Lidovky.cz

Čeští paralympionici na hry do Londýna snad přeci jen pojedou

  6:46

Memorandum o porozumění zaslané v pátek Mezinárodnímu paralympijskému výboru je prvním krokem k zažehnání hrozící blamáže.

Ještě na přelomu roku vážně hrozila jedna z největších ostud českého sportu. Kvůli letitým rozbrojům uvnitř českého paralympijského hnutí to vypadalo, že čeští hendikepovaní sportovci neodjedou na letní paralympiádu do Londýna. (Podrobně jsme o situaci informovali v článku Londýn 2012: Kdo rozetne blamáž, která hrozí českým paralympionikům?). V pátek odpoledne, v nejzazším možném termínu, se však podařilo splnit první z podmínek pro odvolání sankcí ze strany Mezinárodního paralympijského výboru (IPC).

Koncem minulého týdne zaslal IPC Českému paralympijskému výboru (ČPV), České asociaci tělesně handicapovaných sportovců (ČATHS) a Českému svazu tělesně postižených sportovců (ČSTPS) takzvané Memorandum o porozumění s návrhem dohody mezi těmito třemi stranami. (Ve stručnosti bylo jádrem sporu, jenž vyústil až v reálnou hrozbu znemožnění startu českých paralympioniků na londýnských hrách, vyloučení/nevyloučení ČSTPS z Českého paralympijského výboru na konci roku 2004, následné nefinancování ČSTPS ze strany ČPV a přijetí ČATHS za člena Českého paralympijského výboru místo ČSTPS).

Dle tiskové zprávy Českého paralympijského výboru vytváří podpis memoranda podmínky k odvolání sankcí, které na české paralympioniky uvalil v loňském roce Mezinárodní paralympijský výbor. Jeho výkonný předseda Xavier Gonzalez ve svém dopise z 10. února letošního roku garantoval, že pokud všechny zúčastněné strany Memorandum podepíšou a doručí IPC do 17. února, bude členství ČPV plně obnoveno.

Do 31. března musí podle požadavků Mezinárodního olympijského výboru proběhnout revize stanov českého výboruStatutární zástupci ČPV – výkonná předsedkyně Alena Erlebachová a předseda Vojtěch Volejník – spolu s předsedou ČATHS Jaroslavem Křečkem podepsali memorandum již během pondělního jednání Výkonného grémia ČPV. Zbývající z trojice, ČSTPS, podmínilo připojení podpisu splněním dalších svých požadavků týkajících se financování, o nichž se celý týden intenzivně jednalo. Místopředsedkyně ČSTPS Radka Kučírková nakonec podepsala memorandum těsně před vypršením lhůty IPC v pátek odpoledne.

Zcela jistý odjezd do Londýna ale čeští hendikepovaní sportovci ještě nemají. Do 31. března se musí podle požadavků Mezinárodního olympijského výboru uskutečnit revize stanov českého výboru tak, aby zaručovaly všem sportovním svazům v něm sdruženým rovné podmínky, zejména účast na zásadních rozhodnutích. Pak bude podle Xaviera Gonzaleze následovat okamžité obnovení členství. Pokud by suspendace trvala do 20. dubna, čeští handicapovaní by přišli o přidělené nominační kvóty.

Nejpozději do 31. prosince chtějí sportovní svazy sdružené v Českém paralympijském výboru společně vytvořit a přijmout zcela nové stanovy vycházející z připravované nové struktury výboru. Nejpozději do konce roku vytvoří také dva dosud samostatné svazy tělesně handikepovaných sportovců (ČSTPS a ČATHS) novou, jednotnou organizaci.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.