Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Čeští výrobci potřebují garanci státu na odběr ochranných pomůcek

Ochranné pomůcky (ilustrační foto). foto: ČTK

Vládní politici slibovali nákupy ochranných pomůcek od tuzemských výrobců místo dodávek z Číny. České firmy proto začaly posilovat výrobní kapacity a očekávat slibovanou podporu od státu, nejméně v podobě garantovaných odběrů. Od vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru je však realita jiná – nákup ochranných pomůcek z Česka vázne.
  11:17

Dva nejčastější argumenty, proč by měl stát v průběhu pandemie koronaviru více myslet na výrobky s označením „Made in Czech Republic“, zněly: „Je třeba zvýšit nezávislost dodávek ochranných pomůcek.“ „Bude to podpora tuzemské výroby.“ Už začátkem dubna se kvůli tomu pod Ústředním krizovým štábem (ÚKŠ) vytvořil pracovní tým. Kromě zástupců ministerstev v něm zasedli i zástupci Svazu průmyslu a dopravy a z Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Úředníci vypracovali seznam kvalifikovaných českých dodavatelů osobních ochranných prostředků i soupis poptávky státu po takovém zboží v příštích sedmi měsících. Soudě dle aktuální spotřeby by měla dosáhnout například 104 milionů roušek. Celkově stát odhadl spotřebu materiálu za dané období na 12 miliard korun. Jak ale LN zjistily, během zasedání ÚKŠ v pátek 24. dubna došlo k ostré výměně názorů mezi představiteli ministerstva vnitra a resortu průmyslu a obchodu.

Objednávky z Číny

ÚKŠ se usnesl, že namísto centrálních nákupů přes ministerstvo vnitra (MV) by si kýžené ochranné pomůcky měly kupovat státní instituce po vlastní ose či přes Státní správu hmotných rezerv (SSHR). Jediné, co tak reálně zatím čeští výrobci uvidí, je objednávka MV za sto milionů korun. Celá záležitost působí bizarně minimálně ze tří důvodů. Tím prvním je, že vláda v pátek 24. dubna odsouhlasila podání návrhu na prodloužení nouzového stavu až do 25. května. Právě při jeho trvání má resort vnitra volnější ruce při organizování nákupů; například nemusí nakupovat přes tendry.

Za objednávky z Číny už stát zaplatil více než deset miliard korun. V úhrnu to znamená, že není jasné, kdo a zda vůbec bude pomůcky od českých výrobců v příštích měsících odebírat. Až doběhnou objednávky pro ministerstva vnitra a zdravotnictví, měla by po skončení nouzového stavu otázku pořizování ochranného materiálu přebrat Státní správa hmotných rezerv.

Zadruhé, české firmy posilují výrobní kapacity a očekávají slibovanou podporu od státu, nejméně v podobě garantovaných odběrů. „Výrobci vám řeknou, že museli nakoupit stroje. Někteří teprve čekají na jejich dodání, protože jsou na cestě. Jiní čekají na certifikaci a homologaci svých výrobků. Firmy se také musejí dostat na takový objem zakázek, aby dokázaly dramaticky snížit cenu a konkurovat dovozům. Proto potřebují slyšet garanci státu, že od nich odebere několik milionů kusů během několika měsíců,“ řekl LN Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

A zatřetí, závěry ÚKŠ jsou zvláštní i proto, že v pátek 24. dubna ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oznámil, že jím řízený úřad má objednávky ochranných pomůcek zajištěné jen do prvního týdne v květnu. Dle jeho dřívějšího vyjádření však za objednávky z Číny už stát zaplatil více než deset miliard korun. V úhrnu to znamená, že není jasné, kdo a zda vůbec bude pomůcky od českých výrobců v příštích měsících odebírat.

„Je směr, aby to bylo (nakoupeno) přes SSHR. Hotovo to ale není,“ uvedl Hamáček k otázce nákupů. Až doběhnou objednávky pro ministerstva vnitra a zdravotnictví, měla by po skončení nouzového stavu otázku pořizování ochranného materiálu přebrat SSHR. Čeká se také na stanovisko resortu pro místní rozvoj. Z materiálů z jednání pracovní skupiny pod ÚKŠ však vyplývá, že nákupy od českých výrobců měly vypadat jinak.

Nezodpovězené otázky

„Ministerstvo vnitra podporuje, aby jakákoli navýšení objednávek byla řešena primárně prostřednictvím nabídky českých firem. Procento nákupů od českých firem je nicméně v současnosti zatím dál velice malé,“ uvedl 3. dubna při vzniku expertního týmu Vilibald Knob, náměstek ministra vnitra pro řízení sekce ekonomiky a provozu. Ve stejném duchu mluvila i náměstkyně ministerstva průmyslu a obchodu Martina Tauberová. „Zdůraznila, že společným cílem tohoto týmu by mělo být podíl výrazně navýšit, na čemž panovala shoda,“ stojí v zápisu.

Proč resort vnitra nebude organizovat centrální nákup materiálu od českých výrobců, když se o tom experti dlouho radili? Proč byly uzavřeny dodávky z Česka jen za 100 milionů korun?

Opakovaně se na zasedáních řešilo urychlené vypsání zakázky MV na nákup ochranných pomůcek české provenience. „Ministerstvo vnitra připravuje rámcová výběrová řízení na dodávky osobních ochranných prostředků. Vyhlášení proběhne příští týden a nyní potřebuje ministerstvo vnitra dodat parametry do výběrového řízení,“ zněl zápis z porady skupiny z 9. dubna. Tehdy se do debaty zapojil i šéf agentury CzechInvest Patrik Reichl. Plédoval za podporu českých firem.

„Zmínil, že v současné době není kapacitní výroba českých firem dostatečná pro pokrytí všech potřeb státu. Ale tím spíše je vhodné, aby od nich stát nakupoval vše, co nabídnou a splňuje parametry,“ stojí v dokumentu. Proč resort vnitra nebude organizovat centrální nákup materiálu od českých výrobců, když se o tom experti dlouho radili? Proč byly uzavřeny dodávky z Česka jen za 100 milionů korun?

Dle informací LN chybějí odpovědi na tyto otázky i úředníkům z jiných resortů a zástupcům byznysu, již se debat expertního týmu účastnili. „Němci už počátkem dubna vypsali zakázku na ochranné prostředky s tím, že je budou brát jen od firem s výrobou na území Německa. Když to navrhli lidé z ministerstva průmyslu (MPO), ozvali se lidé z vnitra, že je MPO tlačí k nezákonným postupům. Byla tam v pátek dost vyhrocená debata,“ přiblížil zdroj LN.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.