Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čeští piráti žádají ministerstvo vnitra, aby udělilo Snowdenovi azyl

USA

  15:05

Možnost, že bychom whistleblowera jednou uvítali v Praze, považuje šéf odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra za nereálnou.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Aktualizováno. Přesně na den amerického svátku nezávislosti zaslala Česká pirátská strana ministerstvu vnitra výzvu, aby nabídlo whistleblowerovi Edwardu Snowdenovi politický azyl v České republice. Piráti dále žádají ministra v demisi Jana Kubiceho, aby razantně odmítl praktiky okolo amerického sledovacího projektu PRISM a ujistil veřejnost, že do podobných aktivit nejsou zapojeny české výzvědné služby.

Čeští piráti považují dle svého místopředsedy Jakuba Michálka za morální povinnost zastat se lidí, kteří upozorňují na porušování lidských práv. „Je nepřijatelné, aby odhalování zločinů proti lidským právům bylo pronásledováno,“ uvedl Michálek. Pokud prý Snowden nezíská politický azyl, je téměř jisté, že po vydání do USA bude čelit v lepším případě nespravedlivému procesu, v horším případě mučení a trestu smrti.

Praha místo mučení?

Dle místopředsedy „pirátů“ je zřejmé, že cílem Edwarda Snowdena bylo upozornit na masivní porušování základního lidského práva na soukromí americkými úřady. Poškozenými byli zejména evropští občané, na které se nevztahuje ochrana podle právního řádu USA. Piráti věří, že Česká republika může Snowdenovi v tomto případě nabídnout politický azyl. V dokumentu se mimo jiné píše, že článek 43 Listiny základních práv a svobod výslovně stanoví, že Česká republika poskytuje azyl cizincům pronásledovaným za uplatňování politických práv a svobod.

Piráti by museli Snowdena, který sedí bez platných cestovních dokladů v mezinárodních prostorách moskevského letiště, nejprve dopravit do ČeskaOpačného názoru je však ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman. Dle něj je něco takového podle českého práva značně nereálné. „Žádost musí být podána individuálně, a to na území České republiky,“ sdělil ČESKÉ POZICI Haišman. Piráti by tedy podle něj museli Snowdena, který sedí bez platných cestovních dokladů v mezinárodních prostorách moskevského letiště, nejprve nějak dopravit do Česka, což se jim asi nepodaří. Jenže pouze v takovém případě, zdůrazňuje mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák, může být se Snowdenem na základě jím podané žádosti zahájeno azylové řízení.  

Cesta by tu byla

Oproti tomu možnost dostat amerického whistleblowera do Prahy zcela nevylučuje ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. „Pokud by byla ze strany ministerstva vůle, cesta by se určitě našla,“ řekl Rozumek v rozhovoru pro ČESKOU POZICI. Dle něj lze Snowdenovi vystavit jednorázový cestovní doklad, se kterým by se dostal na Letiště Václava Havla, kde by následně o azyl zažádal.

Rozumek také podotkl, že tímto způsobem Česká republika každý rok „přiváží“ přibližně třicet až čtyřicet přesídlenců z Barmy, kteří rovněž nemají vlastní doklady. Konkrétně jde o spolupráci mezi ministerstvem vnitra a Mezinárodní organizací pro migraci (IOM). Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíků věří, že něco podobného by zajisté mohlo fungovat i v případě Snowdena.

Možnost, že bychom bývalého externího analytika americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) mohli jednou uvítat v Praze, nezatracuje ani ředitelka pražské mise IOM Lucie Sládková, i když připouští, že se Američan nachází ve složité situaci. „Bez dokladů se do ČR dostane pouze v případě, že by požádal o statut uprchlíka. O status uprchlíka může zažádat v dané zemi, na hranici či případně na české ambasádě v Moskvě. V případě, že by požádal na české ambasádě v Moskvě, tak by mu ambasáda možná, po posouzení důvodů, mohla vydat doklad pro cestu do České republiky. To už se samozřejmě v minulosti stalo,“ tvrdí Sládková. Situace je o to složitější, že je „uvězněn“ na letišti. Připouští však, že by si Snowden mohl teoreticky vyžádat návštěvu českého konzula a s ním následně žádost sepsat.

Neuspokojivé mlčení

Taková procedura by však vyžadovala mimořádný zájem České republiky o Snowdena. A s tím se vzhledem k tomu, že se ministerstvo vnitra ke kauze od  počátku ještě ani nevyjádřilo, zřejmě počítat nedá. Dle mluvčího Nováka se resort zatím Snowdenem, jehož případ aktuálně řeší celý svět, vůbec nezabýval.

Česká pirátská strana zvažuje, že na společnosti zapojené do šmírování podá trestní oznámení pro podezření z trestných činů porušování dopravovaných zpráv a neoprávněného nakládání s osobními údajiA přesně to je dle Jakuba Michálka jeden z hlavních důvodů, proč otevřený dopis ministerstvu vnitra vůbec vznikl. „Nám v podstatě nejde o to, jak by to celé ministerstvo nakonec provedlo, spíš o ten politický krok. Chceme, aby ministr dal najevo vůli Snowdena přijmout. Pokud to neudělá, bude se jednat o znepokojivý signál, že uprchlíky Česká republika přijme pouze v případě, že se jí to hodí,“ míní místopředseda Michálek, podle nějž není možné, aby čeští politici k situaci nezaujali jednoznačný postoj.

Proto k samotné výzvě o politický azyl přidává Česká pirátská strana požadavek na jasné vyjádření našich úřadů k americkým praktikám, jež dopadající na české občany a instituce. Piráti také požadují, aby stát přestal využívat kompromitované softwarové produkty s ohledem na zjištění, že do skandálu byly zřejmě zapleteny významné mezinárodní společnosti (Google, Apple, Microsoft) a aby byl důsledně používán „transparentní software“ s otevřeným zdrojovým kódem (opensource). „Česká pirátská strana dále zvažuje, že na společnosti zapojené do šmírování podá trestní oznámení pro podezření z trestných činů porušování dopravovaných zpráv a neoprávněného nakládání s osobními údaji,“ řekl v telefonátu s ČESKOU POZICÍ Michálek.

ČESKÁ POZICE se případu Snowden věnovala také v článcích: