Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Český dluh aneb Krájení jedovatého salámu

Odhad deficitu českého státního rozpočtu na rok 2014 činí okolo 100 miliard korun. Veřejnost je k podobným novinkám značně apatická. Ale neměla by být. Veřejný dluh je totiž nebezpečnější, než se zdá.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
IP

I. Patta 677

18. 10. 2014 9:24
Situace kterou popisuje P. Kohout

je na jedné straně pravdivá, na straně druhé je ve skutečnosti daleko horší, To ale nemůže ekonom vidět, protože přes hradbu peněz k člověku u ekonomů vlak nejede.

Uvedu příklad: Spoření na důchod. Tzv. II. důchodový pilíř, dnes již naštěstí fakticky opuštěný, měl údajně zajistit v budoucnosti důchody pro ekonomicky aktivní generaci. Ve skutečnosti se jednalo o sofistikovaný pokus vyvádění (tunelování) peněz z důchodového účtu na základě účelové lži, která tvrdí, že odvodem sociálního pojištění si spoříme na vlastní důchod. Ekonomy, resp. bankéře, lze právem přirovnat ke středověkým lékařům, u nichž hlavní léčebný prostředek spočíval v nasazení pijavek lékařských (Hirudo medicinalis) nemocnému. Bankéři se v případě I. důchodového pilíře pokusili o stejnou metodu. Z korpusu sociálního státu, konkrétně ze státem garantovaného důchodového pilíře, který je aktuálně ve schodku 50 miliard korun ročně a tedy těžce nemocný, se nejdříve pokoušeli masivním nasazením pijavek v podobě penzijních fondů, vytune

0 0
možnosti
IP

I. Patta 677

18. 10. 2014 9:26
Re: Situace kterou popisuje P. Kohout

vytunelovat stovky miliard korun ročně ve prospěch povinného II. důchodového pilíře. Když jim jako povinný II. důchodový pilíř nevyšel, tak se snažili alespoň o nepovinný II. důchodový pilíř, který by jim na základě masivní reklamy (v prvním kole cca půl miliardy korun), zajistil příliv peněz ve výši cca 50 miliard ročně, z toho 20 miliard z kapes klientů penzijních fondů a dalších 30 miliard vytunelovaných z důchodového účtu.

Hlavní postavou v této šalebné hře byl Jiří Rusnok, president Asociace penzijních fondů. Podrobně jsem jeho působení v úloze Jidáše popsal v článku "Příběh jednoho bankéře". Dostupné např. na adrese: http://sociologie.netstranky.cz/6-cast-pribeh-jednoho-bankere.html

Takhle bych mohl pokračovat a jako sociální ekonom kritizovat diletantskou práci ekonomů při správě sociálního státu. Právě jednostranná orientace ekonomů na peníze, mne opravňuje v souladu s faktem, že ekonomie se ve svých počátcích zcela odtrhla od rodiny (Prof. L. Mlčoch, Ekonomie rodiny v promě

0 0
možnosti

13. 10. 2014 21:17
Je to důsledek zvyšování produktivity práce.

"Pekelný kolotoč sociálního státu se roztočil." Tak, jistě by to bylo lepší tak jak to mají v Číně. Nemáte práci, tak hybaj domů na vesnici, někdo se tam o vás postará. Bohužel v Česku už tahle možnost moc není.

"Důsledky jsou nedozírné." Větší zadlužení státu vůči soukromým bankám, které emitují nekrytou měnu na základě licence centrální banky tourto činností pověřené státem a státní garance takové měny. To je fakt nedozírný důsledek. hehe Je to čistě účetní záležitost. Nevrácené peníze nebudou chybět nikde jinde než v bilancích bank, kde na jedné straně účtu bude "poskytnuté úvěry" a ne druhé "běžný účet klienta - státu". Jak to jde pěkně Bank of Japan, England, nebo FEDu?

0 0
možnosti
IP

I. Patta 677

14. 9. 2014 14:12
Na to je ekonomie krátká

Ekonomové všechny kolem sebe přesvědčili, že jejich vědomosti stačí i na řízení státu a dokonce na řízení sociálního státu. Nestačí! Ekonom umí řídit podnik do kterého mu stát, resp. společnost dodá pracovníky. Ekonom ale nedovede řídit stát tak, aby těch pracovníků bylo dostatek i v příští generaci.

