Lidovky.cz

Čínské lékařství pomůže snížit nemocnost české populace

  17:17
O tradiční čínskou medicínu je zájem v Asii i na Západě, přičemž v obou těchto částech světa se propojují a integrují západní a východní lékařské poznání a praxe.

Tradiční čínská medicína. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

V současnosti se mnoho států v důsledku nedostatku finančních prostředků či epidemii civilizačních chorob, jako je obezita nebo cukrovka starších osob (DM druhého typu), potýká s krizí zdravotnictví. V rozvinutých zemích se zvyšuje věk, a proto i nemocnost a výdaje.

Nejbohatší státy, jako jsou USA, vydávají na léčbu chronické bolesti ročně až 635 miliard, ischemických srdečních chorob 309 miliard, nádorů 243 miliard a DM 188 miliard dolarů, což jsou jen některé choroby rozvinutých zemí. Obdobná situace panuje v Evropské unii; například v Portugalsku 27 procent osob trpí chronickou bolestí a stěžuje si na pokles účinnosti léků, za které zaplatí průměrně 77 eur měsíčně.

Akupunktura

Podle Mezinárodní asociace pro studium bolesti trpí v současnosti chronickou bolestí 39 milionů Evropanů, v důsledku čehož zameškají půl miliardy pracovních dnů a náklady na jejich léčbu činí 34 miliard eur.

Akupunktura je nyní v USA považovaná za jeden z nejlepších nefarmakologických prostředků k léčbě bolesti, jejichž účinnost byla prokázána, a především se díky nim uspořily finance

Jen v České republice je ročně distribuováno skoro 50 milionů balení analgetik za 4,5 miliardy korun. V EU se chronická bolest vyskytuje u dvanácti až 30 procent pacientů, kteří vyhledají lékařskou pomoc, přičemž nejčastější jde o křížovou kost (sacrum) a dolní část zad (52 procent).

V USA užívání léků na bolest způsobilo nárůst závislostí i úmrtí z předávkování analgetiky, přičemž se stále více hledají nefarmakologická řešení. Mezi ně patří například akupunktura, která je nyní v USA považována za jeden z nejlepších nefarmakologických prostředků k léčbě bolesti, jejichž účinnost byla prokázána, a především se díky nim uspořily finance (studie 1, 2, 3 v boxu na konci článku).

Celosvětově se veřejnost i odborníci stále více zajímají o komplementární a alternativní medicínu (CAM) a integrativní medicínu, která spojuje to nejlepší ze všech oborů. Musí však ctít jejich pravidla lege artis a rozumnou spolupráci odborníků.

Stejná doba studia

Čtvrtá průmyslová revoluce předpokládá multidisciplinaritu i ve zdravotnictví. Oba typy lékařství – východní i západní – se nyní v Číně i v USA (a ve většině států na světě) studují stejnou dobu, šest let, přičemž těchto znalostí nelze dosáhnout několikatýdenním školením. Legalizace regulérního studia tradiční čínské medicíny (TČM) je tedy snahou o zařazení mezi civilizované státy.

O TČM je trvalý zájem nejen v Asii, ale i na Západě, přičemž v obou těchto částech světa se různými způsoby propojují a integrují západní a východní poznání a praxe. V USA je více než 70 center, která se integrací západní a východní medicíny zabývají. Jejich pacienty se stávají ti, kdo vyčerpali možnosti západní medicíny, nesnášejí její postupy nebo jsou alergičtí na její léky a hledají individuální medicínu na své zdravotní problémy, případně na jejich prevenci (studie 4).

Čtvrtá průmyslová revoluce předpokládá multidisciplinaritu i ve zdravotnictví. Oba typy lékařství – východní i západní – se nyní v Číně i v USA (a ve většině států na světě) studují stejnou dobu, šest let. Legalizace regulérního studia tradiční čínské medicíny je tedy snahou o zařazení mezi civilizované státy.

Celosvětový rozvoj CAM v rámci oborů integrativní medicíny se odehrává na všech kontinentech, například TČM lze studovat i v Brazílii, Argentině, Austrálii či v Rusku. V Polsku funguje na Jagellonské univerzitě v Krakově oddělení TČM (studie 5) a podobné vzniká i v Srbsku.

