Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Chvála imperialismu Habsburků, Osmanů, Britů i Francouzů

Klíčem k řešení konfliktu na Blízkém východě může být imperialismus. Také ve středoevropském regionu je třeba znovu promyslet, na co a na koho bychom měli být hrdí – zda na mírotvorné Habsburky, nebo na nacionalistické křiklouny. Právě je totiž u moci antiimperialistický nacionalismus.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

15. 9. 2015 7:44
A CO NAPOLEON ?

Nebyl on vlastně zakladatel Evropské Unie ??? Kdyby býval byl u Waterloo neprohrál , nemusely by bývaly být dvě světové války !!!

__________________________________________________

Ale to je SOFISMA, stejně jako je článek pana autora jen pouhé sofistické mudrování !!!

TOŽ DOBŘE DISKUTUJETE STRÉCI, MOŽNÁ I TRAKAŘ OBJEVÍTE !!!

:-)))

0 0
možnosti

15. 9. 2015 7:46
Re: A CO NAPOLEON ?

JSEM DOBREJ, coooo ???

:-)))

:-)))

0 0
možnosti

15. 9. 2015 6:32
Imperialismus se dnes nenosí

Obhajoba impérií se dnes nenosí. Před čtvrtstoletím jsme z jednoho impéria vylezli, bez škrábanců a do ruhého jsme se s radostí vnořili. Není vhodné pojmenovávat naše vazalství s hegemonem jako poddanství v impériu. Imperialismus je sprosté slovo od časů počátku socialismu. Socialismus je státní dirigismus a ten je podstatně potřebný v impériu.

Tak s úžasem koukáme dnes, jak nám, suverennímu státu, centrálně se diriguje. Socialismus to není, ten jsme poznali důvěrně. Chceme to nazývat demokracií. To zní lépe.

Tak vy bando jedna, jásejte nad tím, co se vám tlačí v direktivách!!!

;-))

0 0
možnosti

J. Plzák

14. 9. 2015 18:21
Autor žije v Německu.

A zdá se, že žije přesně podle hesla "koho chleba jíš, toho píseň zpívej".

Je možné, že velká imperia fungovala lépe, než dnešní soustátí Evropa. Ale doba pro zakládání nějakých novodobých imperií není v dohlednu.

Prostě jsme tady, Němci, Maďaři, Češi atd. a osudy a problémy těch druhých nás zajímají málo. Pokud se dnes snaží Německo diktovat něco unii a to se snaží, je to důsledek jejich poznání, že vést války se nevyplácí, že je daleko výhodnější převálcovat nějakou zemi ekonomicky.

0 0
možnosti
Jsem mile potěšen

jak v české společnosti dlouhodobě roste zájem o historii vzdálenější než o tu ze století 20. Uvědomělí občané jsou vyrovnaní občané. Po loňském náplavě, která řešila sílu armád USA vs Rusko, je to tady jako balzám pro duši.

0 0
možnosti

J. Křivan

13. 9. 2015 20:27
zpátky do dnešních dnů

Zrovna teď doznívá, s větším třeskem než se původně naivně předpokládalo, rozpad SSSR a že šlo o impérium v obecném smyslu tohoto slova je nasnadě. Vše co platí v dějinách o těch předchozích vidíme i dnes. Máme to v přímém přenosu. Snad nám ten přenos nikdo nezruší.

0 0
možnosti

Starec

13. 9. 2015 18:51
Ráj národů

Byla to armáda Habsburská monarchie, která 28.7.1914, okamžitě v den vyhlášení války (pokus o Blitz Krieg?), začala dělostřelecky bombardovat obytné čtvrtě Bělehradu s následnými vysokými civilními oběťmi. Válka v Srbsku se proměnila v genocidu Srbského národa. Cílem Habsburků bylo evidentně vytvoření ráje na zemi i pro balkánské národy. Proto v roce 1912 prosadilo vznik knížectví Albánie, v jehož čele stanul Wilhelm Weid, příbuzný císaře Viléma II. Druhá světová válka byla opakovaným pokusem o dosažení cílů, kterých první světová válka nedosáhla. Vytvoření východoevropských států na troskách monarchie bylo jen mezihrou, nikoli příčinou druhé války. A protože ani druhá světová válka nepřinesla požadovaný výsledek, následovaly války balkánské v devadesátých letech. Započaly vyzbrojením Chorvatů rakouskými a německými zbraněmi (teď se s nimi bojuje v Sýrii) a skončily útokem NATO na Srbsko a anexí Kosova, jehož svobodné a prosperující obyvatelstvo je nyní na pochodu do Německa.

