Lidovky.cz

Českobudějovičtí soudci v područí Sisáka

Petr Sisák. foto:  Petr Topič, MAFRA

Českobudějovičtí soudci čelí nařčení, že šli v kauze insolvence Via Chemu na ruku miliardáři Petru Sisákovi a jeho advokátovi Ivo Halovi. Policisté svá zjištění opírají o listinné důkazy a o záznamy z odposlechů. Podařilo se nám získat podrobnosti, jak Hala ovlivňoval soudkyni Marii Červinkovou, která si za svůj postup vykoledovala stíhání.
  18:15

U českobudějovického krajského soudu jste měli jako věřitelé zhruba třicetiprocentní šanci, že se domůžete spravedlnosti. Nelichotivé vysvědčení vyplývá z kauzy okolo miliardáře Petra Sisáka a jím kontrolované společnosti Via Chem Group, jež se ocitla v insolvenci. Sisákův právník Ivo Hala totiž dokázal na jihočeském soudě „kouzlit“.

Lidovým novinám se podařilo získat podrobnosti, jak Hala ovlivňoval českobudějovickou soudkyni Marii Červinkovou. Za svůj postup si Červinková vykoledovala stíhání pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby. Bez ohledu na nestrannost soudce se kvůli insolvenci Via Chemu, kterou měla na starosti, pravidelně scházela s Halou a řešila s ním, jak by měla jednat.

Kromě četných schůzek byla mezi soudkyní a Halou čilá korespondenční výměna.

„Na základě jím (Halou) jednostranně a tendenčně podávaných informací zaměřených na znevěrohodnění věřitelů a bagatelizování skutečné ekonomické situace se dohodla na odmítnutí podaných insolvenčních návrhů věřitelů Luboše Matouška a Karla Koláře,“ vyčetli policisté soudkyni Červinkové v usnesení o jejím stíhání z poloviny září. K tomu musel dát přitom souhlas prezident Miloš Zeman.

Kromě četných schůzek byla mezi soudkyní a Halou čilá korespondenční výměna. Zanechal však elektronickou stopu. „Dne 7. listopadu 2013 převzala ve své kanceláři od Iva Haly v elektronické podobě připravené znění usnesení o odmítnutí insolvenčních návrhů věřitelů,“ uvedli vyšetřovatelé s tím, že soudkyně druhý den toto zamítavé usnesení, jen částečně upravené, vydala. A věřitelům Matouškovi a Kolářovi uložila zaplatit náklady řízení ve výši 8228 Kč. LN se před napsáním tohoto článku snažily Halu kontaktovat, ten se ale nevyjádřil.

Společnost Via Chem se potýkala s dluhy ve výši dvou miliard korun. Do finančních potíží se dostala, protože nebyla schopna splácet dluhopisy, které nakoupily například radnice Prahy 6 a 10 a města Sokolov či Lázně Bohdaneč.

V listopadu 2013 přihlásila českobudějovickému soudu stomilionovou pohledávku na Via Chem městská část Praha 10. Tři dny poté, co insolvenční návrh na soudu přistál, soudkyně Červinková volala právníku Halovi.

Už letos v lednu v případu padla obvinění směrovaná na Sisáka, Halu a dvanáct dalších osob. Obvinění Červinkové z poloviny září nyní vnáší více světla do postupu justice v Českých Budějovicích, kam si společnost přestěhovala své sídlo, když se ocitla před insolvencí.

V listopadu 2013 přihlásila českobudějovickému soudu stomilionovou pohledávku na Via Chem městská část Praha 10. Tři dny poté, co insolvenční návrh na soudu přistál, soudkyně Červinková volala právníku Halovi. „Informovala ho, že usnesení je vyvěšeno na internetu a bude muset vymyslet další postup,“ zjistili policisté. A následovaly skutečně jejich dvě schůzky, na nichž se dohodl osvědčený scénář – popřít návrhy věřitelů. Podle obvinění tím soudkyně způsobila vážnou újmu na právech věřitelů a popřela princip spravedlivého posouzení návrhů.

O roli Červinkové v kauze se začalo mluvit poprvé v lednu, když v její kanceláři protikorupční policie provedla prohlídku. Soudkyně odmítla vinu. „Nikdy jsem nerozhodla proti svému svědomí a nikdy jsem nevzala žádný úplatek. Obecně máte vždycky dvě možnosti: dát palec nahoru, nebo dolů. Každá z těchto variant závisí na konkrétních zjištěných skutečnostech. Rozhodně ale odmítám, že bychom tady v Českých Budějovicích napomáhali nějakým zločinům. To tedy ne,“ uvedla pro web Aktuálně.cz.

Na drátku

Policisté opírají svá zjištění o listinné důkazy a o záznamy z odposlechů. Jsou přesvědčeni, že sedmdesátiletá soudkyně Červinková porušila hned několik povinností zákona o soudech a soudcích. O úplatcích se však nezmiňují. V rámci rozhodovací praxe musí soudce poskytnout každému účastníku řízení plnou možnost k uplatnění práv. Naopak od nich nesmí jednostranně přijímat nebo jim podávat informace nebo s nimi jednat o skutkové podstatě či o procesních otázkách, které na ni mohou mít vliv.

Červinkové v případě prokázání viny hrozí maximálně pětiletý trest a vyhazov z justice.

„Policejní orgán dospěl k závěru, že JUDr. Marie Červinková úmyslně vykonávala svou pravomoc způsobem flagrantně porušujícím citované povinnosti,“ míní vyšetřovatelé. Za nezákonné ovlivňování soudu si už v lednu vykoledovali stíhání Sisák, Hala a jejich spolupracovníci Petr Kovařík a Milan Kučeřík, a to pro zvlášť závažný zločin zasahování do nezávislosti soudu. Zatímco Červinkové v případě prokázání viny hrozí maximálně pětiletý trest a vyhazov z justice, skupině okolo Sisáka mohou být stanoveny tresty ve výši až dvanácti let odnětí svobody.

Dva ze tří

Znepokojivě působí i skutečnost, že soudců, kteří šli duu Sisák–Hala na ruku, bylo podle policie víc. Již od loňska se v této souvislosti skloňuje jméno českobudějovického soudce Miroslava Veselého (policie ho nestíhá, v lednu ale prohledávala jeho kancelář na soudu v Českých Budějovicích. – pozn. red). Veselý se zná s Halou a vede insolvenci Via Chem Group. V insolvenci ale rozhodovali celkem tři českobudějovičtí krajští soudci. Kromě Červinkové a Veselého to byl ještě jeden jejich kolega. „Ze soudců krajského soudu, kteří rozhodovali v kauze společnosti Via Chem Group, toliko JUDr. Zdeněk Strnad, Ph. D., rozhodoval nestranně a spravedlivě a na základě skutečností zjištěných v souladu se zákonem, přičemž 31. října 2013 zamítl návrh Via Chem Group na vyhlášení moratoria,“ uvedli vyšetřovatelé. Šéfa soudu Milana Tripese ale nelichotivé vysvědčení netrápí. „My, stejně jako všichni ostatní, ctíme presumpci neviny,“ sdělil LN.

V říjnu uveřejnil web Zprávy Seznam, že na předsedu Tripese podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán kárnou žalobu. Nesouvisí však se Sisákovou kauzou. Ministrovi údajně vadí způsob přidělování spisů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.