Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko vyhlíží příchod čtvrtého operátora. Hrozí ale další odklad

  10:58
Nového mobilního operátora by se Česko mohlo dočkat už v polovině roku 2022. Vše se ale může opozdit. Důvodem jsou velká očekávání, která jeho příchod vyvolává – měl by rozhýbat konkurenci na českém trhu a srazit ceny mobilních dat. Český telekomunikační úřad odložil aukci kmitočtů, které by nováček mohl používat, z podzimu na leden.

Telekomunikační operátoři a soukromí. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Česko má dražší mobilní data než okolní země. Vláda chce, aby to změnil čtvrtý mobilní operátor. Prostor pro něj se v noci na čtvrtek 28. listopadu začal tvořit vypínáním prvních televizních vysílačů DVB-T. Podmínky jeho možného příchodu měly být už nyní na podzim, kvůli obavám z rizik došlo ale k odkladu až na leden. „Je to natolik důležité rozhodnutí, že pár měsíců nehraje žádnou roli,“ tvrdí ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) s tím, že chce mít jistotu, že vznikne prostředí pro snižování cen za mobilní data.

Nového mobilního operátora by se Česko mohlo dočkat už v polovině roku 2022. Vše se ale může opozdit. Důvodem jsou paradoxně velká očekávání, která jeho příchod vyvolává – měl by rozhýbat konkurenci na českém trhu a srazit ceny mobilních dat. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) odložil aukci kmitočtů, které by nováček mohl používat, z plánovaného letošního podzimu na leden. Údajně proto, že nechtěl proces „rušit“ vánočními svátky. Skutečným důvodem jsou ale hlavně obavy z rizik, která s sebou aukce nese. A ty nevylučují ani další odložení.

Nadále nejistota

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) sice tvrdí, že aukce je připravená dobře, od ČTÚ ale žádá další ujištění: „Chceme mít jistotu, že nehrozí žádný spor a že je slušná šance, že příchod nového hráče vytvoří prostředí pro snižování cen.“ Tlak zvyšuje především očekávání, že aukce pomůže splnit dvě vládní priority – rychlejší mobilní internet a levnější data. Případný neúspěch by proto byl pro vládu průšvih. Jenže zásahy do nachystané aukce by mohly vše o další měsíce zdržet. Evropská unie navíc vyžaduje, aby do poloviny příštího roku byly frekvence přidělené.

Jistotu dobře připravených podmínek je obtížné získat. Pořád existuje riziko, že nový operátor nepřijde, lepší ceny nepřinese, případně že aukci někdo napadne. Nebo jako v sousedním Německu utratí operátoři za frekvence vysoké částky a tyto náklady pak přenesou na zákazníky.

To se stihne, jen pokud k dalšímu odkladu nedojde. Zpoždění by Česko muselo před Bruselem obhájit. Termín je znám od jara 2016, na přípravu aukce tedy bylo času dost. Přípustným argumentem je například rušení signálu ze sousední neevropské země či další technické problémy. Jistotu dobře připravených podmínek je ale obtížné získat. Pořád existuje riziko, že nový operátor nepřijde, lepší ceny nepřinese, případně že aukci někdo napadne. Nebo jako v sousedním Německu utratí operátoři za frekvence vysoké částky a tyto náklady pak přenesou na zákazníky.

„ČTÚ dělá maximum, aby na český trh čtvrtého operátora přilákal,“ říká mluvčí úřadu Martin Drtina. Obavy ve vládě budí i srpnová zpráva Evropské komise, jež se zabývá přípustností spolupráce O2 a T-Mobilu, které sdílejí část svých sítí. Vyšetřování, zda je tato spolupráce v souladu s pravidly trhu, nadále pokračuje, výsledek je proto nejistý. „To by aukci nemělo ohrozit,“ míní Havlíček. V současnosti se proto všichni snaží ujistit, že aukci mohou spustit. Vláda chce oporu ČTÚ, úřad zase čeká na kývnutí z vlády. A týdny, které odkladem na začátek ledna získali, se hodí.

Alespoň jeden nováček

Pro případného nového operátora je vymezeno pásmo, kde nebude čelit konkurenci současné trojice O2, T-Mobile a Vodafone. Frekvence tak může získat rovnou za vyvolávací cenu a měl by s nimi být schopen spustit provoz plnohodnotného operátora, byť zatím menšího. Pokud by chtěl dále růst, bude muset přikoupit i některé z nevyhrazených frekvencí. V Česku se zatím pouze doufá, že se čtvrtý operátor v aukci objeví. Kvůli velikosti tuzemského trhu, který má navíc rozparcelovaný trojice současných operátorů, se ale nedá čekat urputný boj několika zájemců.

Vybudování sítě je riziko, navíc nový operátor uspěje, jen pokud bude výhodnější než ti současní – ti ale mohou snadněji na novou cenovou nabídku reagovat a také snížit ceny. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že se za úspěch považuje, pokud se v aukci objeví alespoň jeden nováček. Více zájemců je velmi nepravděpodobných.

Vybudování sítě je riziko, navíc nový operátor uspěje, jen pokud bude výhodnější než ti současní – ti ale mohou snadněji na novou cenovou nabídku reagovat a také snížit ceny. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že se za úspěch považuje, pokud se v aukci objeví alespoň jeden nováček. Více zájemců je velmi nepravděpodobných. V Česku zájem opakovaně deklaruje Nordic Telecom. Hovoří se i o tom, že do aukce by mohli vstoupit také někteří z virtuálních operátorů – například jeden z těch největších, Sazkamobil miliardáře Karla Komárka.

Že by se do aukce přihlásila některá z velkých globálních firem, které už mají svět prakticky rozdělený, je také nepravděpodobné. „Na našem zájmu o aukci kmitočtů se nic nemění,“ říká mluvčí Nordic Telecomu Ján Bruno Tropp. Firma jedná s dalšími investory, kteří by do projektu šli s ní. Čeká ale na zveřejnění finálních podmínek aukce. „Pokud uspějeme, chtěli bychom služby spustit co nejrychleji, ale nedá se to stihnout dříve než za rok,“ dodává Tropp.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...