Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Cesta k lukrativní parcele, model Praha 9

  9:20

Zastupitelstvo městské části schválilo projekt, který vypadá jako bohulibá pomoc místnímu sportu. Na první pohled.

Nová budova by měla nahradit chátrající zázemí Tělovýchovné jednoty Praga. Bude stát zhruba 22 milionů korun. Odpovídá to však hodnotě pozemku, který za vybudování zázemí firma Crescon delta získá? foto: © repro CresconČeská pozice

Redakce ČESKÉ POZICE v minulém týdnu obdržela email, který se týkal jednoho projektu v Praze 9. Zpráva byla odeslána z adresy leospaclik@seznam.cz. Zadáte-li jméno Leoš Paclík do vyhledávače, mezi výsledky se objeví jméno šéfa zastupitelů ČSSD v Praze 9 Leoše Paclíka. Ten však uvedl, že s emailem nemá nic společného (pouze podobnou adresu). Informace obsažené v daném emailu jsme však prověřovali a výsledkem je následující článek.

Městská část Praha 9 v úterý schválila transakci, která si zasluhuje pozornost. Možná slyšíme trávu růst a jedná se o souběh náhod, kritici oné transakce však na náhody tolik nevěří. Spíše si myslí, že se někdo levně dostal k lukrativní stavební parcele.

Jak pomoci sportu

Sportovní areál Tělovýchovné jednoty Praga je jedno z nejdéle nepřetržitě fungujících fotbalových hřišť na území hlavního města. Areál sportovního oddílu však chátrá. Od roku 2007 proto městská část řeší, jakým způsobem „Pragovce“ a obecně místnímu sportu pomoci. V sousedství areálu TJ Praga se nachází rozsáhlý pozemek o velikosti více než jednoho hektaru, který na počátku tohoto příběhu patřil Dopravnímu podniku hlavního města Prahy (DPP). Radní v roce 2007 dostali nápad: parcelu koupit a vybudovat na ní pro Pragu hřiště. Prý by se tím vyřešila i nevzhlednost celého území, které tehdy sloužilo dopravnímu podniku jako zázemí při stavbách. S nástupem Martina Dvořáka do čela DPP v dubnu 2007 se jednání naplno rozběhla.

Adam Vážanský, místostarosta městské části za ODS, ČESKÉ POZICI sdělil, že dopravní podnik se nakonec uvolil Praze 9 prodat pouze větší část pozemku (v katastrální mapě označen jako č. 437/1) o výměře zhruba 6 000 metrů čtverečních (zbývající část parcely stále patří DPP). Městskou část to stálo přibližně 11 milionů korun. Dopravní podnik si však ve smlouvě vymínil, že parcelu může Praha 9 využít pouze za účelem rozvoje sportu. Pokud by radnice například chtěla parcelu prodat, pak pouze zpět dopravnímu podniku za stejnou cenu, za jakou pozemek od DPP pořídila.

V průběhu let 2007 až 2010 se vybudovalo jedno menší fotbalové hřiště, ale na vedlejší parcele, kterou vlastní TJ Praga. Jelikož tedy „Pragovka“ již hřiště měla, podle Vážanského sportovní klub projevil zájem o vybudování nového sportovního zázemí (rovněž na parcele patřící TJ Praga). Tím pro Prahu 9 vyvstala otázka, co s pozemkem „č. 437/1“, který před tím koupila od dopravního podniku.

Lukrativní pozemek za nové „šatny“

Radní Vážanský ČESKÉ POZICI sdělil, že jediný způsob, jak se pozemku „437/1“ zbavit – a dodržet přitom podmínku od DPP – bylo prostřednictvím veřejné obchodní soutěže parcelu nikoli prodat, ale směnit ji za vybudování zázemí pro tělovýchovnou jednotu.

Letos na začátku února proto Rada MČ Praha 9 pod taktovkou ODS a TOP 09 schválila usnesení, že souhlasí s výměnou pozemku „č. 437/1“ za výstavbu sportovního zázemí pro TJ Praga na pozemcích tělovýchovné jednoty. Ve veřejné obchodní soutěži zvítězil návrh firmy Crescon delta. Náklady na vybudování zázemí by se měly pohybovat kolem 22 milionů korun (viz přiložený dokument PDF). Zastupitelstvo návrh radních v úterý 28. února 2012 schválilo, proti byl pouze klub sociálních demokratů.

Jednatel Crescon delta Jan Jerie ČESKÉ POZICI řekl, že jeho firma na získaném pozemku plánuje bytovou výstavbu.

Cenový nepoměr?

