Lidovky.cz

Čeští výsadkáři zneškodnili útočníky na tři Čechy v Afghánistánu

  10:02
Nedaleko letecké základny Bagrám, kterou v Afghánistánu střeží česká jednotka, se v srpnu odpálil sebevražedný útočník a nechal za sebou tři mrtvé a dva vážně zraněné. Odveta za padlé vojáky přišla zanedlouho. Skládání indicií přineslo o několik týdnů později výsledek – čeští výsadkáři zabili jednoho z organizátorů a dalšího zajali.

Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. S padlými spolubojovníky se vojáci loučili v Bagrámu. foto: Armáda ČR

V srpnu náčelník generálního štábu naší armády Aleš Opata prohlásil: „Nikdo nebude beztrestně zabíjet české vojáky v Afghánistánu.“ Bylo jen pár dní po tragickém incidentu nedaleko letecké základny Bagrám, kterou v zemi pod Hindúkušem střeží česká jednotka. Před šestičlennou patrolou se odpálil sebevražedný útočník a nechal za sebou tři mrtvé a dva vážně zraněné. Na místě zemřeli rotmistr Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš s Patrikem Štěpánkem.

Jak nyní zjistily LN, na slova šéfa české armády brzy došlo. Na základě zpravodajských informací od aliančních spojenců Češi vypátrali, kde se pohybují teroristé, kteří u přípravy útoku asistovali. Zbývalo vybrat jednotku, která zaútočí a pachatele zneškodní. Volba padla na 601. skupinu speciálních sil generála Moravce z Prostějova, která už v minulosti v Afghánistánu působila. Informaci o odvetě potvrdily LN tři na sobě nezávislé zdroje. „Šlo o poměrně rozsáhlou operaci. Je to ale relativně delší doba, co se to stalo. Při misi byl jeden pachatel usmrcen a další zajat,“ řekl jeden z nich.

Mlčení o misi

Získat bližší podrobnosti o operaci je prakticky nemožné. Všechna oficiální místa, která o akci věděla, totiž mlčí – premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar, generální štáb i americká ambasáda v Praze. Nikdo nechtěl záležitost, byť jen v obecné rovině, komentovat. Důvodem je údajně fakt, že premiér Babiš zainteresovaným složkám nařídil přísné mlčení o supertajné misi. Nutno podotknout, že akce speciálních sil zpravidla nepotvrzují – až na vzácné výjimky – ani ostatní země.

Všechna oficiální místa, která o akci věděla, totiž mlčí – premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar, generální štáb i americká ambasáda v Praze. Nikdo nechtěl záležitost, byť jen v obecné rovině, komentovat. Důvodem je údajně fakt, že premiér Babiš zainteresovaným složkám nařídil přísné mlčení o supertajné misi.

Do „repertoáru“ prostějovských výsadkářů patří průzkum, ale i operace „útočného charakteru“ jako „eliminovat cíl, získat informace, materiál nebo osoby“, uvádí web jednotky. Mezi typické úderné akce náleží léčka, přepad nebo navádění přesné munice na cíl. Tři české vojáky, kteří padli při plnění úkolu v Afghánistánu, ocení prezident Miloš Zeman. U příležitosti oslav 28. října jim coby vrchní velitel ozbrojených sil udělí státní vyznamenání in memoriam.

Už v srpnu byli všichni tři mladí muži, kterým armáda po návratu jejich ostatků do Česka vypravila pohřeb s vojenskými poctami, posmrtně povýšeni do hodnosti štábních praporčíků. Podle vyjádření velitelů svým postupem zabránili ještě větší tragédii a vyšším ztrátám na životech. Co se odehrálo v ranních hodinách 5. srpna ve městě Čáríkár nedaleko základny Bagrám, vykreslil zástupce velitele společného operačního centra Štefan Muránský. Podle něho hlídka nic nezanedbala.

Široké zázemí

„Vojáci se chovali přesně tak, jak se chovat měli. Bohužel ale sebevražedný útočník znenadání vyšel ze stínu z postranní uličky na vzdálenost pěti metrů od našich vojáků a vše trvalo dvě tři sekundy. Za tu chvíli není možné identifikovat, jestli je člověk zcela standardně oblečený,“ řekl v létě Muránský deníku Právo. Na reakci prakticky nebyl čas. Okamžitě po incidentu náčelník generálního štábu Opata naznačil, že vojáci půjdou po strůjcích útoku. „Bude nás zajímat, kdo bombu sestrojil, kdo vybral sebevražedného atentátníka a kdo celou tu věc řídil,“ uvedl.

Spojenecké jednotky v Afghánistánu se sice snaží neustále měnit taktiku včetně míst a časů, kam směřují jejich patroly, ale zcela předejít rizikům nelze. Protivníci z řad teroristických a povstaleckých skupin, které ve východních oblastech Afghánistánu operují, mají široké zázemí.

Od počátku armáda pracovala s variantou, že atentátník měl komplice. Pečlivé skládání indicií přineslo výsledek, který se projevil o několik týdnů později, když čeští výsadkáři zabili jednoho z organizátorů a dalšího zajali. Spojenecké jednotky v Afghánistánu se sice snaží neustále měnit taktiku včetně míst a časů, kam směřují jejich patroly, ale zcela předejít rizikům nelze. Protivníci z řad teroristických a povstaleckých skupin, které ve východních oblastech Afghánistánu operují, mají široké zázemí.

Zastrašují místní obyvatelstvo, z něhož se rekrutují i informátoři. Díky nim se pak v reálném čase dozvědí o postupu patroly a v ideálním místě připraví léčku. „Protistrana je stejně dobře organizovaná jako my. Sledují vojenskou kolonu od chvíle, kdy opustí základnu. Mají hustou síť spotterů (informátorů – pozn. red.), kteří si dávají vědět o pohybu aliančních vojáků mobily. Útok proto dokážou zorganizovat v řádu několika málo minut,“ přiblížil LN situaci pod podmínkou anonymity důstojník, který v Bagrámu v minulosti sloužil.

Výjezd kolony bývá monitorován ze vzduchu pomocí dronů, které sledují okolí vozidel i pěší postup. Z výšky také rozpoznají kulomet od motyky. Pokud se ale přiblíží člověk se sebevražednou vestou pod oděvem k vojákům na několik málo metrů, operátor dronu útočníka dopředu neodhalí.

Padlí vojáci

Rotný Martin Marcin (1982–2018)

Chomutovský rodák se zúčastnil pěti zahraničních misí – dvou v Kosovu (2007, 2009) a tří v Afghánistánu (2012, 2015, 2018).

Desátník Kamil Beneš (1990–2018)

Českobudějovický rodák odjel v dubnu 2018 na svou první zahraniční operaci, týden po odjezdu se mu narodil syn.

Desátník Patrik Štěpánek (1993–2018)

Rodilý Plzeňan zahynul na své první a zároveň poslední zahraniční misi, kam odjel letos v dubnu.

Všichni tři byli posmrtně povýšeni do hodnosti štábního praporčíka a vyznamenáni Křížem obrany státu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.