Profesor integrativní medicíny Ka-Kit Hui z Centra pro západní a východní medicínu na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, kde ročně 22 odborníků na TČM vyšetří 21 tisíc pacientů, z nichž část je poslána z oddělení západní medicíny, je mezinárodně uznávaným gerontologem. A založil péči o pacienta na základě postupů tradiční čínské medicíny, která je vysoce preventivní a přitom finančně únosná a dostupná pro každého.

Podle profesora Hui je třeba revidovat postupy západní medicíny a inspirovat se dlouholetými tradicemi prevence chorob orientálních léčebných systémů, jako je TČM nebo ajurvéda, což podporuje i Světová zdravotnická organizace (WHO) (studie 4, 6, 7).

Přísná vědecká kritéria

V současnosti je v Číně 3732 nemocnic tradiční čínské medicíny, které se zaměřují na léčení i výzkum řady chorob na základě postupů TČM. Přísná vědecká kritéria zajišťuje Čínská akademie věd, konkrétně její část, jež se zabývá čínskými lékařskými vědami. Odtud pochází i nositelka Nobelovy ceny za lékařství za rok 2015, profesorka Tchu Jou-jou, jejíž objev léku na malárii se stal nejúčinnějším proti této chorobě, na niž ročně umírají až tři miliony lidí.

V současnosti je v Číně 3732 nemocnic tradiční čínské medicíny, které se zaměřují na léčení i výzkum řady chorob na základě postupů TČM. Přísná vědecká kritéria zajišťuje Čínská akademie věd, konkrétně její část, jež se zabývá čínskými lékařskými vědami.

V čínských nemocnicích TČM je 755 050 nemocničních lůžek. Nemocnice a ambulance TČM ročně vyšetří 515 milionů pacientů, přičemž na všemožné akutní stavy se léčí TČM 22,27 milionu pacientů ročně. V Číně je 42 univerzit TČM s 586 101 studenty, z čehož je 4440 doktorandů, 35 001 magistrů a 145 558 absolventů. Výzkumu se věnuje 88 ústavů, jež pracují na 2807 projektech.

V roce 2014 bylo v čínském odborném tisku zveřejněno 6024 článků a výzkumných zpráv, z čehož 693 v impaktovaných zahraničních časopisech, a zaregistrováno bylo 130 patentů, například lék na léčbu malárie (Artemisinin) z výzkumu profesorky Tchu Jou-jou, lék na leukémii (Arsenic trioxid), lék na chorobu koronárních cév (Calculus bovis factitius) a další. V roce 2016 bylo v Číně zveřejněno 426 tisíc vědeckých prací ze všech oborů, které prošly přísnou mezinárodní kontrolou.

V roce 2015 vyprodukoval čínský farmaceutický průmysl 2,6 bilionu jüanů, z čehož se léků týkalo 616,7 miliardy a obchodu s bylinami 169,9 miliardy, tedy 29,2 procenta (studie 8).

Dohoda o spolupráci

Čínská akademie čínských lékařských věd (CACMS) se věnuje výzkumu všech oborů tradiční čínské medicíny včetně akupunktury, fytoterapie, masáží a tělesných cvičení, historie a klasických děl, které pokrývají dva tisíce let existence TČM. Čína je obrovskou zemí s velkými ekonomickými rozdíly a její lékařský výzkum byl v minulosti zatížen neodbornými postupy, a proto jej vědecká veřejnost západní Evropy a USA neakceptovala.

Čína a USA podepsaly 16. dubna 2006 dohodu o spolupráci ve výzkumu komplementární a alternativní medicíny, probíhají studie ohledně prevence i léčby nádorů čínskými bylinami

V poslední době se však kvalita čínských studií neustále zlepšuje, což potvrzuje přijetí TČM ve vyspělých zemích, konkrétně v USA. Spolupráce CACMS s americkým National Cancer Institute (NCI) začala v roce 2005 a v současnosti je na vysoké úrovni – odehrává se výměna odborníků a pořádají se kongresy a studia, například nemalobuněčných karcinomů plic.

