Lidovky.cz

Čeští hoteliéři se radují. Na Airbnb se chystá novela zákona

  14:12
Multimiliardový byznys s krátkodobým pronájmem bytů po internetu má další českou vrásku na čele. Ještě nevyřešil problém elektronickou evidencí tržeb – a už se na něj chystá novela zákona, jehož součástí je rozšíření povinnosti platit místní poplatky, a to na všechny ubytovací jednotky užívané k bydlení.
Pronájem bytu – ilustrační foto.

Pronájem bytu – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Zprostředkovatel ubytování a nejrozšířenější světový startup Airbnb bude mít podnikání v Česku zase o něco složitější. Do Poslanecké sněmovny totiž míří novela zákona o místních poplatcích, která nově zahrnuje krátkodobé pronájmy. Na pražském a brněnském magistrátu se zároveň jedná o vyhláškách nařizujících registraci bytů a domů pro krátkodobé ubytování.

Airbnb budí rozpory po celém světě, v některých městech už došlo k jeho zákazu. V Česku je více vidět boj taxikářů s aplikací Uber, která zprostředkovává levný odvoz většinou nelicencovanými řidiči. Méně známé Airbnb je přitom něco jako Uber v hoteliérství. Jen boj firem o to, že lidé přes Airbnb vydělávají na pronájmu svých nemovitostí turistům bez toho, aniž by platili příslušné poplatky, plnili bezpečnostní požadavky, či dokonce svůj příjem danili, probíhá více v pozadí.

Povinná registrace i vyhláška

Je ale úspěšnější. Zatímco taxikářská lobby s Uberem nepohnula, ministerstvo pro místní rozvoj už má v paragrafovém znění novelu zákona o místních poplatcích, která čeká na zařazení do programu sněmovny. Součástí návrhu přitom je rozšíření povinnosti platit místní poplatky, a to na všechny ubytovací jednotky užívané ke krátkodobému ubytování.

„Chceme být dobrým partnerem. Doposud jsme na hotelových a turistických poplatcích odvedli ve více než 220 světových městech přes 175 milionů dolarů. Podobné diskusi v Praze se tedy nebráníme,“ reagoval stručně šéf Airbnb pro střední a východní Evropu Andrew Verbitsky.

Z novely mají radost hoteliéři, kteří na regulaci Airbnb a podobných služeb dlouhodobě tlačili.

Z novely mají radost hoteliéři, kteří na regulaci Airbnb a podobných služeb dlouhodobě tlačili. Vadí jim především to, že mnohé nabídky například už mají s ideou sdílení pramálo společného. Ke krátkodobému ubytování jsou zde k mání nejen pokoje, ale celé byty a někdy i bytové domy. Není výjimkou, že jeden ubytovatel pronajímá více jednotek.

Podle české Asociace hotelů a restaurací (AHR ČR) tak už nejde o příležitostný přivýdělek, ale podnikání a šedou ekonomiku. Za pravdu jí dávají i některé statistiky Airbnb. Prostřednictvím tohoto portálu je aktuálně v Praze k dispozici přes 7000 ubytovacích jednotek, což je čtvrtina celkové nabídky na trhu. Necelá polovina uživatelů pronajímá své trvalé bydlení a průměrný výdělek hostitelů pak činí přes 105 tisíc korun ročně.

„Na municipální úrovni také jednáme s představiteli Prahy a Brna o vydání vyhlášky s návrhem na povinnou registraci ubytovacích jednotek pro krátkodobé ubytování,“ řekl prezident AHR ČR Václav Stárek.

Nejasnosti kolem EET

Cílem všech kroků prý je rovnost na trhu, nikoliv potlačení trendu sdílené ekonomiky či zakázání Airbnb, které by podle Stárka mohlo být zajímavou alternativou online tržišť, kde momentálně v Česku dominuje Booking.com.

Na to, jestli platí i pro hostitele na Airbnb, se liší. Kuriózní je, že jisté si není ani ministerstvo financí, ani Airbnb.

„Není možné, aby podnikatelé v ubytovacích službách měli rozdílné podmínky. V situaci, kdy se ministerstvo financí snaží zavádět opatření k zefektivnění výběru daní, nemůže být jedna část sektoru prakticky nekontrolovatelná,“ argumentuje Stárek. Narazil tím na další problém, se kterým se Airbnb v Česku potýká: elektronickou evidenci tržeb.

Ta platí pro hotely, ale názory na to, jestli platí i pro hostitele na Airbnb, se liší. Kuriózní je, že jisté si není ani ministerstvo financí, ani Airbnb. Řadu parametrů pro zahrnutí do EET přitom pronájmy přes Airbnb splňují. Firma už v lednu LN sdělila, že o specifické situaci se poradí její právníci. Zatím však k žádnému řešení nedospěli.

„Vždy svým hostitelům připomínáme, že musí přiznávat své příjmy a případně platit lokální poplatky,“ dodal aktuálně Verbitsky.

Airbnb v Praze

průměrná délka pobytu: 3,4 noci

průměrná vytíženost na byt a rok: 50 nocí

průměrná návštěvnost na byt a rok: 46 hostů

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.