Diletantské zacházení s pilíři sociálního státu, důchodovým, sociálním a s financováním zdravotnictví nás stojí více než v článku uvedených 100 miliard korun ročně, což ti nejlepší ekonomové pochopí. Ekonom ale nepochopí, že právě diletantské řízení státu nás připravuje o naši budoucnost, tj. naše děti. Zatím o jeden milion dětí do vyrovnané populační bilance za posledních 20 let. V r. 2013 jsme vymírali tempem 129 dětí denně. Díky dvěma faktorům. Za prvé díky drakonickému zdanění mezd těch, kteří vychovávají děti. Za druhé díky tomu, že rodiče kteří pracovali a vychovali tři a více dětí v rodině se v důchodu musí uskrovnit, protože ve velkém rozsahu sponzorují své bezdětné vrstevníky. Jak je to mo

0 0
možnosti
PV

P. Vodica

8. 9. 2014 13:23
Nezodpovědnost a nenažranost

je hlavním důvodem zadlužování. Je úplně jedno, jestli si jedinec půjčí na vánoční dárky nebo stát na sociální dávky. Chybí zodpovědnost a hlavně odvaha říci „teď na to nemám“ a nechat si zajít chuť. Jenomže zatímco normální člověka dluhy doženou, takže si „svůj účet“ zaplatí, tak za politika to zaplatíme my všichni. On totiž utrácí nejlepší peníze – cizí.

Jaká je reklamní masáž? Půjč si hned teď – splácej v budoucnu. Ještě jsem neslyšel kampaň „Šetři dnes a utrácej zítra, až na budeš mít“. Je to obdobné jako tvrzení, že každý má nárok na …. (dosaďte si sami).

A na omluvu této nenažranosti okamžité spotřeby se vyvolává mýtus neustále rostoucí ekonomiky, která tvrdí, že naše příjmy v budoucnu se budou jen a jen zvyšovat, takže současné dluhy se zaplatí z těchto budoucích vyšších příjmů. Čili obdoba správně zakázaných letadel - pyramidových her.

A pokud se růst nedostaví, tak tady máme pomocníčka inflaci – která spolehlivě likviduje finanční úspory. A výsledkem je ožebračování velké

0 0
možnosti
PV

P. Vodica

8. 9. 2014 13:24
Re: Nezodpovědnost a nenažranost

ožebračování velké většiny společnosti. Jasné selhání elit, protože jenom ta může způsobit v dlouhodobém horizontu změnu chování lidí.

0 0
možnosti
MH
Rozhodně nevolám po starých časech,

nicméně si zde dovoluji volně ocitovat úlomek z rozhovoru s Lubomírem Štrougalem, předsedou čs. vlády někdy kolem roku 1987:

Reportér:

"Potřebujeme mnoho věcí. Nebylo by rozumné si na ně půjčit?"

Štrougal:

"Nebylo, dluhy mají totiž jednu nepříjemnou vlastnost, musí se vracet."

Samozřejmě je to vytržené, soudruzi hospodařili všelijak, ale tuto elementární pravdu ctili.

Německo (náš vzor, to míním bez ironie) se v této chvíli již více nezadlužuje, obsluhuje dluh, ale hlouběji nejde, to je příklad do budoucna k následování i pro nás.

Letos budeme mít rozpočtovou sekyru 90mld korun, co příští rok, třeba 70mld? Uvidíme.

Rád bych se dočkal, až se nebudeme dále bořit, bude prohloubení dluhu 0 a pak až jednoho krásného dne začneme jistinu dluhu snižovat.

Vypůjčenou jistinu skoro 2 tisíce miliard jsme již dávno "prožrali" a teď platíme desítky miliard úroků každý rok.

0 0
možnosti
V

V.Hricák

9. 9. 2014 5:41
Re: Rozhodně nevolám po starých časech,

za bolševika se mi často kroutily palce u nohou,když jsem viděl,jak se hospodařilo.To jsem ovšem ještě netušil,čeho se dožiju v kapitalismu!Jestli komunisté měli něco,čemu se dá říkat umělá zaměstnanost postrádající logiku,tak dnes jí máme také,ale z ekonomického hlediska už za čarou zločinu.U drtivé většiny dotací najdete účelové plýtvání a rozkrádání po miliardách.

0 0
možnosti
JV

J. Václav

7. 9. 2014 22:44
Hlavním důvodem proč se zadlužujeme je

nízká cena naší práce, a proto nízkých odvod daní z příjmu obyvatel a jejich malá kupní síla. Zkuste někdo spočítat jen tak hala bala, kolik dělá podíl mezd na nějakém výrobku u nás a třeba v Německu, je to asi 1 : 3. Dokud budeme chudí občané, budeme žít v chudém státě, jinak to ani nejde. Ničeho se nebojme, on to někdo zaplatí, peněz je jako sraček.

