Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Číňané do lázní investovat chtějí. Do roku 2019 ale nevzniknou

  9:56
V jihomoravské obci Pasohlávky měly do roku 2019 vzniknout největší lázně postavené na zelené louce ve střední Evropě. Dnes se však termín dokončení nejeví reálně. Finance na projekt měly z velké části přitéct z Číny. Jenže plány jsou mlhavé.

Setkání delegací. Vlevo ta česká v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou, vpravo ta čínská vedená prezidentem Si Ťin-pchingem. foto:  Petr Topič, MAFRA

V jihomoravské obci Pasohlávky, atraktivní oblasti na břehu novomlýnské vodní nádrže, měly do roku 2019 vzniknout největší lázně postavené na zelené louce ve střední Evropě. Dnes je však situace taková, že se termín dokončení nejeví reálně. Finance na projekt zhruba za dvě miliardy korun měly z velké části přitéct z Číny. Jenže plány, o kterých se začalo mluvit před deseti lety, jsou v mnoha ohledech stále mlhavé. „Komplex musí být atraktivní, ale i ekonomicky efektivní,“ tvrdí současné vedení Jihomoravského kraje, které se ujalo vlády po loňských volbách.

V přípravě projektu, který měl přinést nejméně 500 nových pracovních míst, se angažovali tři muži – bývalý hejtman Michal Hašek (ČSSD), jenž lázně dokonce označil za svůj sen, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Jaroslav Tvrdík, bývalý ministr obrany za ČSSD a současný prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce.

Nové vedení kraje se však k plánu postavilo opatrně. Nadšení z jisté investice nahradilo zjištění, že se nachází v hrubých obrysech. A o čínské účasti se stále vyjednává. „Máme informace, že zájem Číňanů o investici v Pasohlávkách stále trvá. V květnu pojede vedení kraje do Číny, kde bude o projektu jednat,“ sdělil LN Jan Vitula (TOP 09), náměstek hejtmana.

Po nadšení střízlivost

„Komplex musí být atraktivní, ale i ekonomicky efektivní,“ tvrdí současné vedení Jihomoravského kraje. Ten akciovou společnost Thermal Pasohlávky, jejímž účelem je vybudování lázeňské a rekreační zóny v Pasohlávkách, kde se nalézají léčivé minerální prameny, založil společně s obcí již v roce 2007. Dvoutřetinový podíl patří kraji, zbytek Pasohlávkám. „Obec se na projektu lázní podílet nijak výrazně nebude krom toho, že bude účastníkem všech budoucích stavebních řízení,“ upřesnila pro LN starostka Pasohlávek Martina Dominová.

Bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek prohlásil, že by lázně mohly být vybudovány do roku 2019 a přinést prý nejméně 500 pracovních míst. Jenže po loňských podzimních volbách se vyměnilo vedení kraje a nadšení vystřídala střízlivost.

Loni v létě podepsali zástupci společnosti Thermal Pasohlávky s čínskou developerskou firmou Risesun, jež patří k největším v Číně, smlouvu o vybudování lázní. Firma Risesun měla být investorem projektu. Při podpisu smlouvy v Číně nechyběl premiér Sobotka ani hejtman Hašek. Ten prohlásil, že by lázně mohly být vybudovány do roku 2019 a přinést prý nejméně 500 pracovních míst. Součástí lázeňského komplexu by mělo být mimo jiné centrum tradiční čínské medicíny a hotely.

Jenže po loňských podzimních volbách se vyměnilo vedení kraje a nadšení vystřídala střízlivost. „V současné době lze mluvit o dvou liniích projektu,“ uvedla pro LN mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková. Tou první je výstavba Odborného léčebného lázeňského ústavu za zhruba 260 milionů korun. Předpokládá se, že se bude hradit z veřejných zdrojů – z kraje, ministerstva i Evropské unie. S ústavem kraj počítá dlouhodobě kvůli nedostatku lůžek pro poskytování pooperační péče. Nyní probíhají práce na projektové dokumentaci.

