Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 17
  • Poslední: 30.1. 2019 13:05
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Skvělé odpovědi na ne tak skvělé otázky

Hlas rozumu. Děkuji za to. Od redaktora bych však očekával větší interakci se zpovídanou osobou. Působí to, jako by tazatel nevěnoval pozornost odpovědím a snažil se uplatnit všechny otázky, které si předem připravil. Už první odpověď na téma genderové vyváženosti je zcela dostačující. Ale tazatel pokračuje, jako kdyby tu odpověď neslyšel...

Anglifikovaná čeština = makaronština

Vážená paní Kamilo Smejkalová, jsem rád, že jste se ujala problému anglifikace češtiny. Nežil jsem v ČR půl století. Diskutoval jsem na toto thema s panem docentem Jiřím Rejzkem- V 19. století to byla germanizace a "nový" jazyk se označoval jako makaronština. Těch angl. slov je mnohem víc - třeba "predator" místo šelma a dravec, oxid míst kysličník. Pak je tu přechylování vlastních jmen cizinců a překládání vlastních zeměpisných názvů staročeštinou (Mohuč místo Mainz, Kostnice místo Konstanz, atd..Jsem geolog. Už v prvním ročníku (1951) nás před překládáním zeměpisných názvů varoval Prof. Nikolaus. Užívám nejtolerantnější Pravidla českého pravopisu z roku 1941. Ústav pro jazyk český prý sbírá četnosti užívaných slov a výrazů a z nejčetnějších dělá pravidla. To už tento Ústav ztratil jakoukoliv didaktickou roli?

Zdravím,

Jiří Březina

Re: Anglifikovaná čeština = makaronština

Pane Březino, proč někomu vadí přechylování vlastních jmen cizinců? Co když budete psát někomu se jménem Kasey Grammar? Muž, žena? Nebo možná znáte seriíál Dempsey a Makepece, kde vám to -ová musí být jasné proč v češtině máme. Anglosasové to mají jinak, mnohdy se musíte rovnou zeptat, o koho jde.U Marilyn Monroe můžeme -ová klidně vynechat, u T.C. Cody v češtině nelze. A tak dále.

Chci tím jen říct, že čeština je krásným jazykem, vyjímečným svým zpúsobem a všechno v ní má svůj účel.

Re: Anglifikovaná čeština = makaronština

Vážený pane Svobodo, vadí mi přechylování vlastních jmen cizinců, protože jsem v oné neslovanské cizině půl století žil a tam se žije bez přechylování. A dobře. V ČR to u přechýlených cizinek vypadá, jako by se vdaly za Čecha. O kráse češtiny mě nemusíte poučovat:třeba si všimnete, že jsem si já i má rodina češtinu zachovala. Naopak: opravuji českou gramatiku a styl u kamarádů v ČR . Seriál Dempsey a Makepeace neznám, ale vím, že Makepeace musí mít "a" před "c", protože angličtina je mým druhým "mateřským" jazykem (odučil jsem přes 7000 amerických studentů).. Nejen čeština, ale všechny jazyky jsou výsledkem tisíciletého vývoje a zachycujjí inteligenci národů — to je případ hlavně angličtiny., ale češtiny také. Zdravím, jb

Problem cestiny.

Cestinu se naucit neni lehke a cesky se skoro nikde nedomluvite krome Ceske republiky a Slovenska. Velmi dobra znalost svetovych jazyku je v dnesnim globalizovanem svete bezpodminecne nutna. Proto shovivavost je na miste vuci lidem, kteri jeste nebo jiz neumi spravne cesky. Asi umi jine jazyky lepe jako vy.

Re: Problem cestiny.

Pane Starý, tak dlouho budeme shovívaví až nám z češtiny nezůstane nic a přitom jde o základní pilíř naší svébytnosti.

PS. Zajímavé je jak se podobný tlak na češtinu ze strany ruštiny považoval za ohrožení.

Re: Problem cestiny.

Pane Krivan, zajimavy pohled na problematiku. Svycari kdyz zjisi, ze nejste Svycar tak se vas zdvorile zepta, v jakem jazyce se ma v diskuzi mluvit "switzerdütsch" nebo "hochdeutsch".O svycarske svebytnosti nikdy neni pochyb. Ve Svycarsku ziji 4 narody. O svebytnosti techto 4 narodu neni pochyb. Jsou to vlastenci. Az budeme narod vlastencu, nebudeme met starost o svoji svebytnost. Je mi nevolno z toho, kdyz vidim , ze jsme narod, kam vitr tam plast. Jazyk s tim nema nic spolecneho. Nejsem troll. Minim to uprimne.

Re: Problem cestiny.