Čína a USA podepsaly 16. dubna 2006 dohodu o spolupráci ve výzkumu komplementární a alternativní medicíny, probíhají studie ohledně prevence i léčby nádorů čínskými bylinami. CACMS také spolupracuje s kanadskou McGillovou univerzitou, univerzitami a instituty v Německu, Rusku a s Institutem na léčbu nádorů v Japonsku, Jižní Koreji, Malajsii, Indonésii a v Thajsku.

Účinnost bylin

Výzkum tradiční čínské medicíny se odehrává v mnoha oblastech. Například profesor Lu Aiping z Hongkongské baptistické univerzity, specialista na metabolismus kostí, díky syndromologickým jednotkám TČM zefektivnil léčbu léky západní medicíny a odstranil nežádoucí účinky léčby revmatoidní artritidy (studie 9, 10).

Profesor Yan Schroen z Nizozemska díky těmto jednotkám snížil náklady a zefektivnil léčbu cukrovky druhého typu, což se letos stane součástí mezinárodní klasifikace chorob WHO. Výzkumy z oblasti urologie profesora Žan Pchana z Guanganmenské nemocnice v Pekingu, který léčí selhání ledvin bylinami TCM i akupunkturou a zabývá se léčbou močové inkontinence včetně nádorů močového měchýře a prostaty, zveřejnil časopis JAMA (studie 11,12, 13).

V Číně je až 90 procent pacientů po nádorové léčbě ošetřováno na základě tradiční čínské medicíny. Účinnost jejích bylin se ukazuje i u nádorů jater. V léčbě neplodnosti u žen je účinná jak akupunktura, tak byliny TČM. Výrazné účinky akupunktury v neurologii u dospělých i dětí jsou známé již dlouho. Některé čínské byliny se užívají dva tisíce let a stále léčí řadu infekcí.

V oblasti kardiovaskulárních chorob se potvrdil účinek extraktu ze dvou čínských bylin nazvaný XS0601, který výrazně snižuje restenózu u pacientů po perkutánní koronární intervenci (studie 14). Součástí tradiční čínské medicíny jsou i cvičení, jako je čchikung či tchajti-čchuan. Předstupněm pro čínská bojová umění jsou pak cvičení, které může provádět každý, i zcela netrénovaný jedinec, aniž by mu hrozilo nějaké nebezpečí, neboť cviky se dělají pomalu a soustředěně.

Studie na základě 1604 starších osob Dai Jinnanga z CACMS a Guanganmenské nemocnice, ukazuje zlepšení denzity bederních obratlů a stehenní kosti i snížení krevních tuků a krevního tlaku u hypertoniků (studie 15, 16, 17). Studie profesora Jie Li z CACMS provedená na 5534 pacientech s nádory plic ukazuje pozitivní dopad TCM na kvalitu života díky akupunktuře, fytoterapii i cvičení.

V Číně je až 90 procent pacientů po nádorové léčbě ošetřováno na základě tradiční čínské medicíny (studie 18). Účinnost jejích bylin se ukazuje i u nádorů jater (studie 19, 20). V léčbě neplodnosti u žen je účinná jak akupunktura, tak byliny TČM (studie 21, 22). Výrazné účinky akupunktury v neurologii u dospělých i dětí jsou známé již dlouho (studie 23, 24, 25, 26). Některé čínské byliny se užívají dva tisíce let a stále léčí řadu infekcí, například hepatitidu B, pneumonii či nachlazení (studie 27, 28, 29, 30, 31, 32).

Pozitivní dopad

Podle studie, kterou v roce 2005 zveřejnil časopis Archives of Internal Medicine, až 70 procent předčasných úmrtí způsobuje nevhodný způsob života a téměř 50 procentům chorob a úrazů v poslední třetině života lze zabránit změnou životosprávy.

Je však třeba se věnovat sedmi oblastem – hygienické péči o sebe a prevenci nemocí, tělesnému cvičení a tréninku, zvládání emocí a stresu, výživě a stravování, pěstování kvalitních mezilidských vztahů, péči o životní prostředí a hledání a udržování smyslu života (studie 33).

