Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Chystá se comeback exministra Fuksy. Stane se šéfem NKÚ?

  7:59

Za Ivana Fuksu, bývalého ministra zemědělství, údajně lobbuje poslanec Petr Tluchoř.

Bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa je považován za spojence Mirka Topolánka. A také za muže, který má blízko k Miroslavu Kalouskovi. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Poziční vření v ODS může vynést zpět do vysoké funkce bývalého ministra zemědělství Ivana Fuksu. Dle informací ČESKÉ POZICE jeho jméno velmi významně figuruje ve hře o prezidentský post v Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ). V poslaneckém klubu ODS za Fuksu lobbuje někdejší předseda klubu Petr Tluchoř, což vzhledem ke vztahům v politických špičkách není zanedbatelný vliv. Informaci, že se o Fuksovi skutečně v souvislosti s NKÚ vážně hovoří, potvrdil ČESKÉ POZICI člen vlády.

Sám Fuksa ČESKÉ POZICI na příslušnou otázku neopověděl, nereagoval ani Petr Tluchoř. Naše zdroje však považujeme za natolik důvěryhodné, že jsme se zprávu rozhodli zveřejnit. Pravdou je, že od konce února, kdy musel z úřadu odejít bývalý prezident František Dohnal, se mezi potenciálními kandidáty objevila již mnohá jména. Fuksovo však vyhlíží z hlediska politických vztahů velmi realisticky.

Nečas a Tluchoř

Podívejme se na širší politické souvislosti Fuksovy kandidatury. Premiér Nečas odvolal Fuksu z vedení ministerstva zemědělství loni začátkem října. Ministerský předseda své rozhodnutí vysvětloval dlouhodobou nespokojeností s tímto ministrem. Vyloučil, že by důvodem byly vnitrostranické půtky, jenže není tajemstvím, že Fuksa není v ODS zrovna počítán k „nečasovcům“. Je místopředsedou regionálního sdružení ve středních Čechách, kde se na podzim bojovalo o pozice vlivových skupin v ODS a Fuksa s Tluchořem jsou považováni za spojence bývalého premiéra Mirka Topolánka. 

Premiér v době odvolání Fuksy z postu ministra řekl: „Je evidentní, že část středočeské ODS se to bude snažit interpretovat jako střet. Já o jejich spolupráci stojím a v žádném případě to není můj střet se středočeskou ODS.“ Jenže Fuksa (a řada dalších zdrojů ze strany) viděl situaci naprosto jinak. „Pan premiér požadoval, ať se distancuji od Petra Tluchoře. Já mu oznámil, že se nehodlám distancovat od žádného Středočecha,“ prohlásil v Hospodářských novinách. Členové regionální rady středočeské ODS, kteří mají blízko k Petru Tluchořovi, však uspořádali po Fuksově odvolání brífink, na kterém vyjádřili zásadní nesouhlas s odvoláním ministra zemědělství a označili to za vnitrostranický boj.

Střet mezi středočeskou „Tluchořovskou“ ODS a Petrem Nečasem se rozhodně neuklidnil

Fuksu nahradil v ministerském postu Petr Bendl, předseda středočeské ODS. Názory, které sdílejí lidé kolem Petra Tluchoře, odmítl. „Petr Tluchoř mluví sám za sebe, nikoliv za regionální ODS. Stanovy ODS jasně říkají, že za regionální sdružení mluví předseda regionu, a tím Petr Tluchoř není," uvedl pro ČTK.

Bendlovým jmenováním se však střet mezi středočeskou „tluchořovskou“ ODS a Petrem Nečasem rozhodně neuklidnil, jak o tom svědčí docela nedávné události. Potvrdilo se to při letošní volbě předsedy poslaneckého klubu ODS. V té Petra Tluchoře opět porazil Zbyněk Stanjura. Jenže nikoli na hlavu. V tajné volbě podpořilo Stanjuru 27 poslanců, Tluchoř získal devatenáct hlasů. V poslaneckém klubu, který má po odchodu Michala Doktora a Pavla Béma 51 poslanců, tedy vůbec nejde o nevýznamnou menšinu. S ní musí počítat i Petr Nečas.

Faktor Kalousek

ČESKÁ POZICE již informovala o tom, že před volbou předsedy klubu vystoupil Petr Tluchoř poměrně rázně. Po uplynulém roce ho prý nikdo nemůže vinit z toho, že by byl neloajálním členem strany. Zdůraznil, že ve všech hlasováních „držel basu“ se svými stranickými kolegy. Nečas se však nemůže spolehnout na to, že příměří bude pokračovat i v budoucnu, aniž by Tluchořovým lidem něco nenabídl. A vůbec není vyloučeno, že takovou úlitbou bude právě post prezidenta NKÚ, byť sám Nečas nemusí být Fuksovou nominací nadšen. Vzhledem ke křehké většině ve sněmovně premiér potřebuje každý hlas.

A ještě jedna souvislost. Zastavme se u odvolání Ivana Fuksy na podzim loňského roku. Tehdy se ho zastal první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Označil Fuksu za kompetentního odborníka a příčinu jeho odchodu, stejně jako tluchořovci, viděl ve vnitrostranických sporech v ODS.

Jak již dříve napsala ČESKÁ POZICE, právě ministr financí je tím, kdo „tahá za nitky“ při výběru budoucího prezidenta NKÚ. Kalousek údajně prosazuje, aby prezidentské křeslo v NKÚ získala TOP 09. A pokud ne přímo její člen, tedy alespoň člověk straně blízký. Fuksa sice není topkař, ale ke Kalouskovi blízko rozhodně má. Jeden z poslanců za ODS Fuksu bez obalu označuje za Kalouskova muže. A připomeňme též, že Fuksa byl od roku 2007 do roku 2010 Kalouskovým prvním náměstkem na ministerstvu financí.

„Kalousek to (s nominací Fuksy – pozn. red.) zkouší jako dříve s Vaňkem,“ upozornil další zdroj ČESKÉ POZICE. O Miloslavu Vaňkovi, řediteli Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, se jako o možném prezidentovi NKÚ spekulovalo ještě před odchodem Františka Dohnala z funkce. Vaněk byl považován za typického „Kalouskova koně“. Ze hry o místo prezidenta však již vypadl.

Pro úplnost ještě doplňme, že poté se v TOP 09 zase hovořilo o Petru Neuvirtovi, který je členem strany. Neuvirt byl na konci roku 2010 zvolen členem kolegia NKÚ, 17členného orgánu, který mimo jiné schvaluje plán kontrolní činnosti úřadu. Jenže Neuvirt má poměrně zásadní problém – patřil mezi blízké spolupracovníky Františka Dohnala. A navíc se prý na prezidenta NKÚ „kandidoval“ sám, v rámci TOP 09 žádnou významnou podporu neměl.

Bývalý ministr zemědělství zatím není jako kandidát na šéfa NKÚ schválen v celé ODS

Zatím nejednotná ODS

Zpět k Ivanu Fuksovi. Bývalý ministr zemědělství zatím není jako kandidát na šéfa NKÚ schválen v celé ODS. „Toto jméno od vás slyším poprvé,“ reagoval jeden z oslovených poslanců. Ve hře o prezidentskou židli stále zůstává i bývalý viceprezident NKÚ z let 1993 až 2002 Václav Peřich. Peřichovo jméno v souvislosti s NKÚ poprvé zmínily Lidové noviny v polovině března. Do vedení NKÚ prosazuje Peřicha poslanec ODS Marek Benda. Sedmašedesátiletý Peřich v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že by si na prezidentský post troufl, a to i přes svůj pokročilý věk.

Šéfa NKÚ jmenuje prezident republiky na návrh Poslanecké sněmovny. Hlasuje se v tajné volbě jednokolově a vítěz musí získat nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců. Zatím se neobjevil nikdo, kdo by byl pro všechny koaliční partnery přijatelným adeptem. Příští schůze Poslanecké sněmovny začíná 5. června.