která vyplývá z posledního vydání Hurun Report, čínské obdoby žebříčku boháčů sestavovaného americkým časopisem Forbes, zveřejnila agentura Sin-chua.

Analýza tvrdí, že počet obyvatel Číny s majetkem přesahujícím deset milionů jüanů, což odpovídá zhruba 1,6 milionu dolarů, překročil hranici milionu vůbec poprvé. Počet velmi majetných lidí se dle Hurun Report, který do analýzy nezahrnul Tchaj-wan, Hongkong a Macao, zvyšuje hlavně díky rychle rostoucímu HDP a cenám realit.

Hurun Report tvrdí, že nejvíce čínských milionářů, přesně 84 procent z nich, se koncentruje ve východních, severních a jižních regionech země. V Pekingu žije téměř 189 tisíc multimilionářů.   

Již na jaře letošního roku byla zveřejněna data týkající se chování multimilionářů v Číně, která zpracovala Industrial Bank společně s Hurun Report. V centru pozornosti byli Číňané s majetkem přesahujícím šest milionů jüanů, tedy zhruba 950 tisíc dolarů. Ze zveřejněných údajů namátkou vybíráme:

  • 85 procent multimilionářů hodlá své děti poslat studovat do zahraničí;
  • boháči cvičí v průměru 2,3krát týdně;
  • dvě třetiny z nich se považují za sběratele, nejoblíbenějšími sběratelskými předměty jsou hodinky a čínské obrazy;
  • polovina z nich je věřících;
  • internet předhonil televizi a stal se jejich nejvyhledávanějším zdrojem informací;
  • 35 procent z nich má nějakého domácího mazlíčka;
  • 13 procent uvažuje o koupi firemního letadla.  

Ne všechna data týkající se čínské ekonomiky jsou ale příznivá. Již nějakou dobu se hovoří o splasknutí čínské realitní bubliny a zpomalení růstu ekonomiky. List Financial Times upozorňuje na vztah mezi chováním multimilionářů a známkami zhoršujícího se stavu čínského hospodářství. „Objevují se časté zprávy o odlivu kapitálu v souvislosti s tím, že bohatí Číňané vidí doma více finančních rizik než příležitostí,“ upozorňuje deník.

A dodává: „V nedávno publikované analýze Bank of China a Hurun Report připustilo šedesát procent milionářů, že zvažují emigraci. Jedním z důvodů jsou zhoršující se obchodní podmínky.“ A cíl potenciální emigrace? Nejčastěji zmiňovanými destinacemi jsou Spojené státy, Kanada a Singapur. Evropě náleží čtvrtá příčka.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.