0 0
možnosti

16. 9. 2015 9:27
Re: Ráj národů

To byl taky poslední hřebíček do rakve loayality Čechů k Rakousku. Hlavní motivace, proč nakonec podpořili Masarykovu zahraniční akci.

Článek se spíše týká politiky 1840 -1870, tehdy, kdyby se Maďaři nesvezli na vlně německého nacionalizmu, mohlo být v Rakousku všechno jinak.

0 0
možnosti
Foto

Tono

13. 9. 2015 11:27
Výborný článek, dík

pane Léko, víc názorů od Maďarů v Lidovkách. Maďarsko není jen Viktor Orbán :-)

0 0
možnosti

J. Zima 869

13. 9. 2015 1:07
Tragédie Rakouska

Rakousko si zadělalo na svůj zánik vytvořením dualismu Rakousko-Uhersko. Franz-Josef zejména v pozdějším věku na vládnutí tak velké říši neměl. Jeho krédem bylo udržovat stávající stav a hlavně žádné změny. Pokusy o rozumné reformy (např. Badeniho jazyková reforma) ztroskotaly na odporu Maďarů a českých Němců a Franz-Josef z nich vycouval jen aby si zachoval svůj trůn a klid. Ze stejného důvodu se nenechal korunovat českým králem. Neměl ani tolik rozumu aby včas abdikoval.

Kdyby řekněme v roce 1900 nastoupil na trůn František Ferdinand D'Este mohly se možná věci vyvinout jinak. Rakousko by se možná nenechalo vtáhnout války. František Ferdinand byl proti válce a byl odpůrce silného spojenectví s Německem. Takhle si Conrad von Hötzendorf (náčelník rakouského generálního štábu) jezdil pro instrukce přímo k Vilémovi do Německa a císaře úplně ignoroval. Ostatně František Ferdinand právě před ním císaře varoval, ale při jejich známém špatném vztahu to nemělo žádný výsledek.

Za těchto okolnos

0 0
možnosti

J. Zima 869

13. 9. 2015 1:08
Re: Tragédie Rakouska

Za těchto okolností se nelze divit národům vtaženým proti své vůli do války, že s Rakouskem už nechtěli mít nic společného a idealizace R-U monarchie není na místě.

0 0
možnosti

Tatana

12. 9. 2015 15:06
Děkuji za krásný článek

Zatím co Karel Havlíček Borovský byl za své názory zveřejňované v jeho tisku poslán do lázní Brixen, kde si za státní peníze léčil tuberkulosu, a po návratu mohl důstojně pokračovat ve své živnosti, řídič autobusu, který namaloval Langerovy tykadla byl souzen Langerovou manželkou a odsouzen do vězení.

Tomu se v Česku říká 200 let demokratického vývoje.

0 0
možnosti

P. Zdenek

16. 9. 2015 17:44
Re: Děkuji za krásný článek

Asi by bylo korektní říci, že řidič nebyl do vězení odsouzen za namalování tykadel.

Za tykadla dostal 100 dní veřejně prospěšných prací, na ty odmítl nastoupit.

Takže přesně řečeno dostal vězení za odmítnutí nástupu trestu, jako každý jiný, který odmítne nastoupit.

0 0
možnosti

12. 9. 2015 11:43
Palatzky

Palackého dopis do Frankfurtu s oblibou zasílám svým německy mluvícím kolegům. Protože pro ně je Palacký - na rozdíl od jiných Čechů přepisovaný jako Palatzky, jeden z hlavních čertů. Tedy vedle Benesche. Viz dopodrobna Eva Hahnová: od Palackého k Benešovi, výběr z textů napsaných Němci o Češích v letech 1840 - současnost.

Jinak též potvrzuji, že moji maďarsky mluvící přátelé vesměs vyslovují stejné politování nad maďarskou politikou 19. století jako autor tohoto článku.

0 0
možnosti