Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Číňané zavřeli slavný hotel na Manhattanu. Udělají z něj byty

  7:50
Lobby hotelu Waldorf Astoria toho zažilo hodně. Procházely jím hlavy států všemožných světových zemí i hollywoodské hvězdy. Nejsmutnější setkání v historii hotelu se ale asi odehrálo prvního březnového dne tohoto roku.

Hotel Waldorf Astoria v New Yorku. foto: Alan Light

Čínská společnost Anbang, která Waldorf Astorii před dvěma lety koupila, před pár týdny slavný hotel uzavřela, aby jej mohla zrenovovat a z větší části přeměnit na luxusní byty. Historie trvající více než osmdesát pět let je u konce.

Příběh hotelu Waldorf Astoria se otevřel roku 1931. Jeho stavba stála 40 milionů dolarů, což z něj udělalo nejdražší hotel na světě. V roce 1949 koupila hotel společnost Hilton, která jej následně v roce 2015 prodala čínskému vlastníkovi – pekingské pojišťovací společnosti Anbang. Obchod v hodnotě téměř dvou miliard dolarů (v přepočtu přibližně 52 miliard korun) odstartoval nový, a především neznámý začátek slavné newyorské budovy.

Pouhý předkrm

Čínská společnost byla založena v roce 2004 jako pojišťovna automobilů. Nyní je Anbang životní, zdravotní a majetkovou pojišťovací společností s dvaceti miliony zákazníků a třiceti tisíci zaměstnanců. V aktivech má 113 miliard dolarů a podle amerického časopisu Forbes je Waldorf Astoria pro apetit čínské společnosti Anbang pouhým předkrmem.

Pronikání čínského kapitálu do amerických firem vyvolalo v řadě Američanů nervozitu a odpor. Vláda předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy například Anbangu zakázala koupit Hotel del Coronado poblíž americké vojenské základny v kalifornském San Diegu.

Před rokem totiž firma koupila další hotelové resorty sídlící nejen v New Yorku, ale i v Chicagu, San Francisku nebo Laguna Beach. Šéfem Anbangu je Wu Siao-chuej, muž napojený na špičky čínské vládní nomenklatury. Padesátiletý Wu kdysi obchodoval s automobily a jeho hvězda začala stoupat poté, co se přiženil do rodiny Teng Siao-pchinga, faktického vůdce Číny od konce 70. let až do počátku let 90. Nyní Wu patří k nejúspěšnějším čínským byznysmenům. Pronikání čínského kapitálu do amerických firem vyvolalo v řadě Američanů nervozitu a odpor. Vláda předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy například Anbangu zakázala koupit Hotel del Coronado poblíž americké vojenské základny v kalifornském San Diegu. Když se pak v roce 2015 objevily zprávy o útocích čínských hackerů na servery amerických vládních institucí, porušil Barack Obama tradici udržovanou od roku 1947 a při zasedání Valného shromáždění OSN se odmítl v hotelu Waldorf Astoria ubytovat. Nyní by v něm nemohl přespat, ani kdyby chtěl.

Číňané monumentální vstup hotelu Waldorf Astoria uzavřeli z důvodu rekonstrukce, jejíž doba se odhaduje na dva až tři roky. Co stavební práce přinesou, je zatím velkou neznámou. Podle vyjádření vlastníka chtějí současní majitelé hotel co nejvíce přiblížit jeho původní podobě. Hovoří se i o připodobnění dalšímu newyorskému hotelu Plaza, jenž si prošel renovací před deseti lety.

Jedno však jisté je: hotel pozbude na velikosti. Z asi tisícovky z celkem 1413 hotelových pokojů se stanou soukromé byty. Rekonstrukce se má dotknout jen interiérů, protože exteriér budovy je chráněn zákonem. Památkáři však ještě musejí rozhodnout o ochraně některých detailů včetně mozaiky tvořené 140 tisíci kousky mramoru nebo o hotelovém lobby ve stylu art deco.

Hosté jsou znepokojeni

Pravidelní hoteloví hosté a obdivovatelé budovy jsou uzavřením znepokojeni, plány na renovaci nejsou stále finální. Personál, který čítal až 1500 zaměstnanců, byl propuštěn – průměrné odchodné bude více než 142 tisíc dolarů. Dlouholetí pracovníci, kteří podle mluvčího společnosti vytvořili z hotelu Waldorf Astoria to, čím je dnes, získají dokonce přes 600 tisíc dolarů. Například vrátný David Checkosky vzpomíná: „Waldorf je Sinatra, Marilyn Monroe a všichni prezidenti od roku 1931. Kdo ví, co změna přinese.“

Jedno se ale zdá být zřejmé. Zatímco předchozí americká vláda byla vůči Anbangu podezřívavá, lidé okolo současného amerického prezidenta Donalda Trumpa mají k čínské firmě vztah o dost vřelejší. Například Trumpův zeť Jared Kushner společně s Anbangem přestavuje newyorský mrakodrap 666 na Páté avenue, vlajkovou loď celého Kushnerova realitního impéria. O těsné vazbě mezi čínskou společností a Kushnerem svědčí i to, že pár dní po Trumpově vítězství v klání o Bílý dům se Kushner a šéf Anbangu Wu Siao-chuej sešli, aby výsledek voleb oslavili společně.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!