Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Čínský Huawei má stop v USA. Evropské země zatím jednotné nejsou

  10:10
V USA se čínská společnost Huawei dostala do potíží již v roce 2012, kdy zpráva tajných služeb pro Kongres ukázala, že je úzce spojena s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA. Spolupráci s ní zakázaly či omezují také Austrálie, Nový Zéland či Japonsko. Žádná evropská země tak daleko jako USA zatím nezašla.

Huawei (ilustrační foto). foto: Reuters

Čínská společnost Huawei se u nás stala horkým tématem. Důvodem je varování, které těsně před vánočními svátky vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Tvrdí, že použití softwaru i hardwaru firem Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Huawei nesouhlasí. „Kategoricky odmítáme jakékoli tvrzení, že bychom mohli představovat bezpečnostní hrozbu,“ uvedla společnost v tiskovém prohlášení.

V USA se Huawei dostal do potíží už v roce 2012, kdy zpráva tajných služeb pro americký Kongres ukázala, že čínské firmy Huawei a ZTE jsou úzce spojeny s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA. Spolupráci s firmou Huawei zakázaly či omezují také další země – Austrálie, Nový Zéland či Japonsko. A USA měsíce tlačily prostřednictvím svých velvyslanců na spojence v Evropě, aby se proti čínskému telekomunikačnímu gigantu otevřeně postavili.

Zpolitizovaná debata

Evropa zatím nepostupuje vůči Huaweii jednotně. „Je stále rozdělená, ale trend se ubírá poměrně jasným směrem,“ uvedl pro hongkongský list South China Morning Post Thorsten Banner, ředitel berlínského think tanku Global Public Policy Institute. Žádná evropská země tak daleko jako USA zatím nezašla.

Generální ředitel francouzské telekomunikační společnosti Orange Stéphane Richard potvrdil, že firma nepoužije, podobně jako British Telecom, zařízení Huawei pro „core“ části sítě, a to kvůli „obezřetným vzkazům“ od francouzských úřadů. Dodal ale, že debata o Huaweii se zpolitizovala.

Velká Británie požaduje, aby firma Huawei dala své produkty k dispozici pro vládní audity. Začátkem loňského prosince britský operátor British Telecom (BT) oznámil, že Huawei nebude nasazovat na „core“ části 5G sítě. Deník Financial Times dále uvedl, že BT postupně Huawei odstraňuje z těchto částí současných 4G a 3G sítí. BT ale tvrdí, že Huawei nadále považuje za důležitého partnera mimo ony části sítě.

Generální ředitel francouzské telekomunikační společnosti Orange Stéphane Richard potvrdil, že firma nepoužije, podobně jako BT, zařízení Huawei pro „core“ části sítě, a to kvůli „obezřetným vzkazům“ od francouzských úřadů. Dodal ale, že debata o Huaweii se zpolitizovala. „Jsme v oblasti fantazie: jsou to Číňané, mají napojení na čínskou armádu, takže to jsou špioni, a proto jim nemůžeme dovolit, aby se dotýkali našich telekomunikačních zařízení,“ řekl Richard.

Vyšší náklady

Důležitý pro rozhodování ostatních evropských zemí, zejména těch malých, bude postoj Německa. Tamní představitelé konstatovali, že bezpečnostní kontroly jsou dostatečně a je na telekomunikačních operátorech, aby si vybrali dodavatele. Překvapivě se vzhledem k tomuto rezervovanému prohlášení zachoval Deutsche Telekom, největší evropská telekomunikační společnost. Přehodnotí strategii ve výběru dodavatelů. „Deutsche Telekom bere vážně celosvětovou diskusi o bezpečnosti síťového zařízení od čínských prodejců,“ uvedla firma pro agenturu Reuters.

Evropští operátoři se obávají, že úplné vyloučení čínských firem by znamenalo vyšší náklady. Navíc konkurence Huaweie, firmy Ericsson a Nokia, nevyrábí celé spektrum produktů. Huawei prosperuje na velkých evropských trzích, jako je Německo či Velká Británie.

Jiní němečtí operátoři, například Telefónica Deutschland, jsou k Číňanům vstřícnější a tvrdí, že s nimi pokračují v jednáních o spolupráci na budování 5G sítě. A bezpečnostních hrozeb se neobávají ani v Portugalsku. Kontrakt s Huaweiem na 5G síť již loni uzavřela společnost Altice Portugal, největší portugalský operátor. Kam až hrozby před technologiemi společnosti Huawei povedou, je dnes obtížné předpovídat.

Evropští operátoři se obávají, že úplné vyloučení čínských firem by znamenalo vyšší náklady. „Není tu žádná levnější alternativa,“ konstatoval Paul Triolo z konzultantské společnosti Eurasia Group pro South China Morning Post. Navíc konkurence Huaweie, firmy Ericsson a Nokia, nevyrábí celé spektrum produktů. Huawei prosperuje na velkých evropských trzích, jako je Německo či Velká Británie.

Huawei v kostce

  • Firma byla založena v roce 1987.
  • Sídlí v Šen-čenu.
  • Jejími aktivitami jsou: návrh, výroba a výstavba telekomunikačních sítí; poskytování služeb, produktů a řešení pro podnikové zákazníky; výroba komunikačních zařízení pro spotřebitele.
  • Zaměstnává více než 180 tisíc lidí.
  • Loni v žebříčku Best Global Brands obsadila značka Huawei 68. Příčku.
  • Vlastní více než 70 tisíc patentů.
  • Působí ve více než 170 zemích.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...