Pane Stary, každý stát má jinou historii svého vzniku, ale i geopolitické místo. Švýcarsko je unikát, stejně jako Česko. Ta čeština je jedno z mála pout které Čechům zbyla. Na tomhle místě v Evropě, o kterém já z nadsázkou říkám, že vojska přes něj šla vždy tam a zpátky, hrdinové buď zemřeli, nebo emigrovali. To je také nadsázka, ale má své důsledky v genetickém fondu české populace. Nelíbí se mně to ani zbla, ale co s tím. Někde na internetu v diskuzi jeden Jugoslávec napsal. Já vám závidím, utekli jste před Hitlerem i Stalinem, to je také nadsázka ale s racionálním jádrem. Bohužel.

PS. Podle formy i obsahu také nejspíš nežijete v Česku. Za trolla jsem Vás nepovažoval, ti se tu chovají úplně jinak.

Re: Problem cestiny.

Pane Krivan. Tolik krve jako Svycari prolili za svoji samostatnost, nevim jestli jiny narod se musel tolik obetovat. Pral bych mym krajanum, aby nejen cestina ale i vztah k narodu bylo pouto, ktere je svaze. Znam lidi, kteri cesky neumi, protoze cestinu nepotrebuji ale citi, sounalezitost s ceskym narodem..

Re: Problem cestiny.

Pane Starý děkuji za odpověď, myslím že jsme téma vyčerpali. Tak zase jindy.

Re: Problem cestiny.

Pokud máme v čele státu "elity" typu Miloše Zemana, jehož pýcha na uchování si výrazu "win-win" v paměti natolik oslovila české služebnictvo v podhradí, že se už asi tři roky opakuje jako ozvěna ve všemožných projevech nejrůznějších chytrolínů, tak se nelze ničemu divit.

Čeština spisovní a běžná.

Češtinu nejvíce mrví mladí Pražáci. No po Bílé Hoře se to mrvení a poněmčování Pražákům podařilo super. Dnes je hitem English. Vše by zase mohlo zůstat na té, jak tady říkají inteletuálové z Prahy, na té lůze nevzdělané a na vidlácích, ale ne. Dnes už není vesnice či víska, kde by nedřepělo pár chalupářů z té matičky měst, myšleno z Prahy a tam také, protože bez žvanění a tláskání blbovin nedokáží ti moudří Praýíci ani chvilku být, tak se tam to pražské vsákává do vědomí sluřných ještě lidí a čert ví, jak to za 400 let vlastně bude. Bude mít Dobrovský asi honičku.

Re: Čeština spisovní a běžná.

Češtinu nejvíce nemrví mladí Pražáci, ale zejména pražští novináři, někteří herci a zpěváci a televizní a rozhlasoví moderátoři. To jsou lidé, které je nejvíce vidět a zejména slyšet. Nejvíce mne vytáčí, když mne někdo vyzve k sednutí slovy "vezměte místo (take the place)" a nebo kyž mi někdo přeje příjemné prožití večera slovy " mějte hezký večer (have a good evening)".Neméně mne vytáčí prznění příjmení u žen - cizinek. Jedna ze španělsko- venezuelských tenistek se např. jmenuje Gabrine Muguruza Blanco a ne Muguruzaová, americká herečka Lucy Liu se jmenuje takto a ne Lucy Liuová. Zrovna tak paní Nováková, která přijede do USA či Kanady se nebude představovat jako Nowak, ale Nováková. Měla by to také vyžadovat.

Re: Čeština spisovní a běžná.

Jo, máte pravdu více, než já. No nakonec i i Jan Brada se může hlásit o u okénka na podporu jako John Brady. Něco jako teta Hermana či Hermann

Re: Čeština spisovní a běžná.

Výborně! Skvěle se strefujete do těch správných lidi! Bravo! Splňuje-li aspoň ten hlavní z nich zásadní kriterium zemanovce, tj. že už nežije, nastává ta nejlepší chvíle otírat si o něj zahnědlý sosák. Myslíte že pan Brady měl nutnost stát u okénka na podporu? Ten hrdina, co si jen tak založil firmu v Torontu, zatímco vaše rodina spala na chodníku před Čedokem aby se dostala do Bulharska a když se Husák vytřel tak si ten papírek zarámovala na zdi?

drsný! Každej nemůže být takovej frajer jako ten atletickej advokát Chujavej z Kolína nebo legendy mezi českými osobnostmi Mynář s Nejedlým... Možná na ně máte vztek, že vás předběhli u atletova scvrklého zadečku... :-DDDDD

Re: Čeština spisovní a běžná.

Fuj.

Re: Čeština spisovní a běžná.

Proč vám tolik vadí přechylování? Je to česky, má to své opodstatnění. U Gabrioly Sabbatini nebo Claudie Schiffer nám to -ová nemusí chybět, u Kasey Grammar. Daydee Starr nebo Dawn O ́Neil vzniknou problémy. Samozřejmě, ne vždycky je potřeba to přehánět, jako třeba u Christiány Diorové... :-DD