Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Čínské lékařství pomůže snížit nemocnost české populace

O tradiční čínskou medicínu je zájem v Asii i na Západě, přičemž v obou těchto částech světa se propojují a integrují západní a východní lékařské poznání a praxe.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Šrámek 326

28. 2. 2018 13:56
Silná data?

Ten Vickersův a Lindeho (ref. 2) článek je mimořádně zábavná ukázka toho, jak se také dá odkazovat. Ve skutečnosti jde jen o výcuc práce vydané v roce 2012 v Annals of Internal Medicine, vlastní metodologie byla vysvětlena ještě v dalším textu v časopise Trial, v zásadě šlo o to, že si sice vyžádali data studií, ale fakticky vůbec nelimitovali studii kvalitou, jen tím, že byla srovnávací, diagnózou a tím, že autoři byli ochotni zaslat data. V oboru, kde by se tak nepodvádí, by to bylo celkem přijatelné. Jenže v tzv. tradiční čínské medicíně se podvádí ve velkém. Třeba i tak, že sham je někdy vpich jinam, ale někdy je jako sham prezenováno i přiložení jehly bez vpichu.

To ale jen na okraj, protože podstatné je, jak je to s těmi výsledky. Do analýzy byly zahrnuty následující diagnózy: artritida, chronická bolest hlavy (migréna i tenzní cefalea), bolest ramene a nespecifické bolesti bederní a krční páteře. A teď co na to specializované metaanalýzy v Cochranově databázi?

Artritida - 2010. Zlepšení sk

0 0
možnosti
OP

O. Prokop

28. 2. 2018 15:45
Re: Silná data?

Díky za komentář. Ještě bych dodal i trocha z jiného úhlu pohledu.. Pomáhá taky to, co si člověk platí ze svého. Co je zadarmo, nemá takový efekt. Jen se divím, že český pacient tomu šarlatánství fandí. Má kvalitní levnou léčbu, jaké se žádnému pacientovi na západ od ani nezdá. Tzv. TCM zavedl Mao, když zlikvidoval lékaře během kulturní revoluce. V současné době Číňané, kteří mají peníze, tak, preferují tzv. západní medicínu.. Jinak TCM v Hradci Králové zkrachovala. Ale jinak, kdo chce, ať se tímto šarlatánstvím kurýruje. Placebo efekt. taky pomáhá.

0 0
možnosti
ČB

Č. Berka

28. 2. 2018 12:32
RTG nenahraditelný, operace drastická

Velkým zážitkem, který jsme si odvezli z univerzitní nemocnice, byla "small knife needle operation". Je to zákrok, který se provádí např. u chronické spondylitidy nebo u chronické bolesti kolene. Spočívá v akupunktuře postižené oblasti velmi silnou a ostrou jehlou ( malý nůž) kterým se mechanicky rozbíjejí osifikace a poté se dutou jehlou zavedou do svalu střívka ( rozložitelný steh). Tím, jak se střívko odbourává, stimuluje akupunkturní bod resp. oblast. Z našeho evropského pohledu se jedná o poměrně brutální zákrok, který je však terapeuticky úspěšný.

Metodu zavádění střívka do akupunkturních bodů jsme viděli i u pacientky, která se rozhodla zhubnout. Překvapivé bylo množství a kvalita rentgenových snímků, které si pacienti přinášeli. Vynikající pomůcka.

0 0
možnosti
ČB

Č. Berka

28. 2. 2018 12:30
bílý plášť

Z časopisu komory tradiční čínské medicíny o akupunktuře závěrečný odstavec:

Na závěr je třeba vzít v úvahu, že tento postup s sebou přináší určitá rizika, neboť existuje možnost, že odcházející parazitická energie může vstoupit do nás nebo někoho jiného. Proto je velmi důležité, aby naše vlastní ochranná čchi byla dostatečně silná, abychom byli v dobré fyzické a duševní pohodě. Na tento typ terapie je nutné si vyhradit dostatečný časový prostor a nevěnovat se současně více klientům. Je vhodné se cghránit pálením vonných tyčinek, vizualizacemi, zaříkáváním, modlitbou či talismany a u méně spirituálně zaměřených terapeutů se doporučuje alespoň nosit bílý plášť

0 0
možnosti
JT

J. Tachovský

28. 2. 2018 12:08
Cinska medicina ma svuj vyznam

Jako placebo, kdyz pacient veri v ucinnost, muze pomoct pri psychosomatickem problemu. Jinak cinska medicine v Cine je zalezitost chudych, kteri si nemohou dovolit drazsi zapadni. Bohatsi davaji prednost zapadni medicine - asi proto, ze je ucinnejsi.

0 0
možnosti
VK

28. 2. 2018 8:56
...

je nesmysl dělit medicínu na východní a západní, dělil bych ji spíš na medicínu která má prokazatelné účinky ve srovnání s placebem a tu která nemá. Nikdo nepopírá účinek některých bylin, ale roh nosorožce a kosti tygra asi těžko někomu pomohou s impotencí. tradiční čínská medicína patří spíše mezi náboženské směry a mnoho jejích postupů má pouze efekt placeba.

0 0
možnosti
PS

Petr Svoboda

27. 2. 2018 23:02
... asi ne ...

39: In this review, we revealed mutual characteristics of epigenetics and

CM, such as holism, yin-yang dynamic nature, reversibility and balance,

and visceral manifestation. Moreover, epigenetic modifications,

including DNA methylation, histone post-transcriptional modifications,

micro RNA interference, etc. may help explore the molecular basis of CM

syndrome classifification, and mechanisms of Chinese herbal medicine

(CHM), CHM compounds and Chinese herbal formulae activities.

WTF? ... tohle zadnou prisnou mezinarodni kontrolou neproslo ... napriklad micro RNA interference je neexistujici pojem a epigenetika davno neni cerna skrinka, na kterou se da odvolavat pokazde, kdyz chybi molekularni mechanismus

0 0
možnosti

J. Šrámek 326

28. 2. 2018 13:59
Re: ... asi ne ...

Kontrolou to nejspíš prošlo, možná i přísnou. Ale když něco kontroluje nezávisle na sobě německá, argentinská a ruská varianta autorky článku, jde skutečně hovořit o kontrole?

0 0
možnosti