Lidovky.cz

Charge d’affaires? Děkuji, nechci.

  9:21

Aktualizace: Většina diplomatů, jimž chybí k výjezdu Zemanův podpis, odmítla Schwarzenbergovo provizorní řešení kvůli politické nejistotě.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Aktualizace: Diplomatická přestřelka prezidenta Miloše Zemana s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem o velvyslance má překvapivé řešení. Dle informací ČESKÉ POZICE od důvěryhodného zdroje se nejnovější iniciativa šéfa české diplomacie — neobsadit místa velvyslanců a přesunout své kandidáty na posty chargé d’affaires, pro něž nepotřebuje souhlas prezidenta — nesetkala s kladnou odezvou většiny diplomatů, jichž se týká.

Designovaných diplomatů – získali od přijímací země agrément, ale chybí jim podpis pověřovacích listin od prezidenta Zemana – je pět. Jedním z nich je Jiří Brodský, bývalý zástupce šéfa zahraničního odboru prezidentské kanceláře z Klausovy éry. Ten dle našich informací Schwarzenbergovu nabídku, aby odjel do Dánska jako chargé d’affaires, odmítl. Na dotaz ČESKÉ POZICE však nereagoval. Nabídku ministra zahraničí odmítli i další tři designovaní velvyslanci.

Pro odmítnutí dobře honorovaného postu v zahraničí existuje vysvětlení. „Asi si spočítali, že by také mohli vyjet jako chargé d’affaires jen na rok. A po volbách by je ministerstvo zahraničních věcí mohlo rychle odvolat. Část z nich své rozhodnutí hned hlásila na Hrad,“ uvedl pro ČESKOU POZICI důvěryhodný zdroj.

Diplomatické zvyklosti

V diplomatických kruzích je chargé d’affaires pověřen vedením zastupitelského úřadu, jenž je bez řádného velvyslance. Do funkce ho jmenuje ministr zahraničí. Na rozdíl od velvyslanců nežádá o souhlas přijímající země, pouze se jeho jmenování oznámí partnerskému ministerstvu zahraničí. Dle mezinárodních zvyklostí se rozlišují dva typy. Chargé d´affaires en pied je stálým vedoucím zastupitelského úřadu, přičemž jeho jmenování může signalizovat, že má Česko vůči danému státu výhrady. Takovýo hodnostář nás zastupuje na Kubě. Chargé d´affaires ad interim je diplomatem, který vede zastupitelský úřad v období, kdy byl ze země stažen velvyslanec a čeká se na příjezd nového. Jde tedy o provizorní řešení.

Nabídku ministra Schwarzenberga vycestovat do zahraničí na post zástupce velvyslance naopak využil Jiří Kuděla, ředitel kanceláře strategie a plánování ministerstva zahraničí, jenž má odcestovat do Švýcarska. Ministerstvo zahraničí ústy své mluvčí Johany Grohové komentovalo novou Schwarzenebergovutaktikuslovy: „Jde o obvyklý postup, ke kterému přistupují i jiné státy.“

Sporu Miloše Zemana s Karlem Schwarzenbergem o diplomaty se ČESKÁ POZICE věnovala v článcích:

Jak to bude v Izraeli?

Schwarzenbergovo řešení sporu se Zemanem – obejít svého politického rivala z prezidentské kampaně – bylo tvrdě kritizované. „Je to zoufalé, protože chargé d’affaires samozřejmě nemá v těch zemích pozici jako velvyslanec, jednoduše s chargé d’affaires se někteří vůbec nebudou bavit, protože jim to nebude stát za to,“ postěžoval si Lubomír Zaorálek, stínový ministr zahraničí za ČSSD.Schwarzenbergovo řešení sporu se Zemanem – obejít svého politického rivala z prezidentské kampaně – bylo tvrdě kritizované

V rámci snahy vyhnout se prezidentovu vetu ministr Schwarzenberg údajně připravil i rošádu na postu velvyslance u stálé mise České republiky při Organizaci spojených národů (OSN) a Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve Vídni. Veroniku Kuchyňovou Šmigolovou by měl vyměnit Schwarzenbergův náměstek Vladimír Galuška a tato šéfka vídeňské mise zaujmout post ministrovy náměstkyně. Ani k této personální výměně ministr zahraničí souhlas prezidenta nepotřebuje.

Z diplomatických zdrojů se pak ČESKÁ POZICE dozvěděla, že zástupce Kuchyňové Šmigolové ve Vídni Karel Pažourek, jenž byl dříve velvyslancem v Austrálii, se údajně má přesunout na post chargé d’affaires v Izraeli. Informaci jsme ověřovali u Tomáše Pojara, současného velvyslance v Tel Avivu, který by se rád do Česka vrátil. Ten však na naši otázku neodpověděl.

Pokoušeli jsme se tedy zjistit detaily na ministerstvu zahraničí. „Střídání našich diplomatů nekomentujeme,“ napsala nám mluvčí úřadu Grohová. A ještě jedna pikantní zkušenost — v pondělí odpoledne v kanceláři diplomata Pažourka ve Vídni nikdo nezvedal telefon a neuspěli jsme ani v úterý dopoledne na kontaktním telefonu mise.

Velvyslankyně Kuchyňová Šmigolová nicméně v úterý odpoledne ČESKÉ POZICI potvrdila, že na post náměstkyně ministra zahraničí nastupuje k 1. červenci 2013. K budoucnosti svého zástupce Pažourka uvedla: „Přesouvá se do Izraele nikoli jako chargé d’affaires, nýbrž jako zástupce velvyslance, protože v Izraeli zatím velvyslanec Tomáš Pojar je. Můj zástupce už do Tel Avivu odjel.“

Z diplomatických zdrojů a od politiků jsme se dozvěděli, že o možném kandidátovi na Pojarova nástupce se bude vyjednávat ještě dlouhé měsíce. Proto chce Schwarzenberg po případném stažení Pojara na překlenovací období jmenovat do Izraele svého zástupce. ČESKÁ POZICE už počátkem dubna informovala, že postvelvyslance v Izraeli byl nabídnut exministru obrany Alexandru Vondrovi.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.