Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čínský státní fond zatím v Česku zkoumá investice skupiny CEFC

Při jednání Andreje Babiše, premiéra v demisi a miliardáře se zkušenostmi z vrcholného byznysu, s šéfem čínského investičního kolosu CITIC Čchang Čen-mingem ve čtvrtek 19. dubna v sídle vlády, nedostal Babiš na některé otázky jasnou odpověď. Například zda v Česku tento státní čínský fond chystá nějaké další nebo strategické nákupy.

Předseda představenstva holdingu CITIC Group Čchang Čen-ming (vlevo). foto:  František Vlček, MAFRA

Po přijetí na Pražském hradě ve středu 18. dubna se šéf čínského investičního kolosu CITIC dostavil ve čtvrtek 19. dubna i do Strakovy akademie. Na rozdíl od zdvořilostního přijetí u prezidenta Miloše Zemana, známého vřelým vztahem k Číně, ale musel Čchang Čen-ming čelit v sídle vlády otázkám premiéra v demisi a miliardáře se zkušenostmi z vrcholného byznysu.

Andrej Babiš (ANO) se k čínským investicím v minulosti stavěl rezervovaně. Podle informací LN ho především zajímalo, jaký bude osud tuzemských investic skupiny CEFC, jejíž šéf a (stále ještě) Zemanův poradce Jie Ťien-ming upadl v nemilost. Její aktivity celosvětově přebírá právě CITIC. „Pochopil jsem, že jsou úplně na začátku a teprve se rozhlížejí, jaké investice u nás mají,“ řekl Babiš s tím, že na jednání byli přítomni i čínští finančníci, ale na některé své otázky nedostal jasnou odpověď. Například zda v Česku skupina chystá nějaké další nebo strategické nákupy.

Nejistý vstup do J&T

Delegace, ve které nechyběla ani čínská velvyslankyně v Česku Ma Kche-čching, vyčíslila hodnotu investic u nás na přibližně 1,5 miliardy eur. CITIC ale vynaloží jen částku ve výši přibližně 700 milionů eur, a to vkladem do společného podniku s CEFC, která si v něm ponechá formálně 51procentní podíl. Informaci podle agentury ČTK potvrdil i Zemanův kancléř Vratislav Mynář, který se navzdory stále chybějící bezpečnostní prověrku účastnil jednání na Hradě. „V co nejkratší době se budou snažit založit společný podnik, o němž už je podepsané závazné memorandum,“ uvedl.

Nejistý je vstup čínských peněz do skupiny J&T, a především její banky, k čemuž měla výhrady Česká národní banka. Podle informací LN jsou „stále v jednání“. Právě J&T Banka si před nedávnem aktivovala zástavní práva na nemovitosti skupiny CEFC v Česku, problém by ale měl být již vyřešen. Nejistý je také osud slibovaného miliardového průmyslového fondu s J&T.

Do současných projektů by podle něho CITIC mohl vstoupit v řádu týdnů, do nových pak v řádu měsíců. Na rozdíl od vlády prý před prezidentem Číňané slíbili další investice, žádné konkrétní informace ale neuvedl. Naopak se prý vůbec nemluvilo o osudu Zemanova poradce Jie Ťien-minga. „Můžu říct, že za celou dobu schůzky o panu poradci nezaznělo jediné slovo, nezazněl žádný dotaz. Je to vnitřní záležitost Číny,“ řekl Mynář.

Nejistý je vstup čínských peněz do skupiny J&T, a především její banky, k čemuž měla výhrady Česká národní banka. Podle informací LN jsou „stále v jednání“. Právě J&T Banka si před nedávnem aktivovala zástavní práva na nemovitosti skupiny CEFC v Česku, problém by ale měl být již vyřešen. Nejistý je také osud slibovaného miliardového průmyslového fondu s J&T.

Zeman dostal z Číny uklidňující dopis

V podvečer v úterý 17. dubna přistálo v Praze letadlo, z něhož vystoupila skupina čínských gentlemanů. Dorazili, aby po českých kotlinách rozšířili zprávu, že čínský příliv investic do tuzemska nevyschne a že hlavní problém, na němž česko-čínské kapitálové přátelství zaškobrtlo, už je vyřešený. Nálepku potížisty dostal bývalý šéf CEFC Jie Ťien-ming a jeho byznysové ambice, které se vymkly kontrole i libosti čínského komunistického ústředí.