Nereálné otevření

Druhou linii představuje lázeňský resort, na němž by se měl podílet čínský partner. „Tam jsme stále ve fázi přípravy a jednání. Nové vedení Jihomoravského kraje se snaží udělat si analýzu současného stavu,“ uvedla Brindzáková. 1 když kraj v čele s Michalem Haškem podepsal s Číňany memorandum o vzájemném porozumění při rozvoji léčebné a rekreační zóny v Pasohlávkách již v listopadu 2015, současné vedení kraje chce uzavřít memorandum nové.

Jihomoravský kraj se chce vyvarovat situace, že v Pasohlávkách něco vybuduje, a čínská strana z projektu později vycouvá. Navíc je jasné, že avizované otevření lázeňského resortu začátkem roku 2019 není reálné.

„V květnu pojede vedení kraje do Číny, kde bude o projektu jednat,“ řekl LN Jan Vitula (TOP 09), náměstek jihomoravského hejtmana. Dodal, že projekt je v mnoha ohledech pouze rámcový. „Potřebujeme od čínské strany specifikovat podmínky, spoustu věcí musíme ověřit a potvrdit. Chceme záruky, že se investice uskuteční, a chceme znát plán, jak budou jednotlivé investiční etapy na sebe navazovat,“ upřesnil Vitula. Kraj se chce vyvarovat situace, že v Pasohlávkách něco vybuduje, a čínská strana z projektu později vycouvá.

Nejpozději do konce září by mělo aktualizovaný projekt lázeňského resortu schvalovat vedení kraje. Rámec celkových investic ve výši zhruba dvou miliard korun stále platí. „Je však naším cílem postavit projekt, který bude atraktivní, ale zároveň ekonomicky efektivní,“ ujišťuje mluvčí Monika Brindzáková. Je však jasné, že avizované otevření lázeňského resortu začátkem roku 2019 není reálné.

Značné peníze do infrastruktury

V majetku společnosti Thermal Pasohlávky je území o rozloze 30 hektarů. Zastavěná plocha by měla zabírat přibližně 6,5 hektaru. Areál by měl pojmout na 2000 klientů, kterým budou k dispozici zařízení poskytující zdravotní, ubytovací i welness služby. Součástí projektu je též 15 hektarů zeleně, jež má lázně propojit s unikátní turistickou destinací. Lázeňský komplex v Pasohlávkách je sice stále v začátcích, ale do přípravy související infrastruktury se již investovaly značné peníze.

Lázeňský komplex v Pasohlávkách je sice stále v začátcích, ale do přípravy infrastruktury se již investovaly značné peníze

V roce 2013 získala společnost Thermal Pasohlávky úvěr od České spořitelny ve výši 55 milionů korun. Závazek, jehož ručitelem je Jihomoravský kraj, jc splatný do roku 2023. Dalších více než 90 milionů korun půjčil společnosti Jihomoravský kraj. Finance byly použity na výstavbu silnic, vodovodů a kanalizace. Dalších bezmála sto milionů korun na infrastrukturu šlo z fondů EU.

Projekt Pasohlávky v datech

2007

  • Jihomoravský kraj a obec Pasohlávky zakládají společnost Thermal Pasohlávky.

2011

  • Firma Thermal Pasohlávky oslovila architektonickou kancelář Pam Arch, aby navrhla resort pro relaxaci.

2015

  • Tehdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) potvrdil, že lázně postaví čínští investoři z provincie Che-pej.

červen 2016

  • Společnost Thermal Pasohlávky podepsala dohodu s čínskou firmou Risesun, lázně by měly být hotové v roce 2019.

říjen 2016

  • V krajských volbách zvítězilo hnutí ANO, hejtmanem se stal Bohumil Šimek (ANO). Nové vedení kraje se k projektu s čínským investorem staví opatrně.

jaro 2017

  • Probíhají práce na projektové dokumentaci pro odborný léčebný lázeňský ústav, který má financovat kraj. Kraj chce uzavřít nové memorandum o lázeňském resortu s čínským investorem.

květen 2017

  • Vedení Jihomoravského kraje se chystá do Číny na jednání o lázních Pasohlávky.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!