Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Českou ekonomiku čeká pokles. Jak velký zatím nelze odhadnout

  18:44
Ekonomové se neshodnou, nakolik je pravidelná jarní předpověď Evropské komise letošního propadu české ekonomiky o 6,2 procenta realistická. Shodují se ale, že by si Česko mělo udržet nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii, což je pro vývoj hospodářství klíčové. Kde nejsou platy, není spotřebitelská poptávka, hlavní tahoun ekonomiky.
Česká ekonomika.

Česká ekonomika. foto: Jiří Benák, MAFRALidovky.cz

Česká ekonomika se má letos podle pravidelné jarní předpovědi Evropské komise (EK) propadnout o 6,2 procenta. Nejhůře má být ve druhém čtvrtletí, kdy EK čeká pokles o devět procent. V příštím roce bychom měli být zpátky na růstové dráze s pěti procenty. Pro srovnání, německé ekonomice, s níž jsme svázáni především automobilovým průmyslem, bruselští ekonomové předpovídají o něco horší osud – pád o 6,5 procenta. A pro evropskou sedmadvacítku jako celek očekávají minus 7,4 procenta letos a růst o šest procent v příštím roce.

Ekonomové oslovení se neshodují, nakolik je tato předpověď realistická. To se ostatně vůči novému neviditelnému nepříteli obtížně hodnotí. Zajedno však jsou, že by si Česko mělo udržet pozici země s nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii, což je pro vývoj hospodářství klíčové. Kde nejsou platy, není spotřebitelská poptávka, která je hlavním tahounem ekonomiky.

Hlavní rozbuška – nezaměstnanost

„V tuto chvíli považuji předpověď EK pro letošní rok za relativně realistickou,“ řekl hlavní ekonom ING Bank pro Česko Jakub Seidler. Stejně to vidí jeho kolega z Komerční banky (KB) Jan Vejmělek. Oba podotýkají, že tato hodnota odpovídá očekávání analytické obce. Upozorňují ale, že se jakýkoliv odhad dělá velice špatně, protože poslední údaje jsou za březen, kdy ještě ekonomika nebyla opatřeními proti šíření koronaviru tolik zabrzděna.

Největší rozbuškou pro Česko i EU bude nezaměstnanost. Pokud se bude opakovat vývoj, jaký nastal v roce 2008, kdy spolu s krizí začalo velké propouštění, podtrhne to spotřebitelskou poptávku. Podnikům bude, lidově řečeno, houby platné, že ušetří za výplaty, když lidé nebudou mít peníze a firmy nebudou mít pro koho vyrábět.

Šéfekonom ČSOB Petr Dufek považuje odhad za příliš optimistický. Komise podle něho málo bere v úvahu, že je česká ekonomika závislá na zahraničním obchodě, a navíc na automobilovém průmyslu, který dostává pořádné rány. „Náš hrubý odhad pro letošní rok je minus deset procent. Ale když vidíme situaci v ostatních evropských zemích, že uvolňování bariér jde pomaleji, než se čekalo, budeme jej zhoršovat,“ řekl. Všichni ale konstatují: pokud by měla nastoupit další vlna šíření koronaviru, ze všech prognóz se stane pověstný cár papíru.

Hlavní ekonom ČSOB zdůrazňuje, že ekonomiku bude nejvíce ovlivňovat vývoj na trhu práce. „Největší rozbuškou pro Česko i EU bude nezaměstnanost. Pokud se bude opakovat vývoj, jaký nastal v roce 2008, kdy spolu s krizí začalo velké propouštění, podtrhne to spotřebitelskou poptávku. Podnikům bude, lidově řečeno, houby platné, že ušetří za výplaty, když lidé nebudou mít peníze a firmy nebudou mít pro koho vyrábět,“ přibližuje význam zaměstnanosti pro ekonomický růst.

Česko si ale mezi ostatními zeměmi podle Dufka povede velmi dobře. „Počet lidí bez práce sice vzroste, ale nikterak dramaticky. A pak se vrátí zpátky na nízkou úroveň, byť asi ne na dvě procenta jako loni. Pozici premianta s nejnižší či jednou z nejnižších nezaměstnaností v EU si ale zachováme,“ říká Dufek. Vejmělek z KB dodává, že Česko bude naopak i nadále trpět nedostatkem pracovních sil v některých oborech. Bruselští makroekonomové odhadli, že se v Česku letos zvýší míra nezaměstnanosti na pět procent. Příští rok by měla klesnout na čtyři procenta.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...