Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Čeští rytíři Jedi - událost do hlavních zpráv v Japonsku.

  7:11

Zprávu o českých věřících v sílu rytířů Jedi v pátek v televizním zpravodajství několikrát přinesla i japonská síť nezávislých médií JNN.

Stává se to málokdy, ale takový úvod člověka zaručeně nadzvedne ze židle. Pokud v hlavním zpravodajství jedné z předních japonských televizí zazní na začátku nového příspěvku „V České republice...“, očekáváte minimálně sdělení závažnosti ničivých záplav z roku 2002. Že však zhruba stovce Čechů žijících dlouhodobě v Japonsku navodí v pátek „infarktový“ stav zrovna Český statistický úřad, to nemohl očekávat opravdu nikdo.

„V České republice proběhlo sčítání lidu a Český statistický úřad ve čtvrtek zveřejnil první výsledky.“ Komentář provází záběr ulice letní Prahy, v popředí se rozjíždí tramvaj. „V otázce náboženského vyznání se na 15 tisíc respondentů přihlásilo k nauce rytířů Jedi, postavám vědeckofantastického filmu Hvězdné války.“ Střih, modré nebe nad Prahou a Čechy čekající na tramvaj střídá Mistr Yoda s taseným mečem, následuje svižný sestřih nejrůznějších postav vyskytujících se ve filmu. Komentář dále i neznalé diváky uvádí do souvislostí děje a velmi podrobně jim představuje kladné hodnoty, za které rytíři Jedi bojovali. „Není však zcela jisté, zda v ČR jde skutečně o nový náboženský směr, či nejde-li o recesi ze strany respondentů,“ končí reportáž. Tak tady nám asi ani sám statistický úřad neodpoví...

Mistr Yoda, Count Dooku Klaus a Obi-Wan Havel

Praha se však v japonských mediích objevuje nezvykle často nejen jako úžasná kulisa pro řadu hollywoodských filmů, ale i „vystupuje“ v mnoha japonských reklamách. Po Karlově mostě tak jezdí superexpres šinkansen, Česká filharmonie (či orchestr se tak tvářící na jevišti v Rudolfinu) používá do ladiček výhradně baterie nejmenovaného výrobce, případně po Starém Městě bloudí stádo ztracených ovcí, tedy kromě jediné, která má navigaci v mobilu, čímž „ztracenou ovcí“ není.

V Praze se také odehrává spousta dokumentů, od průměrných turistických agitek až po excelentní kusy, jež například detailně rozebírají myšlenkový přechod generací od socialismu k současné svobodě. Do japonských médií též občas pronikne i info o současném českém dění. Novináře poměrně intenzivně zaměstnával prezident Václav Klaus svým osobitým přístupem k ratifikaci Lisabonské smlouvy, noviny a televize ale též detailně pokrývaly konec prezidentství Václava Havla. O pražské ratifikaci rusko-americké smlouvy nemluvě.

A pochopitelně se v médiích objevují informace o návštěvách českých představitelů v Japonsku. Naposledy si velmi pozitivní ohlasy vysloužila nedávná návštěva ministra zahraničí Karla Schwarzenberga v oblastech postižených tsunami. Čeští rytíři Jedi tak jsou v zajímavé společnosti.

Zlatý hřeb: Bémův pražský taxík

Už víme, že kromě novoroční motlitby a zapálení vonné tyčinky v některém buddhistickém chrámu můžeme ještě dodat: Provázej nás síla!Nicméně do japonských médií se občas dostanou i vyložené perly. Bez nadsázky téměř celé Japonsko sledovalo povodňovou pouť nebohého lachtana Gastona z pražské ZOO do Baltského moře, příčku nejvyšší v pomyslné „Top ten“ však neochvějně zaujímá zpráva stará několik let...

„Slyšel jsi o tom? Tak prý v Praze v taxíku natáhli už i samotného primátora. To už se s tím snad konečně začne něco dít,“ sdělila mi do telefonu před lety horkou novinku kolegyně Japonka pracující v tokijské cestovní kanceláří. Bohužel, o „smluvních cenách“ řady pražských taxikářů, zejména při kontaktu s neanglicky mluvícím japonským klientem, jsme tehdy věděli oba své. Sám jsem jí několikrát pomáhal řešit cesty od Karlova mostu do Hiltonu za ceny okolo 800 korun českých.

„No, on to byl spíš takový novinářský test. On se primátor Bém převlékl za Itala, domluvil se s novináři a šel zkusit, jestli ti taxikáři okrádají lidi tolik, jak se říká,“ snažil jsem se uvést věc na pravou míru. A nepátral jsem již, jestli informaci pootočili novináři z japonské pobočky Reuters, kteří o novinářském „testu“ MF Dnes informovali, nebo jestli si ji jen špatně vyložila kolegyně. Na druhé straně telefonu zavládlo dlouhé ticho. „Cože? On to zkoušel? To nemusel. Mohl zavolat a mohl se zeptat.“ To zase došla slova mně...

Česká republika, česká kultura a zejména pak Praha mají v Japonsku opravdu výborný mediální obraz. Nicméně, soudě dle posledních zpráv z pražské radnice, tak i s tou „Temnou stranou“ se opravdu začíná něco dít. Odtud z Japonska nám nezbývá než doufat, že tento trend opravdu vydrží. A také už víme, že kromě novoroční modlitby a zapálení vonné tyčinky v některém buddhistickém chrámu můžeme ještě dodat: Provázej nás síla!

Autor: