Lidovky.cz

ČEZ se dohodl s Tykačem. Potvrdí konec války o uhlí také Brusel?

  12:11

Elektrárenská jednička se dohodla s těžařskou společností Czech Coal o dodávkách uhlí až na 50 let.

Mnohahodinového jednání se zúčastnil i generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš a majitel společnosti Czech Coal Pavel Tykač. foto: © ČTK, montaž Česka Pozice, Alessandro CanuČeská pozice

Elektrárenská společnost ČEZ oznámila konec vleklé války o dodávky a ceny uhlí s těžařskou společností Czech Coal podnikatele Pavla Tykače. S oslavným boucháním šampaňského by ale čeští manažeři a byznysmeni měli ještě počkat. Dohodu, která zaručuje dodávky uhlí až na 50 let pro elektrárnu Počerady, totiž musí posvětit Evropská komise (EK) v Bruselu. A to nikoliv z vlastní libovůle – bruselské generální ředitelství pro hospodářskou soutěž (DG Competition) posuzuje různé podněty českých firem, které si stěžovaly na neférové jednání domácích konkurentů.

Tuzemská energetická jednička – v současnosti vedená Danielem Benešem jako nástupcem Martina Romana – si hodně slibuje od toho, že díky dohodě s Tykačem jeho Czech Coal stáhne stížnost, jejímž terčem je právě ČEZ. Tedy firma, která údajně zneužívala své dominantní postavení na trhu.

Do Bruselu ale mířily i další podněty. Například Teplárenského sdružení, jež varovalo před situací, že způsob řešení jednoho problému mezi společnostmi ČEZ a Czech Coal může vyvolat druhý problém – poškodit trh s uhlím, elektřinou a teplem. Jak konkrétně? Tím, že připustí neúměrný růst ceny suroviny ze severních Čech. V Teplárenském sdružení má silný vliv tuzemská elektrárenská dvojka na trhu a teplárenská jednička – Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatelů Daniela Křetínského, Petra Kellnera a Patrika Tkáče.

EPH považuje za pochybné další verdikt ČEZ, že prodá lidem z Czech Coalu Chvaletice

A právě EPH považuje za pochybné další dnešní rozhodnutí firmy ČEZ, že prodá lidem z Czech Coalu za více než čtyři miliardy korun jinou elektrárnu – východočeské Chvaletice. Kupcem sice nebude přímo trestně stíhaný Pavel Tykač, který by byl pro stát jako majoritního akcionáře ČEZ (a ministra financí  Miroslava Kalouska) zjevně nepřijatelný, ale Tykačův starý známý partner z byznysu Jan Dienstl společně s Tomášem Fohlerem. Křetínský přitom sám na Chvaletice opakovaně předkládal nabídky od loňského srpna, zatímco Czech Coal tvrdil, že se o elektrárnu přestává ucházet. V závěru rozhovorů o ukončení uhelné války ovšem ČEZ zase Czech Coalu umožnil návrat do hry.

Trend dražšího uhlí

Společnosti ČEZ a Czech Coal se dohodly na růstu cen uhlí, čímž fakticky nastavují trend na celém českém trhu

Společnosti ČEZ a Czech Coal se každopádně dohodly na postupném růstu cen uhlí, čímž fakticky nastavují trend na celém trhu. „Cena za jeden gigajoule byla stanovena ve výši 38,8 koruny, což odpovídá cenám aktuálně sjednávaným na českém trhu a je srovnatelná s cenou, za kterou dlouhodobě nakupují i teplárenské společnosti. Do roku 2023 se bude cena postupně přibližovat na úroveň 65 procent ceny černého uhlí na evropských burzách,“ uvedl ČEZ ve svém prohlášení.

ČEZ bude pro elektrárnu Počerady odebírat pět milionů tun uhlí ročně z dolu Vršany. Pokud by ČEZ elektrárnu Počerady nadále vlastnil, odebral by podle informací ČESKÉ POZICI surovinu – vycházíme-li z aktuálních cen – za celkem 120 miliard korun. Skutečnou částku však fakticky není možné ani odhadovat. Jelikož se cena dodávaného hnědého uhlí bude odvíjet od tržní ceny černého uhlí, je výsledná cifra ve hvězdách.

Navíc je nutné počítat s možností, že Tykač (či jeho případní nástupci v Czech Coalu) může uplatnit opci na koupi Počerad. A to podle dohody se společností ČEZ hned dvakrát – v roce 2016 a 2024. Pak by Czech Coal ze své společnosti Vršanská uhelná dodával surovinu sám sobě.

