Lidovky.cz

Čí rozkaz platí? Policie v chaosu dvojího velení.

  22:22

Česká policie má nyní dva prezidenty: Martina Červíčka a staronově i Petra Lessyho. To může mít pro policisty dalekosáhlé důsledky.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTK, WikipediaČeská pozice

Rozhořel se souboj o českou policii. Ta má nyní dva prezidenty: Martina Červíčka a staronově i Petra Lessyho, kterého v úterý vrátil do funkce ministr vnitra Martin Pecina (SPOZ). Dvojvládí v policii však není pouze skutečnost, která se dotkne obou jejích šéfů. Hrozí totiž, že se vedení policie bude místo zabývání úkoly, které souvisejí se zajištěním bezpečnosti v zemi, většinu času v příštích týdnech a měsících přetahovat o funkci policejního prezidenta.

A to může mít pro policisty dalekosáhlé důsledky.

Oslabení velitele

Policejní schizma je pro ozbrojený sbor, který funguje na základě rozkazů, zdrojem nepříjemného chaosu. Podstatně se tím snižuje autorita policejního prezidenta – jeho podřízení nevědí, kdo jim vlastně velí. Rozkazy Červíčka policisté respektovat mohou, avšak mohou také spekulovat, jaké pokyny jim asi bude udílet jeho případný nástupce Lessy. Které povely poslechnou?

Příkazů může policejní prezident udávat skutečně mnoho. Odpovídá za personální obsazení policejního prezidia, jmenuje a odvolává své náměstky, má podstatný vliv na jmenování krajských policejních ředitelů a šéfů celorepublikových útvarů. Ministr Pecina přitom už o víkendu v České televizi uvedl, že například s prací protikorupční policie není zcela spokojen. Znamená to snad, že si Pecina od nástupu Lessyho slibuje odvolání ředitele tohoto klíčového útvaru Milana Komárka, jenž nastoupil za Červíčka?

Ministr na odchodu

Kromě personálií policejní prezident zabezpečuje pro sbor finanční prostředky. O ty sice žádá vládu a parlament ministr vnitra, policejní šéf mu však pro to dává podklady. Ten také určuje organizační strukturu policie a počty policistů v krajích a specializovaných útvarech. Ministr vnitra s tím musí vyslovit souhlas.

Jenže Pecina je v demisi a v nadcházejících týdnech ho zřejmě nahradí ministr s politickým mandátem. Přičemž předseda ČSSD Bohuslav Sobotka stejně jako jeden z kandidátů na post ministra vnitra Milan Chovanec (ČSSD) jasně řekli, že s Pecinovým rozhodnutím nesouhlasí. Bude Lessy v čele policie respektovat vůli svého příštího ministra? V minulosti se mu to příliš nedařilo. S exministrem Janem Kubicem se mimo jiné přeli kvůli seškrtání míst na policejním prezidiu.

Nejistota a prezentace

Další důležitou kompetencí policejního prezidenta je vytyčování priorit. Po dohodě s policejními důstojníky a ministrem vnitra určuje, kam se napře hlavní úsilí policie. Na jaký typ boje s kriminalitou se bude sbor za Lessyho specializovat? Bude pokračovat v práci započaté Červíčkem, anebo zavelí jiným směrem? Chybějící odpovědi na tyto otázky jen dále policii destabilizují. Ta přitom potřebuje ve strategických cílech přesný opak. Z možného chaosu by profitoval zločin.

Neméně podstatným aspektem práce policejního šéfa je vystupování na veřejnosti. Zatímco o Martinu Červíčkovi až do včerejška nebylo příliš slyšet, protože zachovával určitou míru zdrženlivosti, jeho předchůdce byl v mediálním prostoru často a rád. Ostatně jeho „vřelý“ vztah s médii ho dovedl až k trestnímu stíhání pro údajnou pomluvu.

  • Tento článek vznikl ve spolupráci České pozice a deníku Lidové noviny.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.