Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

ČEZ nadbíhá Sokolovské uhelné. Ostrouhají teplárny?

  15:49

Donutí těžaři Czech Coal a Sokolovská uhelná společně ČEZ k přijetí vyšších cen hnědého uhlí? Nedávné zprávy leccos naznačují.

Martin Roman (vlevo) potřebuje pro elektrárny ČEZ hnědé uhlí. Těžaři Pavel Tykač (vpravo) a František Štěpánek žádají vyšší cenu. foto: © ČESKÁ POZICE, Jan KunderaČeská pozice

  • Zpráva z minulého týdne: Sokolovská uhelná hodlá podat na polostátní energetickou skupinu ČEZ stížnost kvůli zneužití dominantního postavení při nákupu uhlí. Stěžovat si bude u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) i u Evropské komise. Pro Hospodářské noviny to řekl šéf Sokolovské uhelné František Štěpánek.
  • Zpráva z tohoto týdne: ČEZ vnímá obtíže společnosti Sokolovská uhelná a je připravena vyjít tomuto svému dodavateli vstříc, a proto sama požádala ÚOHS o posouzení skutečností ohledně smlouvy o dodávkách uhlí se společností Sokolovská uhelná. ČEZ to uvedl v tiskové zprávě.

Co se to děje? Jde ČEZ udat sám sebe? Proč tak nadbíhá nejmenšímu těžaři hnědého uhlí v České republice?

Neseriózní partner?

Vezměme to postupně. Až do loňského roku měl ČEZ problém pouze s jedním dodavatelem hnědého uhlí – firmou Czech Coal. S druhým dodavatelem – Sokolovskou uhelnou – si notoval, jak je firma Czech Coal, respektive její významný akcionář Pavel Tykač neseriózní partner, který kazí dobré vztahy v uhelném byznysu. A třetího dodavatele – Severočeské doly – ČEZ stoprocentně majetkově ovládal.

Jenže v loňském roce postihl Sokolovskou uhelnou sesuv zeminy v jejím dole, což podle informací kolujících na trhu může znamenat odepsání až desítek milionů tun uhlí. Hlavně to ale představuje aktuální výpadek v těžbě, a tedy nedostatek hnědého uhlí pro zákazníky. A protože z klientů Sokolovské uhelné měl ČEZ nejlepší ceny, tedy platil za uhlí nejméně, pokusil se Štěpánek nejvíce snížit dodávky právě elektrárenskému gigantu.

Zároveň se Tykač v loňském roce z významného akcionáře společnosti Czech Coal stal akcionářem rozhodujícím. Na rozdíl od svých bývalých společníků nekupoval akcie společnosti Czech Coal na úvěr, takže není tlačen splátkovým kalendářem k vysoké těžbě a prodeji uhlí za každou cenu.

Nikoli, spojenec

Bylo proto zřejmé, že boj a obchody mezi ČEZ a Czech Coal získají nové momentum. Stejně tak jako souboj mezi akcionáři v Sokolovské uhelné, kde je Tykač považován za finančního spojence třicetiprocentního akcionáře Jana Kroužeckého, s nímž zbylí dva akcionáři – František Štěpánek a Jaroslav Rokos – vedou několik let válku. A taky získaly.

Obě těžařské společnosti mají zájem na růstu cen hnědého uhlí a obě mají stejného protihráče – skupinu ČEZMinisterstvo životního prostředí se rozhodlo požadovat po společnosti Czech Coal, aby šedesát procent vytěženého uhlí z dolu Vršany na Mostecku dodávala teplárnám. Czech Coal samozřejmě protestoval, že jde o nesmyslný a nereálný požadavek. Jeho argumentace zněla: Má kvůli přání ministerstva životního prostředí přestat dodržovat smlouvy se svými současnými odběrateli, včetně polostátního ČEZ, aby mohl dodávat dostatek uhlí teplárnám? Bude státní orgán určovat podnikatelům, komu mají dodávat svou produkci?

Na stranu Czech Coal se v tu chvíli překvapivě postavil i šéf Sokolovské uhelné František Štěpánek. „Podmínka ministerstva životního prostředí pro Vršany, to je vybočení ze zavedeného systému. Nemůže to fungovat,“ uvedl pro Hospodářské noviny.

Začalo být zřejmé, že Sokolovská uhelná a Czech Coal se mohou rychle stát spojenci. Navíc spojenci velmi přirozenými, pokud tedy odmyslíme antagonismus panující mezi Štěpánkem a Tykačem. Obě těžařské společnosti mají totiž zájem na růstu cen hnědého uhlí a obě mají stejného protihráče – skupinu ČEZ.

Teplárnám klesnou marže

Polostátní firma si musela změny postoje Štěpánka k firmě Pavla Tykače všimnout. Zřejmě proto nyní na jeho ostrý mediální útok reaguje s maximální možnou vstřícností. „Společnost ČEZ vnímá obtíže společnosti Sokolovská uhelná, způsobené sesuvem zeminy, které jí komplikují plnění dlouhodobých smluv na dodávky uhlí. Společnost ČEZ je v mezích daných povinností péče řádného hospodáře připravena vyjít svému dodavateli vstříc a pomoci mu řešit obtížnou situaci,“ uvedla v oficiální tiskové zprávě mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Bude to ještě velká hra mezi ČEZ, Czech Coal a Sokolovskou uhelnou a bude zajímavé ji sledovat. Pokud by nějaká sázková společnost vypsala kurzy – a pokud by to nebyla Sazka –, vsadil bych si, že Czech Coal a Sokolovská uhelná budou spolupracovat, že ČEZ rychle najde s oběma těžebními společnostmi společnou řeč a že se s nimi dohodne na vyšších cenách za dodávky uhlí. A ostrouhají teplárny. Zaprvé podraží hnědé uhlí i teplo, zadruhé jim klesnou marže a ubude část odběratelů.

Autor: