Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Chalupovo mlčení a povolenky „za hubičku“

Evropa

  16:58

Aktualizováno. Česko chystá na středeční dražbu 1,5 milionu emisních povolenek, které zbyly z rezervy pro nové účastníky. A spláče nad výdělkem.

Přidělování bezplatných emisních povolenek má smysl jen za předpokladu, že se stane investiční pobídkou pro snižování emisí. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Cena emisních povolenek se neustále propadá. Aktuální cena povolenky na volném trhu v pátek poklesla proti předchozímu týdnu o 11 procent na maximum 3,88 eura. Dražba zbylých povolenek z české rezervy pro nové účastníky, plánovaná na středu 20. března na lipskou energetickou burzu, nemá šanci přinést dříve očekávaný zisk. Kam zmizely kalkulace s povolenkou za dvacet třicet eur!

Prodávaná rezerva musela být držena pro případy, kdyby se v předchozím zúčtovacím období od ledna 2008 do prosince 2012 přihlásily k emisnímu obchodování nové zdroje emisí.

Situace je bezvýchodná a nerozhoupou-li se evropské orgány k akci na posílení hodnoty povolenky, mohlo by se celé evropské obchodování povolenkami rychle zhroutit.

Nerozhoupou-li se evropské orgány k akci na posílení hodnoty povolenky, mohlo by se celé evropské obchodování s emisními povolenkami zhroutit

Za této situace není pro stát perspektivní ani prodej povolenek v aukcích, který by měl v Česku dotovat nové kolo Zelené úsporám sloužící na podporu šetrných energetických opatření v domácnostech i ve veřejných budovách. Německo už v pátek prodalo 5 milionů „nových“ povolenek vydaných pro současné zúčtovací období od roku 2013 do roku 2020. S tristním výsledkem 3,47 eura za povolenku.

Vášniví sudiči

Česká výchozí pozice pro prodej povolenek z ukončeného zúčtovacího období byla dost komplikovaná, protože se český stát v letech 2008 až 2012 musel řídit národním alokačním plánem, proti němuž již v roce 2007 podal u Soudního dvora EU žalobu na Evropskou komisi (EK). Úředníci EK totiž při schvalování plánu srazili české požadavky o 15 procent, z 101,9 milionu povolenek prosazených tehdejším ministrem průmyslu a obchodu Martinem Římanem na „evropských“ 86,9 milionu. Každému, kdo alespoň trochu nahlédl do konstrukce českého alokačního plánu, muselo být zřejmé, že byl výrazně přemrštěný. I ve zredukované verzi zůstalo velké nadhodnocení.

Stáhnutí této furiantské žaloby z dílny Topolánkovy vlády požadoval její tehdejší místopředseda Martin Bursík. Nicméně nepořídil. Ale ani lucemburský Soudní dvůr EU ve věci nic nepodnikal, takže žalovaná verze platila po celé období.

Naše politická reprezentace se tehdy zhlédla v „neohroženém postoji“ Polska a s námi s podobnou žalobou vystoupilo i Maďarsko. Další povzbuzení přišlo, když Polsko a s ním i Estonsko v roce 2009 svůj spor s EK u takzvaného Tribunálu, dalšího soudního orgánu Soudního dvora EU, vyhrálo a vítězně pro obě země dopadlo i kasační dovolání Evropské komise k Soudnímu dvoru EU.

Jenže Poláci ze svého vítězství žádný velký profit neměli. Komise vydala nová rozhodnutí o národních alokačních plánech, ještě tvrdší než ta předchozí. A tak nakonec Poláci rádi přijali dohodu s komisí na úrovni, kvůli níž se soudili.

Nyní si i čeští představitelé zřejmě uvědomili, že by jim Pyrrhovo vítězství u evropského soudu mohlo přinést ještě víc starostí. Například v tom, že by eventuální odvolání proti verdiktu mohlo zablokovat zamýšlenou středeční dražbu povolenek.

Česko odstoupilo od žaloby především kvůli tomu, aby nepropadly povolenky z uplynulého období, které lze uplatnit pouze do konce dubna

A opět je tu polský příklad. Neboť Polsko, povzbuzené prvním „úspěchem“, podalo žalobu na EK i proti velikosti přídělu bezplatných povolenek pro současné období 2013 až 2020. Tu však soud před necelými dvěma týdny zamítl. Polsko se může odvolat, ale i tak ztrácí jeho příklad na přitažlivosti.

A tak když Soudní dvůr EU sdělil, že se chystá oznámit výsledky projednávání české žaloby, Česká republika ho předběhla a v obavách, že by mohla celou kauzu vyhrát, doslova v poslední chvíli, 7. března, žalobu stáhla, opět následována Maďarskem. Stalo se tak bez oznámení důvodů.

O šlendriánu se mlčí

Vzhledem k tomu, že agenda povolenek spadá pod ministerstvo životního prostředí, dotázal jsem se na tiskovém oddělení, zda ministr Tomáš Chalupa vydal ke stažení žaloby nějaké prohlášení nebo vysvětlení. Tiskový mluvčí odpověděl: „K vašemu dotazu uvádím, že v současné době nebudeme sdělovat s ohledem na budoucí vývoj žádné podrobnosti.“

Zdá se, že při spojování úřadů se někdo spletl a spojil ministerstvo životního prostředí s tajnou službou. Stálé zastoupení ČR u EU bylo neskonale obratnější, když vysvětlilo: „Žaloba se týkala minulého období obchodování s povolenkami, takže se stala bezpředmětnou.“

To jistě není nejhlavnější důvod, ale argument je to pádný. Snad se časem dozvíme i všechny další okolnosti, proč česká politická reprezentace nechala soud do poslední chvíle pracovat a místo včasného odvolání absurdní žaloby, na což měla od roku 2007 šest let, to učinila až na poslední chvíli. Chalupa podle zjištění ČESKÉ POZICE k návrhu odstoupit od žaloby přiznal, že celá akce proběhla především kvůli tomu, aby nepropadly povolenky z uplynulého období, které lze uplatnit pouze do konce dubna. Zálusk si dělal na 5 eur za kus, ale vše nasvědčuje tomu, že bude muset hodně slevit.

Hlavní důvody odvolání žaloby vlastně známe. Nyní budeme nekompromisně vyžadovat informace, kolik tato lehkovážně vykonstruovaná obstrukce vůči EK, posléze odvolaná, stála na právních službách české daňové poplatníky.

Aktualizace: Stažení žaloby na Evropskou komisi na poslední chvíli se ve středu 20. března opravdu zúročilo. Za prodej zbytku povinné rezervy emisních povolenek získala Česká republika v aukci 5 756 395 eur (necelých 148 milionů korun). A dokonce při tom docílila o chlup lepšího kurzu, než se podařilo při nedávné aukci Německu, neboť cena jedné „české“ povolenky byla 3,67 eura oproti ceně 3,47 eura, za kterou prodalo Německo. V obou případech je to příštipkaření, kterého by se ještě před rokem nikdo nenadál. I malý výnos „zachráněného“ prodeje bude přínosem pro Zelenou úsporám, která bude mít mnohem obtížnější financování, než se dalo čekat.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.