Lidovky.cz

Čínská jízda pokračuje. Kteří giganti budou v Česku nakupovat?

Evropa

  13:03
Pobočka čínského investičního gigantu CEFC nově získala luxusní vilu za stovky milionů korun nedaleko čínské ambasády. Jde o další čínský realitní obchod v Česku. A pravděpodobně nikoli poslední.

Nové reprezentativní sídlo investičního obra CEFC se nachází na rozsáhlém pozemku se dvěma bazény nedaleko čínské ambasády v pražské Bubenči. foto: archiv, Richard Cortés,  Česká pozice

Dvě bytové jednotky, zastavěná plocha 545 metrů čtverečních a rozsáhlá zahrada s výměrou přes 35 arů. To vše v luxusní a památkově chráněné rezidenční oblasti v pražské Bubenči, kde sídlí řada ambasád. Ve zkratce jde o popis vily v Rooseveltově ulici, kterou podle zjištění LN kupuje česká pobočka čínského investičního gigantu CEFC pod vedením exministra obrany Jaroslava Tvrdíka.

Jde tak o další multimilionový čínský realitní obchod v Česku. A navíc je pravděpodobné, že ne poslední. Podle informací LN se totiž chystá druhá investiční vlna z někdejší říše středu, pro kterou miliardové nákupy CEFC byly jen jakýmsi předvojem.

Rezidence pro manažery

Ovšem zpět k vile, jejíž převedení na CEFC Investment (Europe) Company od předminulého týdne řeší katastrální úřad. Právě kvůli probíhajícímu přepisu není zatím možné se dostat ke kupní smlouvě a potvrdit tak cenu luxusní nemovitosti. V bankovních kruzích se mluví o částce pohybující se mezi pěti až deseti miliony eur, tedy až 270 milionů korun. Jistou představu o hodnotě dává ovšem pohled do listin uložených na katastru, do nichž LN nahlédly.

Prodávajícím je společnost NordiCap podnikatelské rodiny Hesových. Ta dům s rozsáhlou zahradou, na níž jsou i vodní plochy, koupila v roce 2007.

Prodávajícím je společnost NordiCap podnikatelské rodiny Hesových. Ta dům s rozsáhlou zahradou, na níž jsou i vodní plochy, koupila v roce 2007. Původnímu majiteli Ruyi Antoniovi Reisovi Alvesovi, který vilu zdědil v roce 2002 po Janě Alvesové, zaplatila firma tehdy ještě pod jménem Villa Carolina 140 milionů korun. Na nákup si vzala 112milionový úvěr u české pobočky Volksbank (dnes již Sberbank), která má podle dostupných listin na vilu předkupní i zástavní právo. To by se mělo zachovat i po změně majitele.

Na to, jak přesně je transakce nastavená, Jaroslav Tvrdík LN dosud neodpověděl. Před časem ale potvrzoval zájem nejen CEFC o další nákupy. „CEFC není vrcholem čínských investic, ale začátkem snahy vybudovat z Prahy finanční a technologické centrum Číny pro střední a východní Evropu, tak jako Londýn chce být světovým finančním centrem pro Čínu a Berlín vstupní branou Číny do Evropské unie,“ sdělil Tvrdík LN.

Luxusní nemovitost, která je mimochodem od čínské ambasády v Pelléově ulici vzdálena asi jen 500 metrů, má podle všeho sloužit jako rezidence pro čínské manažery. Třeba pro Čchana Čchao-tua, nejvyššího šéfa investiční společnosti CEFC, který se po vstupu své firmy do fotbalové Slavie stal šéfem dozorčí rady klubu.

Česká CEFC má zatím sídlo v jiné podobně lukrativní vile v Malé ulici v nedalekých Střešovicích. Evropská centrála se pak v dohledné době má přesunout do srdce hlavního města do secesní budovy bývalé Živnobanky v ulici Na příkopě.

CEFC není sama

Tu firma zakoupila v rámci zářijového „nákupního šílenství“ Číňanů, které bylo načasováno na dobu návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně. CEFC kromě secesního klenotu, který kupuje od developerské společnosti CPI miliardáře Radovana Vítka za cenu okolo miliardy korun, získala také další historický skvost – Martinický palác na Hradčanech.

Na počátku měsíce třeba získal čínský privátní investor od realitního fondu ze skupiny České spořitelny obchodní centrum Oáza Kladno s bezmála 17 tisíci metry čtverečními

V čínských realitních nákupech mimochodem není CEFC sama. Na počátku měsíce třeba získal čínský privátní investor od realitního fondu ze skupiny České spořitelny obchodní centrum Oáza Kladno s bezmála 17 tisíci metry čtverečními. Obchod podle deníku E15 domlouval bývalý obchodní rada na ambasádě v Pekingu Lubor Stehlík, který v minulosti dohadoval čínské obchody i pro skupinu PPF miliardáře Petra Kellnera.

CEFC je ovšem určitě v této chvíli nejviditelnějším čínským investorem v Česku. Začala tím, že na jaře koupila pětiprocentní podíl v československé finanční skupině J&T. V září v rámci nákupní horečky přidala dalších skoro pět procent a v plánu po schválení antimonopolními úřady je navýšení čínského podílu až na 30 procent.

Podle žebříčku, který sestavila společnost Bisnode, jde o největší čínskou investici v Česku. Celkem k počátku září dosáhly čínské nákupy podle hodnoty podílu na základním kapitálu pěti miliard korun. Injekce do českého byznysu ale byly vyšší, protože podíl na základním kapitálu nevyjadřuje, kolik za něj musel investor zaplatit.

Aerolinky i pivovary

Do konce roku by se toto číslo mohlo přehoupnout přes deset miliard. A to díky dalším nákupům, které právě v září CEFC oznámila.