Uklidňující zprávu a pomyslný škrtanec přes Jieho podobiznu přednesl na Hradě ve středu 18. dubna Čchang Čen-ming, šéf čínské státní skupiny CITIC, která fakticky ovládla CEFC. A ve čtvrtek 19 dubna se vypravil za premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO). V delegaci byl i šéf Sinobo Group, hlavního vlastníka pekingského fotbalového klubu Sinobo Guoan, který se má stát partnerem pražské Slavie.

Jie nadále poradcem

Jak LN zjistily, prezidenta Miloše Zemana o pokračování peněžního přílivu již před časem osobním přípisem ujistil jeho čínský protějšek Si Ťin-pching. „V březnovém dopise panu prezidentovi uvedl, že čínsko-českým vztahům přikládá velký význam a má zájem společně prohlubovat praktickou spolupráci,“ potvrdil LN hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Únorová zpráva, že Jie je zadržený, nezvěstný a že upadl v nemilost vlády, vyhodila pojistky.

Řada byznysmenů tu vsadila na čínskou kartu a z kusých zpráv se zhmotňovalo riziko, že největší investor z Číny začne rozprodávat české portfolio, kam patří Pivovary Lobkowicz či fotbalová Slavia. Kvůli akutnímu nedostatku spolehlivých informací se posléze odebrali pátrat do Číny kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý a šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík. Podle informací LN se vrátili s ujištěním, že Jieho komplikace jsou geopolitického rázu. Souviset mají s podnikatelskými manévry v USA a snahou získat podíl v ruském ropném gigantu Rosněfť.

Čínskému ústředí se přestaly Jieho ambice zamlouvat a raději si celý jeho soukromý byznys převzalo pod kuratelu. I když oficiálním viníkem zmatku, který ústil i v prudký propad akcií CEFC, se stal odstavený Jie, prezident Zeman si ho hodlá nadále držet mezi svými čestnými poradci. „Ano,“ odpověděl Ovčáček na dotaz, zda Jieho angažmá trvá. Jako poradce měl a pořád má Jie na starosti strategii v česko-čínském partnerství. Jeho služby jsou ale pro Zemana těžko dosažitelné. Po vypuknutí chaosu se ukázalo, že nikdo v Česku nedisponuje kontaktem na odstaveného šéfa CEFC.

Signál dalších investic

Když teď navíc po ingerenci státní skupiny CITIC Jie přestal být nejen tváří, ale i řadovým účastníkem čínského příběhu, ztrácí jeho pozice mezi prezidentovými rádci symbolický smysl. Zeman však obecně nerad vyklízí pozice, které jednou zaujal, a Jieho formální umístění mezi poradci zdůvodňuje tím, že je mu svatá presumpce neviny. Už způsob, jakým se Jie zjevil na scéně, vyvolává otazníky. K Zemanovi ho měl přivést Tvrdík coby představitele významného čínského investora. Jak se však ukázalo, Jieho kontakty na komunistické vládce domovské Číny vlastně neexistovaly.

Tamnímu prezidentu Si Ťin-pchingovi ho představil právě Zeman, který na Tvrdíkovu přímluvu vytvořil paradoxní situaci a diplomatické faux pas. Vzal do oficiální české delegace na návštěvu k čínskému prezidentovi čínského podnikatele, aby ho tam představil. Čínská vláda loni spustila tažení proti tamním soukromým firmám, které se chovaly v zahraničních investicích rizikově a u nichž hrozilo, že jejich neuvážené kroky bude muset sanovat komunistická státní kasa. Tvrdá opatření dopadla i na CEFC, respektive jejího šéfa Jieho.

Pochybnosti o finanční kondici CEFC vyvrcholily v březnu, když se ukázalo, že skupina si půjčovala za likvidační úroky až 36 procent a dluží 144 miliard korun. Do problémů se dostal především šéf CEFC Jie. Skupina se zadlužila i v Česku, všechny její zdejší nemovitosti, od luxusních hotelů přes administrativní komplex Florentinum až po slávistický stadion Eden, jsou zaplombované zástavou kvůli mnohamiliardovému úvěru u banky J&T.

