Lidovky.cz

Čím vším zaplatíme za soláry?

Vraždy

  22:22

Podvody, úplatky, podpásovky a nově zřejmě i pokus o vraždu. Co nás ještě potká kvůli obnovitelným zdrojům energie?

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

U všech bohulibých záměrů by před jejich realizací mělo být bráno v potaz, jak snadno je lze zneužít. Jinak to dopadne stejně jako s obnovitelnými zdroji energie. U těch se dá taky odhadnout, že původní nápad byl jednoznačně dobře míněný – omezíme závislost na fosilních palivech, jádru, dodavatelích energie bůhvíodkud, a navíc budeme k přírodě šetrní. Výsledek? Obrovská pole posetá solárními panely s nedozírnými náklady na budoucí rekultivaci těchto ploch a desítky miliard korun z kapes daňových poplatníků a obecně všech, kteří někdy platili fakturu za elektřinu.

Ve čtvrtek se přidala další novinka. Podle zpráv televize Nova se předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou pokusil někdo zabít. Konkrétně měl někdo úmyslně poškodit výtah pro auta v domě, kde Vitásková bydlí. Když se to spojí s výhružnými SMS, které Vitásková podle svého mluvčího v poslední době dostává, dá se tušit, že celá akce skutečně mohla být namířena proti ní. Vitásková přitom vede úřad, který se poslední dobou intenzivně zabývá právě provozovateli solárních elektráren.

Válka gangů

Je evidentní, že boj mezi takzvanými solárními barony a zbytkem světa se vyostřuje. Alena Vitásková čelí nejrůznějším útokům už velmi dlouho, a ten poslední je jen eskalace. Činnost jejího úřadu se totiž točí zejména kolem vyvrcholení solárního boomu koncem roku 2010, kdy se všichni ještě snažili připojit své elektrárny, aby dosáhli na výhodnější výkupní cenu energie. Cokoli z tehdejšího dění se obtížně prokazuje, ale kolují i historky o převážení solárních panelů z místa na místo z důvodu, aby se rychle zkolaudovaly, a pak byly zase odvezeny na jinou elektrárnu, k další kolaudaci. Osazení trvalými panely přišlo až ex post...

Podobně „čistá“ jsou i další odvětví, která jsou na byznys kolem solárů navázána. Je to například budoucí recyklace solárních panelů, o níž ČESKÁ POZICE obsáhle informovala. U málokteré kauzy se nám podařilo narazit na tak neférový konkurenční boj jako právě v otázce budoucí recyklace solárních panelů, v níž se výhledově protočí 1,7 miliardy korun.

Nově Senát v pátek schválil návrh bývalé vlády, který výrazně omezil podporu obnovitelných zdrojů. Zdroje připojené od příštího roku už nebudou mít podporu žádnou. Příjemci dotací navíc budou muset odkrývat své vlastníky a má být zaveden maximální strop pro výši poplatku, který platí domácnosti.

Snad až na úplné zastavení podpory mělo všechno ostatní platit už dávno. Zákonná úprava obnovitelných zdrojů energie byla totiž natolik zmršená, že prostě nemohlo jít o náhodu. A to už od samotného počátku, kdy se do zákona kvůli poslaneckým přílepkům dostalo svázání rukou Energetického regulačního úřadu, který mohl jejich vinou celá léta snižovat výkupní cenu elektřiny výrazně nižším tempem, než by bylo zapotřebí.

Mysleli jsme to dobře...

Ruce úřadu rozvázala až Úřednická vláda Jana Fischera, ale příliš pozdě. Obrovský solární boom, který stál všechny desítky miliard a na dlouhou dobu zlikvidoval celé kusy krajiny, stačil do onoho konce roku 2010 v klidu proběhnout. O tom, jak čistě probíhal, si ale nelze dělat iluze. A důkazy o dění koncem roku 2010 může přinést právě úřad, který vede Alena Vitásková. Nejspíše odtud pramení výhružky, trestní oznámení a nejnověji zřejmě i pokus o vraždu.

Je tedy otázka, co všechno ještě se soláry a dalšími obnovitelnými zdroji energie zažijeme. K nespočtu neuvěřitelně drzých a evidentně prolobbovaných pozměňovacích návrhů k zákonům, podpásovkám v boji recyklačních společností a pravděpodobným podvodům při kolaudaci solárních elektráren se nejnověji přidal naříznutý výtah, který mohl kohokoli zabít. Stálo by za to se zeptat některého z původních iniciátorů myšlenky, jestli to za to všechno stálo. Odpověď by bezpochyby zněla, že myšlenka byla skvělá, ale vzalo se to za špatný konec. Tím se dá ostatně obhájit sebevětší zrůdnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.