Tradiční čínská medicína zlepšuje příznaky a kvalitu života pacientů s chronickými chorobami a snižuje spotřebu i dávkování léky západní medicíny, a tudíž i náklady na jejich léčbu. Pozitivní dopad TČM byl prokázán při léčbě SARS, H1N1 chřipky, syndromu ruka-noha-ústa u dětí a dalších chorob.

Psychologický stres je spojován s horší regulací zánětlivé reakce, v důsledku čehož jsou lidé náchylní k různým nemocem, včetně autoimunitních. Postupy, jež zvyšují toleranci vůči stresu, jsou tedy důležité. Akupunktura dokáže tlumit bolesti i zánětlivou odpověď a zvyšuje sekreci endogenních opiátů, které si organismus vyrábí pro dobrou náladu a jež snižují přehnanou reakci na stres (studie 1, 4).

Podle WHO se na celém světě pouze pět procent lidí cítí zcela zdrávo a neléčí se na žádnou chorobu, 75 procent má malé zdravotní problémy a necítí se zcela zdrávo a 20 procent je intenzivně léčeno na nějakou vážnou chorobu.

Podle profesora Cchao Chungsina (studie 4), hlavního výzkumníka Čínské akademie čínských lékařských věd, tradiční čínská medicína zlepšuje příznaky a kvalitu života pacientů s chronickými chorobami a snižuje spotřebu i dávkování léky západní medicíny, a tudíž i náklady na jejich léčbu. Pozitivní dopad TČM byl prokázán při léčbě SARS, H1N1 chřipky, syndromu ruka-noha-ústa u dětí a dalších chorob (studie 27 až 33).

Předcházení chorobám

Době a potřebám pacientů odpovídá i zájem veřejnosti o komplementární a alternativní medicínu. V EU ji používá zhruba 145 tisíc lékařů a 160 tisíc osob bez státní regulace, tedy 65 ze 100 tisíc obyvatel. Z tohož vyplývá, že v unii je 30 lékařů s CAM vzděláním a 35 ne-lékařů ji praktikuje, a to ve srovnání s 475 tisíci praktických lékařů, tedy průměrně 95 na 100 tisíc obyvatel EU (studie 5).

Možná by tyto dvoutisícileté zkušenosti umožnily lépe predikovat, a tudíž předcházet některým chorobám. Třeba v budoucnu tato data potvrdí genetická vyšetření. Nejnovější studie epigenetických mechanismů ukazují pozitivní vliv akupunktury na prodloužení telomérů, tedy na dlouhověkost.

Je tedy otázkou, zda neprověřit starověkou prevenci a léčbu chorob, kdy lékaři disponovali pouze pozorovacími schopnostmi, a zkušenosti byly po staletí předávány z otce na syna. Tehdy museli představitelé tradiční čínské medicíny dbát více na prevenci, protože neměli léky na vážné nemoci.

Možná by tyto dvoutisícileté zkušenosti umožnily lépe predikovat, a tudíž předcházet některým chorobám (studie 34, 35, 36, 37). Třeba v budoucnu tato data potvrdí genetická vyšetření. Nejnovější studie epigenetických mechanismů ukazují pozitivní vliv akupunktury na prodloužení telomérů, tedy na dlouhověkost (studie 38).

Podle výzkumů vědců z Kanady i Tchaj-wanu je 99 procent užívaných bylinných směsí TČM epigeneticky aktivních a pozitivně ovlivňují adaptační schopnosti lidského organismu (studie 39). Pozorování však bude vždy podstatně levnější než vyšetření přístroji a také asi rychlejší. Je třeba zvážit, zda respektovat světové trendy a spojit síly a prostředky západní i východní medicíny k boji s narůstající nemocností populace České republiky.

Studie

1) NIH Consensus on Acupuncture JAMA, 1998: 280: 1518-24.

2) Vickers J.Andrew, Linde Klaus: Acupuncture for Chronic Pain, JAMA, 2014: 311(9): 955-956. Doi:10.1001/jama.2013.285478.