Návštěva Čchang Čen-minga a jeho delegace byla signálem, že investice pojedou dál, ale pod přímým dohledem komunistického ústředí. Číňané chtějí i nadále Prahu udržet jako svůj evropský rozcestník a nasmlouvat si tu další projekty. Obnova pochroumaných vazeb má na konci léta vyvrcholit vzájemným obchodním fórem.

Kateřina Surmanová, Ondřej Koutník

Nový čínský investor

Vládou kontrolovaná společnost CITIC je největší čínskou investiční korporací. O tom, že získá téměř poloviční podíl v CEFC Europe, v jejímž čele stojí Jaroslav Tvrdík, se v Česku psalo bezmála jako o hotové věci. K uzavření obchodu ale zatím nedošlo. Podle informací LN jde o proces, který potrvá ještě řadu měsíců.

Přitom první zprávy o jednáních mezi manažery CEFC a CITIC se objevily poté, co vyšly najevo problémy šéfa CEFC a poradce Miloše Zemana Jie Ťien-minga. V Číně ho vyšetřují pro podezření z porušení zákona a podle CEFC odejde z jejího vedení i akcionářské struktury. CEFC je v Česku vlastníkem fotbalové Slavie, Pivovarů Lobkowicz, drží podíl i v aeroliniích Travel Service a kapitálově vstoupila do J&T Finance Group.

Na sociální síti Twitter někdejší ministr obrany (ČSSD) Jaroslav Tvrdík 5. dubna uvedl, že CEFC a CITIC podepsaly dohodu o vytvoření SPV (special purpose vehical – společnost zvláštního určení) v Hongkongu. „CEFC vkládá aktiva, CITIC poměrově finanční prostředky. Nic se nerozprodává, CEFC Europe získává silného partnera a zdroje na další rozvoj,“ napsal k tomu Tvrdík.

Podle byznysového webu Nikkei Asian Review je však případný kontrakt ještě daleko. Server koncem března citoval šéfa CITIC Group Čchang Čeng-minga, který označil jednání s CEFC Europe za „předběžný kontrakt“.

Pokračování projektu

V Česku skupina CEFC spravuje aktiva v celkovém objemu více než 1,5 miliardy eur. Investovala například do strojírenské společnosti ŽĎAS, letecké společnosti Travel Service či Pivovarů Lobkowicz. CEFC je též majitelem dvou pětihvězdičkových pražských hotelů – Mandarin Oriental Prague a Le Palais Art Hotel Prague. Z dalších nemovitostí v Praze CEFC vlastní komplex Florentinum, objekt v ulici Na Poříčí 30 a také historickou budovu bývalé Živnobanky v centru Prahy.

Je rovněž majoritním vlastníkem fotbalového klubu SK Slavia Praha. CEFC by se též ráda stala vlastníkem 50procentního podílu v J&T Finance Group, kde ji nyní patří necelá desetina. V obsáhlé reportáži z konce března o aktivitách skupiny CEFC, kterou napsala novinářka ekonomického magazínu Caixin, se uvádí, že tento obchod měl být pro skupinu klíčovou transakcí. S J&T měla dle Caixinu velké plány. CEFC prý hodlala založit nezávislou obchodní banku J&T v Šanghaji, zajišťovat zahraniční platby a zúčtování a spolupracovat s Čínskou rozvojovou bankou.

Koupi polovičního podílu v J&T Finance Group však koncem loňského roku neodsouhlasila Česká národní banka, a to kvůli pochybnostem o původu čínských financí. CEFC sice obratem podala k centrální bance žádost novou, ale nedávno ji stáhla. Důvodem, jak skupina CEFC uvedla, mají být změny v akcionářské struktuře. Do ní by měla vstoupit již zmíněná CITIC Group.

