Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Chudáci politici. Fotbalovým šíbrům musejí závidět!

  23:02

Český stát dotuje kopanou stovkami milionů korun ročně. Daňoví poplatníci však nemají možnost, jak fotbalovou vládu vypískat ze hřiště.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, iPhone4Česká pozice

Když jsem v sobotu sledoval očekávané zvolení Miroslava Pelty šéfem Fotbalové asociace České republiky (FAČR) a bývalého „estébáka“ Romana Berbra druhým místopředsedou za Čechy, uvědomil jsem si, jak jsou čeští politici znevýhodnění a jak musí fotbalovým bafuňářům závidět. Stát totiž dotuje fotbal stovkami milionů korun ročně. Teoreticky by měli fotbaloví funkcionáři podléhat obdobnému tlaku veřejnosti za svou činnost jako politici – ať už v demokratických volbách nebo když se objeví nějaký skandál, tak tlakem na odstoupení daného jedince. Taková teorie je však na kilometry vzdálena fotbalové realitě.

Deník Aktuálně.cz v sobotu uvedl, že stát v roce 2010 dotoval fotbal částkou přes 116 milionů korun, v roce 2011 více jak 180 miliony a v loňském roce přes 290 miliony korun. Letos by dle Pelty měl fotbal od státu obdržet podobnou injekci jako v roce 2012. Fotbalová asociace hospodaří s penězi daňových poplatníků, přesto se chová tak, jako by na „place“ hrála sama: tedy bez diváků – daňových poplatníků, kteří nemají jak vyjádřit nesouhlas s děním na hřišti.

Jak jinak si vysvětlit arogantní a sebevědomé počínání pana Pelty před sobotní valnou hromadou. Pelta, který neměl protikandidáta, v rozhovorech s médii bez skrupulí přiznal, že pro své zvolení je závislý na hlasech od šíbra Romana Berbra, jednoho z nejmocnějších mužů české kopané. Kvůli této závislosti tak Pelta přivřel oko například nad faktem, že Berbr v minulosti působil v StB. „Fakticky je to tak, má podporu (Berbr) v český komoře, a samozřejmě tím pádem je to tak, že když by řekl na sobotní valný hromadě, že česká komora mě nepodpoří, tak nezískám většinu,“ přiznal Pelta ve čtvrtek ve vysílání Radioužurnálu.

Bodejť by se bafuňáři něčeho obávali či ostýchali, když lidé nemají de facto žádnou možnost proti takovému systému vyjádřit nesouhlas

Teprve až když bylo v sobotu odvoleno a Pelta s Berbrem získali funkce (už tedy o nic nešlo), staronový šéf FAČR na adresu svého loutkáře utrousil: „Ještě jeden takový exces – a poletí (Berbr) z kola ven!“ Co je to však fotbalovému lidu a vůbec celé veřejnosti platné. Kluci se domluvili, mocenské karty byly rozdány a jede se dál. Bodejť by se bafuňáři něčeho obávali či ostýchali, když lidé nemají de facto žádnou možnost proti takovému systému vyjádřit nesouhlas. Velká škoda, že vedení asociace nepodléhá jakémukoli lidovému plebiscitu.  

Peltův a Berbrův orchestr možná z povzdálí se smutkem sledovala i část politické reprezentace. Čistě hypoteticky: jak by asi voliči zareagovali, kdyby před volbami do sněmovny vystoupil Petr Nečas a voliče poprosil, ať přivřou oko nad lobbistou Ivo Rittigem, protože bez jeho vnitrostranické podpory by se Nečas nestal volebním lídrem ODS?

Žádný český politik by se dnes nemohl veřejně přiznat k tomu, že jeho zvolení do funkce závisí na podpoře kdejakého bafuňáře či kmotra. Ve volbách by byl pravděpodobně zničen. Někteří čeští politici zkrátka musejí svým fotbalovým kolegům závidět jejich neodvolatelnost od lidu – vždyť o kolik by mohli mít život jednodušší.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!