3) Bolash B.M.A. – Chair of Joint Acupuncture Opioid Task Force: Acupuncture’s Role in Solving the Opioid Epidemic, White paper 2017.

4) Hui Ka-Kit: Proccedings of the 1st Annual International Advanced Training Course in Traditional Chinese Medicine: Development of TCM in Clinical Practice and Research, CACMS, Peking, 14th-28th October 2017, str. 4–99.

5) Rybická M: Proccedings of the 1st Annual International Advanced Training Course in Traditional Chinese Medicine: Development of TCM in Clinical practice and Research, CACMS, Peking, 14th-28th October 2017, str. 1343–1389.

6) WHO Traditional Medicine Strategy 2014–2020 http://www.who.int/medicines/publications/traditional/trm_strategy14_23/en/

7) Benchmarks for Training in Traditional/Complementary and Alternative Medicine, WHO 2010 ISBN 978 92 4 1599634.

8) Cao Hongxin: Proccedings of the 1st Annual International Advanced Training Course in Traditional Chinese Medicine: Development of TCM in Clinical Practice and Research, CACMS, Peking, 14th-28th October 2017, str. 153–201.

9) Lu Aiping et al: An Integrative Approach of Linking Traditional Chinese Medicine Pattern Classification and Biomedicine Diagnosis J. Ethnopharmacology (2011), doi:10.1016/j.jep.2011.08.045.

10) Zhang Chi, Lu Aiping et al.: The Extraarticular Symptoms Influence ACR Response in the Treatment of Rheumatoid Arthritis with Biomedicine: A Single Blind Randomized Controlled Multicenter Trial in 194 patients. Rheumatol Int 2012.

11) Ran Pang et al: Effect of Qianlie Xiaozheng tang a Chinese Herbal.Decoction on Castration Resistant Prostate Cancer a Pilot Study. Afr j Tradit Complement Altern Med (2015) 12(6):21-26 http://dx.doi.org/10.4314/ajtcam.v12i6.3.

12) Shi S-H. Et al: A Network Pharmacology Aproach to Understanding the Mechanisms of Action of Traditional Medicine Bushenhuoxue Formula for Treatment of Chronic Kidney Disease. PLOS ONE 9(3):e89123: doi: 101371/journalpone0089123.

13) Liu Zhishun et al: Effect of Electroacupuncture on Urinary Leakage among Women with Stress Urinary Incontinence a Randomized Clinical Trial, JAMA. 2017:317(24):2493-2501. Doi:10.1001/jama.2017-7220.

14) Chen Ke-ji, Shi Da-zhuo, Xu Hao et al: XS0601 Reduces the Incidence of Restenosis: a Prospective study of 335 Patients undergoing Percutaneous Coronary Intervention in China. ChinMed J 2006:119(1): 6-13.

15) Xiong Xingjiang: Effects of Baduanjin Exercises for Hypertension: A Systematic Review and Meta-analysis of Randomised Controlled Trials Maturitas 80 (2015) 370-378: www.elsevier.com/locate/maturitas.

16) Mei Lijuan et al.: Systematic Review of Chinese Traditional Exercises Baduanjin Modulating the Blood Lipid Metabolism EVB CAM vol. 2012 Article ID 282131, 8 pages doi:10.1155/2012/282131.

17) Tao Jing et al: Taichichuan and Baduanjin Practice Modulates Functional Connectivity of the Cognitive Control Network in Older Adults www.nature.com/scientific Reports 07 Feb 2017.

18) Jie Li: Proccedings of the 1st Annual International Advanced Training Course in Traditional Chinese Medicine: Development of TCM in Clinical Practice and Research, CACMS, Peking 14th-28th October 2017, str. 933- 1007.

19) Zhao et al: The herbal Mixture Xiaochaihu tang Induces Apoptosis of Human Hepatocellular Carcinoma HUH7 Cells in Vitro and in Vivo Afr J Tradit Complement Altern Med., (2017) 14 (3): 231-241.

20) Hu Bing et al: Traditional Chinese Medicine for Prevention and Treatment of Hepatocarcinoma: From Bench to Bedside, World J Hepatol 2015 May 28: 7(9): 1209–1232 ISSN 19485182 (online).