„Společnost bude se svými partnery jednat o pokračování tohoto projektu v nové situaci vstupu minoritního akcionáře do CEFC Europe,“ uvedla skupina v prohlášení z 19. března, v němž oznamuje stažení žádosti o schválení navýšení podílu v J&T Finance Group.

Kateřina Menzelová, Michal Pavec

CITIC šéfuje nenápadný řešitel problémů

Šéf čínského státního konglomerátu CITIC Čchang Čen-ming, který se během návštěvy Prahy sešel s Milošem Zemanem i Andrejem Babišem, byl kdysi úspěšným hráčem go. Svou kariéru ale nakonec spojil s financemi a bankovnictvím. Zpráv o Čchang Čen-mingovi, kromě těch týkajících se jeho práce, najdeme v médiích, včetně čínských, poskrovnu.

Svou kariéru odstartoval Čchang Čen-ming (62) vzhledem ke svému dalšímu působení poněkud netradičně – jeho specializací na univerzitě se stala japonská literatura. Po studiích odjel na roční stáž do Japonska, a to do investiční banky Daiwa Securities. Titul MBA získal na newyorské College of Insurance. To ale již jako zaměstnanec společnosti CITIC, kam nastoupil v roce 1985. Během let v ní vystřídal několik topmanažerských postů v dceřiných firmách a také jich několik založil, například CITIC Securities, CITIC Trust and Investment a CITIC Ka Wah Bank v Hongkongu.

Hra go

Skupinu CITIC opustil na pouhé dva roky, a to v letech 2004 až 2006, kdy se stal prezidentem China Construction Bank. I když jeho mise byla krátká, média ji hodnotí kladně. Čchang Čen-mingovi se podařilo banku restrukturalizovat a připravit ji na IPO na hongkongské burze. V polovině roku 2006 se vrátil do společnosti CITIC, v níž byl jmenován místopředsedou představenstva a prezidentem. Předsedou představenstva se stal v roce 2010.

Životní i profesní dráha Čchang Čen-minga, který hovoří plynně japonsky a anglicky, mohla vypadat zcela jinak. Jeho velkou zálibou je hra go. V ní patřil na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let v Číně k nejlepším hráčům. Byl členem čínského národního týmu a působil též jako prezident Mezinárodní federace go.

Filozofii hry go, u níž je důležité zůstat za všech okolností klidným a která je postavena na strategii budování, a nikoliv boření, jak sám tvrdí, využívá i coby topmanažer. „Když ztratíte v jedné oblasti, musíte se zaměřit na snížení ztrát a pak pracovat na další části hry,“ citoval Čchang Čen-minga deník South China Morning Post, který ho označil za nenápadného veterána v řešení problémů.

Tržní principy a inovace

Tuto svou schopnost musel prokázat hlavně v roce 2009, kdy se stal šéfem hongkongské pobočky CITIC Pacific, která se dostala do vážných problémů způsobených špatně načasovanými měnovými transakcemi. Dle South China Morning Post byl Čchang Čen-ming prvním představitelem koncernu, který vysvětlil veřejnosti, že se nebudou prodávat aktiva zadlužené pobočky, ale mateřská CITIC Group jí raději poskytne masivní finanční injekci.

Státní investiční společnost CITIC byla založena v roce 1979 se souhlasem tehdejšího nejmocnějšího čínského politika a reformátora Teng Siao-pchinga. Dnes má CITIC Group ve svém portfoliu více než pět tisíc společností. Podniká v řadě oblastí – od finančních služeb přes reality či telekomunikace až po těžbu nerostných surovin.

Před deseti lety se o CITIC Group hovořilo jako o jednom z kandidátů na převzetí americké banky Morgan Stanley, která se dostala do potíží kvůli ekonomické krizi. Loni se CITIC Group umístila v celosvětovém žebříčku Fortune Global 500, sestaveném dle příjmů, na 172. místě. Loni CITIC odkoupila od McDonald’s za více než dvě miliardy dolarů síť restaurací v Číně a v Hongkongu. „Dosažení obchodních cílů vyžaduje mimo jiné ducha a duši. V případě společnosti CITIC to znamená dodržovat tržní principy a usilovat o inovace,“ citoval šéfa CITIC server Nikei Asian Review.

Kateřina Menzelová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!