Odhadovat ceny černého uhlí je ošemetné a pro obě strany dohoda  znamená sázku do loterie

Pokud jde o cenovou vazbu na černé uhlí, je otázkou, kdo na ní vydělá. S tímto záměrem přišel původně Tykač, a stal se klíčovou součástí jeho vyjednávací strategie. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš pak označoval zmíněnou vazbu za „technologický nesmysl“, protože černé uhlí není substitutem hnědého uhlí a není možné v jednom kotli spalovat chvilku to a chvilku ono uhlí, jak koho napadne.

ČEZ tedy ustoupil, ale vůbec není jisté, že na tom bude tratit. Odhadovat ceny černého uhlí v dlouhodobém horizontu je ošemetné a pro obě strany dohoda znamená nejistotu.

Nepochopení v Bruselu

Stanovisko Bruselu bylo následující – nejdříve nám ukažte finální dohodu, my ji pak posoudíme

ČEZ se podle dostupných informací sice snažil v Bruselu dojednat předběžný souhlas Evropské komise s chystanou dohodou s Czech Coalem, ale narážel na nepochopení. Stanovisko Bruselu bylo následující – nejdříve nám ukažte finální dohodu s Czech Coalem, my ji pak posoudíme.

Faktem je, že EK dávala najevo svou preferenci pro řešení, kdy se obě znesvářené strany dohodnou. Pravdou je nicméně i to, že z Bruselu také zaznívaly obavy, aby dohoda nebyla na úkor třetích subjektů. Vše navíc  komplikuje, že v evropském sídle dobře znají nejen pochybnosti o dohodě ČEZ s Tykačem, ale i českými médii probíraná podezření ohledně příliš blízkého vztahu mezi ČEZ a EPH v minulosti.

Méně suroviny

ČEZ zdůrazňuje, že se jeho poptávka po uhlí z Czech Coalu snižuje, podle mluvčího elektrárenské firmy Ladislava Kříže klesne o více než 40 procent. Surovinu od Tykače od letoška přestal odebírat mělnický Energotrans, který se stal také součástí skupiny ČEZ.

Surovinu od Tykače od letoška přestal odebírat mělnický Energotrans, který se stal také součástí skupiny ČEZ

I to byl ostatně jeden z důsledků vleklé války o uhlí, kdy ČEZ dával najevo, že se v krajním případě bez Tykačovy suroviny obejde úplně. Navzdory tomu zůstává otázkou, zda ČEZ neměl či nemohl být při obhajobě zájmů odběratelů uhlí ještě razantnější.

Výkonný šéf Czech Coalu Luboš Pavlas uvádí, že jeho firma bude schopná splnit veškeré své smlouvy ohledně dodávek uhlí, včetně těch pro teplárny. A to i v případě, že nyní bude dodávat zároveň pro elektrárnu Chvaletice. Z dolu Vršany je podle Pavlase možné těžit šest až sedm milionů tun uhlí ročně, z dolu ČSA další dva až tři miliony. Ze strany tepláren nicméně zaznívá argument, že Czech Coal plánuje omezování těžby uhlí a že by bylo z hlediska trhu mnohem lepší, kdyby EPH, který měl o Chvaletice také zájem, dodával do východočeské elektrárny uhlí ze svých německých dolů Mibrag.

Daniel Křetínský, šéf holdingu EPH, který by mohl odejít z bitvy o uhlí – jako třetí klíčový hráč – v roli poraženého, v nedávném rozhovoru pro ČESKOU POZICI upozornil na pozoruhodnou a citlivou situaci z hlediska hospodářské soutěže. Ta se týkala právě dnes uzavřených jednání mezi Czech Coalem a ČEZ, který zároveň vlastní Severočeské doly.

„Vyjednávají mezi sebou dva největší producenti hnědého uhlí a současně jeden z nich je dominantním hráčem v produkci elektrické energie. Pokud by se domluvili na významném zvýšení cen hnědého uhlí, do jisté míry by z toho profitovali oba. Czech Coal by dosáhl lepší ceny hnědého uhlí a ČEZ by navíc profitoval ze situace, kdy cena hnědého uhlí dosáhne takové úrovně, že ostatní producenti nebudou schopní konkurovat a dlouhodobě provozovat své zdroje,“ řekl Křetínský.

Skončila tedy válka o uhlí definitivně? Je jisté, že minimálně nějaké dozvuky ještě poměrně dlouho registrovat budeme.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.