Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Číňané kupují domy na Manhattanu. A nejen tam.

USA

  8:26

Firmy z Číny loni utratily za americké nemovitosti přes 60 miliard dolarů. Je pravděpodobné, že nejde o konečnou sumu.

Luxusní Beverly Wilshire Hotel byl jednou z akvizic bohatých Číňanů ve Spojených státech. foto: (c)ReutersČeská pozice

V jedné z budov na Wall Streetu měla pojišťovna AIG své školící středisko. Letos se již budou v objektu vzdělávat zaměstnanci čínské společnosti SouFun, která se stala novým majitelem nemovitosti. Čínských investorů na americkém realitním trhu přibývá. Američané chtějí využít jejich nákupní chuti a lákají další zájemce o nemovitosti speciálními promoakcemi.

SouFun, která je od loňského podzimu kótovaná na newyorské burze, zaplatí AIG za budovu na dolním Manhattanu 46 milionů dolarů. Transakce bude dokončena v první polovině roku 2011. Firma sídlí v Pekingu a provozuje jeden z nejnavštěvovanějších portálů zaměřených na reality. V newyorské budově o rozloze 23 tisíc metrů čtverečních chce podobně jako bývalý vlastník vybudovat své globální školící středisko.

SouFun není osamocenou čínskou firmou, která ve Spojených státech investuje do nemovitostí. Řada dalších se poohlíží po americkém trhu a vyhledává výhodné příležitosti. Budovy na prodej nabízejí nejen majitelé, kteří se dostali do finančních problémů, ale i konglomeráty, jež chtějí výnosy z transakcí s nemovitostmi posílit cash flow.

Investoři z Číny skupují i pozemky vhodné k developmentuČíňané investují nejen do již postavených objektů, ale skupují i pozemky vhodné k developmentu. Podobně jako společnost Joint Treasure International (JTI), kterou vlastní několik bohatých hongkongských rodin. Firma před nedávnem v dražbě získala lukrativní pozemky v Beverly Hills. Parcely byly zabaveny původním majitelům, protože nebyli s to splácet úvěry. JTI zaplatila zhruba 148 milionů dolarů, tedy jen necelou třetinu sumy, kterou vydali původní majitelé, britští developeři Nick a Christian Candyové. Ti ale doplatili na dluhy u banky patřící mexickému miliardáři Carlosu Slimovi. Jeho bankovní dům poslal parcely Britů do dražby.

Historie se opakuje

JTI není na americkém trhu nováčkem. Již v 90. letech se společnosti podařilo profitovat z propadu cen nemovitostí. Tehdy skupina skupovala hlavně exkluzivní objekty, mezi nimi například Beverly Wilshire Hotel či newyorský Four Seasons. Vydělala i na developerských projektech. JTI financovala The Horizon či Park Avenue Court v New Yorku. Do roku 2007 se jí podařilo prodat téměř celé portfolio, takže inkasovala sumy, které byli investoři ochotni platit na vrcholu realitního boomu. Nyní zástupci JTI tvrdí, že přišel opět čas nakupovat.

Američané dobře vědí, že movití investoři z Číny mohou pomoci rozhýbat tamní realitní trh. A snaží se kupce z Asie přilákat. Již předloni se v Pekingu uskutečnilo expo zaměřené na nákup amerických nemovitostí. Číňané mohou těžit z propadu cen realit. Mají co utrácet, protože jsou na rozdíl od obyvatel severoamerického kontinentu spořiví.

Jeden z texaských developerů angažoval v reklamě i čínskou celebritu, basketbalistu Jao Minga, a tah se vyplatilZástupci developerských a realitních společností z USA prezentovali v Pekingu nové projekty, "secondhandové" nemovitosti, ale i objekty, kterých se zbavují státní instituce. Nejvíce se na expu čínští investoři zajímali o Floridu a Texas. Toho využil jeden z texaských developerů a angažoval čínskou celebritu, basketbalistu Jao Minga. Tah se vyplatil. Jao Ming i propagovaný projekt se dostali na první stránky čínských novin.

Loni do Pekingu zavítala nejznámější americká makléřka, Joyce Reyová, která zprostředkovávala bydlení pro Jennifer Lopezovou, Nicolase Cage či Helen Mirrenovou. Reyová, výkonná ředitelka Coldwell Banker Previews International, se setkala s čínskými novináři. A samozřejmě mluvila o amerických nemovitostech. Zmínila rostoucí počet Číňanů, kteří mají zájem především o luxusní objekty. Nejvyhledávanější destinací je prý Kalifornie, která doplňuje další tradiční místa realitních akvizic, jako jsou Hongkong, Singapur, Londýn a Vancouver.

Reyová konstatovala, že loni vzrostl jen v okolí Los Angeles prodej realit v hodnotě kolem deseti milionů dolarů o 42 procent, u objektů zhruba za dvacet milionů dolarů se zvýšil až o 160 procent. Významně se na tom podíleli právě Číňané. Wall Street Journal uvedl, že firmy sídlící v Číně investovaly v roce 2010 do amerických nemovitostí 62,2 milirdy dolarů. V této sumě ale nejsou zahrnuty obchody, které uzavřely čínské společnosti sídlící ve Spojených státech nebo jež byly domluveny přes prostředníky. Je pravděpodobné, že nákupní apetit Číňanům ani letos nevyprchá.