V čem tkví problém? Podle opozičních zastupitelů z ČSSD na Praze 9 je hodnota směňovaného pozemku větší, než náklady na vybudování sportovního zázemí. Dle cenové mapy stavebních pozemků v Praze vychází metr čtvereční pozemku 437/1 na 2700 korun. Oborníci zabývající se odhady cen pozemků a nemovitostí však tvrdí, že položky v cenové mapě jsou nižší, než jaká je jejich tržní cena. Podle Michala Naskose z mezinárodní poradenské společnosti v oblasti nemovitostí Cushman & Wakefield by metr čtvereční daného pozemku měl stát 5000 až 7500 korun. Výsledná cena parcely by se pak pohybovala v rozmezí zhruba 30 až 45 milionů korun.

Adam Vážanský ČESKÉ POZICI sdělil, že hodnota pozemku a náklady na uskutečnění sportovního zázemí jsou vyvážené a odkázal právě na cenovou mapu. Developer Jerie tvrdí, že jeho firma si nechala zpracovat analýzu, z níž vyplynulo, že poměr mezi cenami pozemku a nové budovy je vyrovnaný.

„Podhodnocení“ dané parcely však kritizuje například zastupitel za ČSSD Miloslav Hanuš: „Podíváme-li se na ceny srovnatelných okolních pozemků, cena za metr čtvereční může být i více jak 10 tisíc korun. Výsledná cena parcely by pak byla někde jinde.“ Již loni v červnu Hanuš na jednání zastupitelstva vyslovil podezření, že „má dojem, že je ‚někdo‘ napojen na DPP s tím, že později (tehdy ještě nebylo známo, která firma zakázku získá, a v té době se o kauzách v DPP a jejich hlavních aktérech nevědělo, pozn. red.) dostane tento velký pozemek a bude na něm investovat a vydělávat na bytové výstavbě“.

„Chceme podporovat sportovce z TJ Praga, tento projekt ale nepovažujeme za důvěryhodný,“ řekl ČESKÉ POZICI šéf zastupitelů ČSSD na Praze 9 Leoš Paclík. Ten také upozorňuje, podobně jako kolega Hanuš, na personální obsazení firmy Crescon delta, v níž ještě donedávna figurovali lidé, kteří jsou spojováni s kauzami kolem DPP. Nežli se budeme věnovat těmto vazbám, zastavme se ještě u jedné souvislosti.

Jak jsme již uvedli, sousední pozemek je stále ve vlastnictví pražského dopravního podniku. Co se stane s ním? Na otázku, zda parcelu případně odkoupí Crescon, jednatel firmy Jerie uvedl, že jsou to předčasné úvahy, které zatím nejsou v plánu. Tisková mluvčí DPP Aneta Řehková uvedla, že pozemek je „v současné době vázán smluvní dokumentací uzavřenou s třetí osobou odlišnou od MČ Praha 9.“ Už jsme se však nedozvěděli, kdo onou třetí osobou je.

Vztahy Crescon delta

Z čeho kritici transakce odvozují možné personální vazby mezi Crescon delta a firmami, které se objevují v kauzách kolem pražského dopravního podniku? Jednatelem společnosti Crescon delta je developer Jan Jerie, který vlastní stavební firmu Crescon. Jerie uvedl, že Crescon delta byla v roce 2009 zakoupena jako „hotová“ firma (nazvaná původně Azzara) od advokátní kanceláře Šachta &Partners, na kterou loni v prosinci udeřil Nadační fond proti korupci v souvislosti s kauzami kolem pražského dopravního podniku. Majitelem Crescon delta je z 50 procent společnost Crescon, druhou polovinu od března 2011 vlastní kyperská offshorová firma Aelia Limited.

Společnost Aelia Limited je zajímává tím, že do června loňského roku byl vedoucím její organizační složky Ferdinand Überall, dlouholetý kamarád jednoho ze spolumajitelů Šachta & Partners Davida Michala. Aelia Limited mimo jiné vlastní společnost Aelia Property, jejímž jednatelem je klient Šachta & Partners Peter Kmeť, známý například z kauzy „předražené jízdenky“ nebo „obrazovkový patent“.

Právník David Michal ČESKÉ POZICI sdělil, že firmu Crescon delta jeho advokátní kancelář nezastupuje a s jejími aktivitami není Šachta & Partners obeznámena. Michal podle svých slov podnikatele Jerieho zná, klientem advokátní kanceláře však není. Uvedl také, že firmu Aelia Limited on, ani Kmeť, nevlastní. Michal také vyloučil jakékoliv vazby na místostarosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a Adama Vážanského.  

Jerie ČESKÉ POZICI řekl, že firma Aelia Limited už dnes není spolumajitelem společnosti Crescon delta (v nejbližších dnech by to prý mělo být uvedeno i v obchodním rejstříku). „Společnost Crescon v současné době ovládá 100% obchodního podílu ve společnosti Crescon Delta,“ uvedl developer. (Kromě Crescon delta figurují dle údajů v obchodním rejstříku představitelé Šachta &Partners a podnikatel Jerie ještě ve firmách Crescon Alfa, Crescon Beta a Crescon Gama, původně založených také pod jinými jmény.)

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!