21) Cui Hong Zheng et al.: Effects of Acupuncture on Pregnancy Rates in Women Undergoing in Vitro Fertilization: a Systematic Review and Meta-analysis, Fertility and Sterility, Vol 97, No 3 March 2012.

22) Zhou K et al: Chinese Herbal Medicine for Subfertile Women with Polycystic Ovarian Syndrome – Review Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 10, Art No CD007535. Doi : 10.1002/14651858.CD007535. pub3.

23) Bai Hui et al: Clinical observation on Acupuncture for Post-stroke Ataxia J Acupunct Tuina Sci 2010, 8(6): 357-359 doi: 10.1007/s11726-010-0449-1.

24) Neoh Choo Aun et al: Scalp Acupuncture Treatment for Children with Autism and ADHD, International J of Child Development and Mental Health, ISSN 2286–7481, Vol. 5, No 2 February–July 2017 (45–57).

25) McDonald J., Janz S. The Acupuncture Evidence Project: A Comprehensive Literature Review Australian Acupuncture and Chinese Medicine Association Limited Dec 19, 2016.

26) Vickers AJ, Cronin AM, Maschino AC, Lewith G, MacPherson H, Foster NE et al. Acupuncture for Chronic Pain: Individual Patient Data Meta-Analysis. Archives of Internal Medicine 2012:172(19):1444-53.

27) Chen Y. Zhu J.: Anti HBV effect of individual Traditional Chinese Herbal Medicine in Vitro and in Vivo – An Analytic Review, J of Viral Hepatitis 2013, 20, 445–452.

28) Yang Qianchun et al: Chinese Medicinal Herbs for Childhood Pneumonia: A Systematic Review of Effectiveness and Safety, EVB CAM vol 2013 Article ID 203845, 25 pages http://dx.doi.org/10.1155/2013/203845.

29) Wang Jian, Zou Wen: Practices, Challenges and Opportunities: HIV/AIDS Treatment with Traditional Chinese Medicine in China, Front. Med. 2011, 5(2): 123 – 126.

30) Chen Zheng and Tsuyoshi Nakamura: Statistical Evidence for the Usefulness of Chinese Medicine in the Treatment of SARS, Phytotherapy Research 18, 592–594 (2004).

31) SARS Clinical Trials on Treatment using a Combination of Traditional Chinese Medicine and Western Medicine. Geneva: WHO; 2003. Dostupné na :http://apps.who.int/medicinedocs/pdf/s6170e/s6170e.pdf.

32) Qi Fanghua et al.: TCM and related Active Compounds: A Review of their Role on Hepatitis B virus Infection, Drug Discov Ther: 2013: 7(6):212-224.

33) Reeves, MJ, Rafferty AP. Healthy Lifestyle Characteristics among Adults in the United States, 2000, Arch Intern Med, 2005: 165(8): 854–57.

34) Wietmarschen van H., Schroen J. Lu A. et al : Systems Biology Guided by Chinese Medicine Reveals New Markers for Sub-Typing Rheumatoid Arthritis Patients J.of Clin Rheum 15, 330-337 2009.

35) Zhang Chi, Lu Aibing et al.: Integration of Chinese Medicine with Western Medicine could lead to Future Medicine: Molecular Module Medicine, Chin J Integr Med Jan 26 2016.

36) Lu A. Chen KJ: Integrative Medicine in Clinical Practice from Pattern Differentiation in Traditional Chinese Medicine to Disease Treatment, Chin J Integr Med 2009:15:152.

37) Science 2014: 346 (6216): 1569. Dostupné: www.sciencemag.org.

38) Jun Jiaa-Yan, Yua Jia-Hui, Denga Nicola Robinson et al: A Review of Omics Research in Acupuncture: The Relevance and Future Prospects for Understanding the Nature of Meridians and Acupoints, https://doi.org/10.1016/j.jep.2012.01.034

39) Hu Xue-qing, Su Shi-bing: An Overview of Epigeneticsin Chinese Medicine Researches Chinese J. of Integrative Medicine spt. 2017, Vol. 23, issue 9, str. 714–720.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.