Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čínský boj proti tygrům a mouchám

  21:03

Čínský prezident Si Ťin-pching představil nový pětiletý plán boje proti korupci. Situaci v zemi označil za „kritickou a komplikovanou“.

Zřejmě nejznámějším „tygrem“ odsouzeným za korupci je vysoký komunistický funkcionář Po Si-laj (na snímku před soudem v září 2013). foto: © ReutersČeská pozice

Peníze za volební hlas. To je jádro korupčního skandálu, kvůli němuž rezignovalo v jihočínském více než sedmimilionovém městě Cheng-jang v provincii Chu-nan téměř celé osazenstvo místního lidového kongresu. I když je tato kauza výjimečná co do počtu podezřelých, odhalování korupčních afér dnes v Číně rozhodně mimořádnou událostí není. Během vánočních svátků představil prezident Si Ťin-pching pětiletý plán boje proti korupci. Situaci v zemi označil za „kritickou a komplikovanou“.

Administrativní oblasti Číny včetně měst a provincií řídí místní lidové kongresy. Členy kongresů vyšších správních úrovní volí zákonodárci z nižších správních úrovní. Dne 28. prosince se ve městě Cheng-jang konaly volby delegátů do provinčního kongresu, kterých se účastnilo 527 zákonodárců. Podle agentury Nová Čína rezignovalo 518 zákonodárců a 68 zaměstnanců kongresu poté, co bylo zjištěno, že měli vzít úplatek za to, že budou hlasovat pro 56 vybraných kandidátů usilujících o místo v provinčním kongresu. Ti byli obviněni z podplácení. Jde prý o částku 18 milionů dolarů. Volby byly prohlášeny za neplatné.

Pokud zaplatíte za hlasy, nemusíte nutně vyhrát, ale pokud nezaplatíte, určitě prohrajete„Toto je jen špička ledovce, je to velmi častý problém,“ řekl agentuře Bloomberg Čchiao Mu, ředitel Centra pro mezinárodní komunikaci na Pekingské univerzitě zahraničních studií, který v roce 2011 neúspěšně kandidoval ve volbách do lidového kongresu v pekingském distriktu Chaj-tien jako nezávislý kandidát. „V uzavřených volbách, jako byly tyto (v Cheng-jangu – pozn. red.), kdy kandidáti vědí, kdo jsou voliči, je více pravděpodobné, že dojde ke korupci. Pokud zaplatíte za hlasy, nemusíte nutně vyhrát, ale pokud nezaplatíte, určitě prohrajete,“ dodal Čchiao.

Korupce je aktuální téma

Problém korupce související s volbami se rozšířil poté, co před pěti lety byly na místní úrovni zavedeny „konkurenční volby“, při nichž se o jedno místo v kongresu uchází více politiků. Když byl na pozici pouze jeden kandidát, nebylo nutné uplácet, protože dotyčný měl křeslo jisté. Nyní, jak uvádí Bloomberg, je ale o deset procent více zájemců, než je židlí.

V prohlášení, které vydala krátce po rezignaci politiků provinční vláda, se konstatuje, že skandál představuje „výzvu čínskému systému lidových sněmů, socialistické demokracii, zákonům i stranické disciplíně“. Deník Žen-min ž’-pao uvedl, že je nutné důkladně prošetřit případ s cílem získat „srdce lidu a udržet důvěru lidí v základy politického systému“.

Korupce je v Číně aktuálním tématem. Korupce je třetí mezi top deseti záležitostmi, které znepokojují obyvatele. V předchozím roce se „umístila“ na sedmém místě. Žebříček každoročně v březnu zveřejňuje list Žen-min ž’-pao před konáním národního lidového kongresu. Podobný znepokojivý obrázek o korupci v Číně lze získat i z korupčního žebříčku Transparency International. Čína letos, podobně jako loni, obsadila osmdesátou příčku ze 177 sledovaných zemí.

Doposud nejznámější korupční kauza je spojena s bývalým vysokým státním komunistickým funkcionářem Po Si-lajemV Číně již nějakou dobu probíhá antikorupční kampaň, 25. prosince byl spuštěn nový plán boje proti korupci. To se samozřejmě odráží i v množství zpráv, které o korupci přinášejí čínská média. Z kampaně se stala priorita politické agendy. Odhalené případy se týkají vysoce postavených politiků i ředitelů významných státních podniků.

Doposud nejznámější korupční kauza je spojena s bývalým vysokým státním komunistickým funkcionářem Po Si-lajem. Ten byl v září odsouzen na doživotí za přijímání úplatků a zneužívání moci. Jednou z posledních „obětí“ antikorupční kampaně se stal Jang Kang, bývalá dvojka autonomní oblasti Sin-ťiang, která se nachází v severozápadní Číně. Jang byl zadržen 27. prosince za „závažné disciplinární a právní přestupky“.

Prezident jde příkladem

Antikorupční kampaň je součástí politiky prezidenta Si Ťin-pchinga, západními komentátory označované za populistickou, prostřednictvím které vyzval stranické a vládní činitele, aby se znovu spojili s veřejností a udrželi na uzdě výdaje za opulentní jídla, dárky a cestování.

Prezident již začátkem roku 2013 slíbil, že zakročí jak proti „tygrům“, tak proti „mouchám“, tedy proti silným vůdcům i pokorným byrokratům. Sám ukazuje, že jde v nakládání s veřejnými prostředky příkladem. Během uplynulého víkendu nečekaně navštívil pekingský obchod s občerstvením, postavil se do fronty a za 3,5 dolaru si koupil knedlík vařený v páře, zeleninu a vnitřnosti.

Mnoho lidí v Číně je k úspěchům antikorupční kampaně skeptických. Domnívají se, že problém nelze efektivně řešit, pokud strana nepřistoupí k zásadním politickým reformám včetně rozvoje nezávislého soudnictví a médií. Zaznívají ale i příznivější názory.

„Debata o boji proti tygrům a mouchám je obdivuhodná, ale ve skutečnosti bude dosažení změn trvat určitou dobu, pokud se tak vůbec někdy stane, a pravděpodobně přinese vyšší vnímání korupce, než se věci pohnou k lepšímu,“ konstatuje v deníku South China Morning Post profesor Dan Hough, ředitel Centra studia korupce na britské University of Sussex. „Dosáhnout podstatných změn vyžaduje čas a trpělivost,“ dodává Hough.

  • Tento článek vznikl ve spolupráci České pozice s deníkem Lidové noviny.