Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Chystá se výměna televizí. Diváky vyjde na pět miliard.

  9:38
Kdo si plánuje koupit nový televizor, měl by si při výběru dát pozor. Již za několik let mu totiž nemusí fungovat. Současné digitální pozemní vysílání skončí nejpozději v roce 2021. Nová digitalizace vyjde televizní diváky na pět miliard korun. Měli by za to dostat více kanálů a ve větším rozlišení.
Muž u televize. Ilustrační foto.

Muž u televize. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Současné digitální pozemní vysílání, které v Česku využívá 60 procent domácností, skončí nejpozději k 1. únoru 2021, někde ale ještě dříve. Nahradí jej modernější standard, což pro diváky bude znamenat nutnost pořídit si novou televizi, případně set-top box. Anebo budou muset přejít na placený kabelový či satelitní příjem. Počítá s tím Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou pod vedením bývalého šéfa Českého telekomunikačního úřadu Pavla Dvořáka vypracovala expertní skupina ministerstva průmyslu.

Proces přechodu začne už letos na podzim, zřejmě v jedné až dvou velkých aglomeracích. Během roku 2017 pak budou vznikat celoplošné sítě. Ve chvíli, kdy dosáhnou dostatečného pokrytí, staré vysílání se odstřihne. Důvodem změny jsou rostoucí nároky na rychlý mobilní internet, který potřebuje frekvence využívané televizním vysíláním.

České Radiokomunikace uvedly, že divácký účet nepřesáhne pět miliard.

Pro řadu lidí to bude znamenat urychlení obměny přijímačů. Poradenská firma Grant Thornton již dříve spočetla, že domácnosti za televize či set-top boxy vynaloží téměř 21 miliard korun. České Radiokomunikace uvedly, že divácký účet nepřesáhne pět miliard.

„Zhruba 40 až 50 procent obyvatel bude pokryto souběhem nejméně po dobu čtyř let, 90 až 93 procent populace pak bude pokryto nejméně po dobu 3,5 roku a jen nanejvýš pět procent obyvatel nejméně po dobu tří let,“ uvádí zpráva, kterou dostala vláda.

Stát vyjde přechod na nové vysílání až na 1,057 miliardy korun. Tratit ale nebude – několikanásobek této sumy získá aukcí uvolněných kmitočtů.

Minimálně tříletý celoplošný souběh je kompromisem. Například ministerstvo kultury požadovalo ještě o rok více, jenže delší doba by znamenala nutnost dalších koordinací využití kmitočtů mezi ČR a sousedními státy, aby nedocházelo k přeshraničnímu rušení. Ty současné řeší využití kmitočtů jen do konce roku 2020. Souhlas Německa či Rakouska by byl přitom značně nejistý, protože v těchto zemích sleduje pozemní vysílání jen 10 procent obyvatel a mobilní internet se zde na televizních frekvencích rozběhne ještě dříve.

Stát by na tom měl přesto vydělat. Podle odhadů expertní skupiny by kola ekonomiky roztočená přechodem na systém DVB-T2 měla přinést zisk 109 až 295 milionů korun. Připočte-li se výnos z aukce uvolněných kmitočtů, o které se poperou mobilní operátoři, očekává se přínos pro státní kasu 4,7 až 4,9 miliardy korun.

Mezi pozitivní efekty se řadí zvýšení nákupu přijímačů, který dočasně zvedne obrat trhu spotřební elektroniky a do státního rozpočtu přinese zvýšený výběr DPH o další miliardu korun.

Mezi pozitivní efekty se dále řadí i zvýšení nákupu přijímačů, který dočasně zvedne obrat trhu spotřební elektroniky a do státního rozpočtu přinese zvýšený výběr DPH o další miliardu korun.

Diváci by za to měli dostat více kanálů a ve větším rozlišení. Rovněž se očekává větší rozmach takzvané hybridní televize. Ta umožňuje divákovi využívat rozšířených funkcí a přistupovat k interaktivnímu obsahu, aniž by musel přerušovat sledování pořadu. Stiskem jednoho tlačítka tak lze zobrazit zpravodajství, počasí, hry nebo si během vysílání reklamy objednat testovací jízdu nového automobilu.

Neměl by se tak opakovat scénář z doby přechodu z analogového na digitální vysílání, kdy podíl diváků sledujících pozemní vysílání klesl z 80 na 60 procent.

Televizory už jsou v prodeji

„Odchod diváků od terestrické platformy při přechodu na DVB-T negativně ovlivnilo několik faktorů. Celý proces trval dlouho, digitalizovalo se po jednotlivých krajích a tak dále. Tentokrát by všechno mělo proběhnout rychleji a intenzivněji, ale zároveň by lidé měli mít dostatek času si nové přijímače koupit,“ říká Radim Pařízek, majitel společnosti Digital Broadcasting, která provozuje jednu ze čtyř celostátních sítí, takzvaných multiplexů.

Televizory schopné přijímat DVB-T2 už v českých obchodech jsou.

Běžný cyklus obměny televizních přijímačů v domácnostech se před rokem 2008 pohyboval mezi osmi a deseti lety. Po vypnutí analogového vysílání se zkrátil na pět až šest let. Vzhledem k tržní dostupnosti by to však podle ministerstva průmyslu v současnosti mohlo být ještě méně.

Televizory schopné přijímat DVB-T2 už přitom v českých obchodech jsou. Zákazník by si však měl dát pozor, aby přístroj podporoval kodek H.265 HEVC, který je pro příjem vysílání stěžejní. České Radiokomunikace již přístroje dodávané na český trh testují a připravují certifikační program.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.