Po boku miliardáře Jiřího Šimáněho se CEFC stala 60procentním spoluvlastníkem již zmíněné fotbalové Slavie...

Po boku miliardáře Jiřího Šimáněho se CEFC stala 60procentním spoluvlastníkem již zmíněné fotbalové Slavie. Také již odkoupila deset procent Šimáněm ovládaného charterového dopravce Travel Service. V těchto aktuálně největších aerolinkách na pražském ruzyňském letišti pak Číňané už získali desetiprocentní podíl a mají opci na získání až 49procentního balíku akcií.

Bezmála dvoumiliardovou transakcí pak je vstup CEFC do skupiny Pivovary Lobkowicz. V nich společnost Lapasan získala bezmála 80procentní podíl. A v Lapasanu pak drží Číňané 70 procent akcií. Kromě toho pak je stále i dohoda s byznysmenem Jaromírem Soukupem o vstupu do jeho mediálního impéria Empresa Média, kam patří třeba televize Barrandov nebo časopis Týden, a agentura Médea Group.

Druhý čínský nájezd vede Alibaba

Čeští a čínští podnikatelé připravují další velké transakce. Na český trh by měli vstoupit giganti jako Alibaba či Bank of China

Už za necelé dva týdny vypukne na Pražském hradě velké setkání evropských a čínských byznysmenů v rámci Čínského investičního fóra 2015. Z dopisu pro zájemce o účast na konferenci, který mají LN k dispozici, vyplývá, že akci organizují Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce a Centrum ekonomické spolupráce Komunistické strany Číny.

Cíle mají vysoké. Přáním pořadatelů v čele s lobbistou a expertem na česko-čínské vztahy Jaroslavem Tvrdíkem je obnovit odkaz a poselství legendární Hedvábné stezky.

Především se ale mají dokončit přípravy na druhou investiční vlnu nástupu čínských společností na český trh. Tu první spustil na přelomu srpna a září investiční a energetický kolos CEFC, který v České republice nakoupil lukrativní nemovitosti, pivovary, televizi či fotbalovou Slavii. Tím ovšem ochota Číňanů pumpovat peníze do české ekonomiky neskončila.

Alibaba, Hainan a další

Nyní se na nákupy v Česku chystají dle zdrojů LN od tří zdrojů blízkých Hradu a vedení ČSSD další čínští obři – například jeden z pěti největších státních bankovních domů Bank of China, největší čínská soukromá letecká společnost Hainan Airlines či celosvětový internetový obchod Alibaba Group. Strategickými oblastmi pro čínské nájezdy mají být oblasti luxusního zboží, hotelů, lázeňství, farmacie či strojírenství. Jedná se například o lukrativní obchody manželů Bakalových v Pařížské ulici.

Ve finančních kruzích se spekuluje, že skupina Alibaba má zájem o tuzemského lídra internetového prodeje Alza.cz. Mluvčí této společnosti Šárka Jakoubková však LN sdělila, že tato informace se nezakládá na pravdě.

V současnosti se vyjednává i o dalších přímých leteckých spojeních mezi Prahou a Čínou. Podle informací LN je vysoce pravděpodobné, že se podaří úspěšně dokončit projekt přímého spojení mezi Letištěm Václava Havla a největším čínským městem Šanghají. Ve hře je údajně i další přímé spojení do některé z velkých čínských metropolí.

Prezident česko-čínské smíšené obchodní komory Tvrdík na dotazy LN nereagoval, stejně tak mluvčí české organizace CEFC a viceprezident Čínského investičního fóra Tomáš Buzek.

Český finanční pupek světa

Už v polovině září však Tvrdík naznačil, že nákupy skupiny CEFC byly jen začátkem. Cílem je totiž zařadit Prahu na mapu nejdůležitějších metropolí pro Peking v jeho dobývání Evropy. Někdejší ministr obrany ocenil angažmá českých politických špiček.

„Je samozřejmé, že když prezident a vláda představili novou politiku k Číně, čekají od této politiky výsledky. A jsem rád, že jsou vidět: linka (letecká), rekordní příliv turistů, investice nejen CEFC,“ řekl Tvrdík LN před měsícem.

Nejdůležitějšími politiky při otevírání tuzemských bran čínským obchodním nájezdům jsou prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka. Předseda ČSSD v polovině října zdůraznil ambici posilovat česko-čínské vztahy. „Je velká šance, že se z Prahy stane centrum čínských finančních institucí, ze kterého by obsluhovaly země střední a východní Evropy, ale také Evropskou unii,“ pronesl Sobotka.

Premiér 9. listopadu zahájí Čínské investiční fórum pro hlavní figury podnikatelsko-politicko-společenského světa Česka, Číny a států střední a východní Evropy. Jen za čínskou stranu má dorazit přes 250 podnikatelů.

„Účast potvrdili prominentní byznysmeni několika předních podnikatelských skupin. Jde například o představitele Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank, Bank of China, Alibaba, CEFC nebo Hainan Airlines Group,“ stojí v pozvánce, kterou Jaroslav Tvrdík rozeslal zájemcům o účast na konferenci na Pražském hradě.

Internetový magnát Jack Ma (51 let)

Internetový magnát Jack Ma.

  • Čínský magnát a filantrop na konci roku 1998 spolu s dalšími investory založil první čínský internetový obchod Alibaba.
  • V roce 2014 ho časopis Forbes označil za nejmovitějšího Číňana s majetkem odhadovaným na 19,5 miliardy dolarů.
  • Letos ho však podle Bloombergu vystřídal na čele nejbohatších čínských podnikatelů Wang Lien-lin, který je šéfem developerské skupiny a provozovatele multikin Dalian Wanda Group.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.