0 0
možnosti
MH
Re: Hlavním důvodem proč se zadlužujeme je

Pane J. Václave,

dovoluji si s Vámi nesouhlasit. Za minulého režimu byla cena práce u nás vysloveně směšná, trapně nízká, kupní síla byla ve srovnání se západem přímo mizivá a přesto nebylo Československo zadlužené.

Téma zadlužování je docela jednoduché:

Musím vydělávat více, než utrácím, jednotlivec i stát. Dlouhodobě. Nesmím si žít nad poměry, když na něco nemám, tak si to nepořídím.

Např. ve Švýcarsku jezdí stařičké tramvaje, na nové T15ForCititunel nemají, ani kdyby je nepředražovali a netunelovali. My si v Praze nové tramvaje pořizujeme, ačkoliv by zatím stačily osvědčené, lehce modernizované T3. A platíme za nové T15 předraženě 60milionů za kus, z toho cca 20milionů korun/kus do kapes pánů Bém/Roman/Rittig. Ty peníze pak odplují na Kypr a Panenské ostrovy. Nám zde v ČR zbyde dluh.

Takových příkladů jsou u nás tisíce, když je dáte dohromady, tak součet činí více než celý dluh 2 tis. miliard.

0 0
možnosti
KV
Je zajimave,

jak ve vsech debatach, člancích, rozborech a analitickych elaboratech se po špičkách našlapuje kolem ulohy financnich kruhu ve skladbě statniho dluhu. Nejak snadno se smiřujeme s cilenými akcemi, manipulacemi a tlakem bankeřů na vydávání dluhopisů a vytvořeni situace, kdy se ukazuje jedina možnost "zachranit" stat dalsím zadluženim. Ne sociální programy, tlak bank na společnost fungující jenom na dluh je enormní a velmi sofistikovaný, výsledek je znám.

0 0
možnosti
RJ

R. Jackl

7. 9. 2014 21:18
Re: Je zajimave,

nedivte se, kazda banka je akciova spolecnost a akcionari chteji vydelavat a navic menit barevne papirky za realny majetek je tak lakave.......

0 0
možnosti
AJ

7. 9. 2014 10:33
Je mi z toho nanic,

když jeden špičkový ekonom (še) napadá druhého še , že zásadně nepochopil fungování ekonomiky a že všechno je jinak ale úplně jinak. To se tedy opravdu máme proč obávat budoucnosti, když se ani 2 špičkoví ekonomové nedokážou dohodnout na tom nejzásadnějším. Ještě že už jsem starý pes a toho kolapsu se snad nedožiju, ale co moje 3 vnučky?

0 0
možnosti
RJ

R. Jackl

7. 9. 2014 11:48
Re: Je mi z toho nanic,

Bohuzel pane Jarosi, ten kolaps uz zacal a ke konci roku budeme svedky propadu na kapitalovych trzich

0 0
možnosti
RJ

R. Jackl

7. 9. 2014 8:46
no jo ekonom"

Řešení existuje již několik let!

Článek odhaluje autorovo absolutní nepochopení fungování ekonomiky a komicky svaluje vinu na jakési "zlé sociálno". Komicky tak popírá základní princip ekonomiky, v níž každý ekonomický subjekt vždy musí dokázat vygenerovat větší příjmy, než jaké má výdaje. :)) Je  faktem, že ve financím světě existuje mnoho nemravneho. Ale představa, jak je uvedena, je naivní, protože nenabízí žádnou reálnou vizi (natož scénář), jak ji použít, ani jak by měla fungovat. Zadlužení vlád nevzniká vinou "zlého sociálna" a neschopných ministrů financí, ale zcela přirozeně vyplývá z ekonomických vztahů daného ekonomického systému (státu) v komplexním smyslu, t.j. systému ekonomiky včetně příslušné demografie, legislativy, úrovně technologie, zdravotní péče, životního prostředí atd.. Změny, k nímž objektivně ve světě došlo během posledního století, byly tak zásadní, že je existující ekonomické paradigma von Bismarcka (v Evropě) a Hamiltona (v USA) již nedokáže absorbovat a vyb

0 0
možnosti
RJ

R. Jackl

7. 9. 2014 8:47
Re: no jo ekonom"

..... vybratelne daně potřebné náklady nestačí pokrýt. Proto státy upadají do dluhu a nemají naději se z nich vymanit bez kvalitativní změny. Protože kvalitativní změnu demografie lze dosáhnout v podstatě jediné válkou, kvalitativní změnu vývoje (technologie, vědy, délky života atd.) řízením záměrně dosáhnout nelze, zbývá jediná možnost, změnit legislativu, t.j. existující ekonomické paradigma.

0 0
možnosti