Lidovky.cz

Česko versus „solárníci“: Stát vyměnil právníky

  10:16
Český stát v rozběhnutých mezinárodních soudních sporech kvůli investicím do solárních elektráren angažoval nové advokáty. A to ve chvíli, kdy ti původní odeslali arbitrům potřebnou dokumentaci.
Těsně před finále vyměnil resort financí právníky, kteří hájí Česko proti...

Těsně před finále vyměnil resort financí právníky, kteří hájí Česko proti „solárníkům“. foto: Česká pozice

Vítězem zadávacího řízení se stala advokátní kancelář Arnold & Porter LLP. Tato americká advokátní kancelář je světovou špičkou v obhajobě států v oblasti mezinárodních investičních arbitráží. V posledních devatenácti investičních sporech se advokátní kanceláři Arnold & Porter LLP vždy podařilo žalovaný stát proti nárokům investorů ubránit,“ sdělila LN Michaela Tesařová z tiskového oddělení ministerstva financí, které má mezinárodní arbitráže proti státu na starosti, k přepřažení ze strany státu.

Výběr v tísni

Přípravy na řízení s firmami, které investovaly do solárních parků v Česku a stát napadly za to, že na ně uvalil dodatečnou daň, začaly přitom už v roce 2011. Tehdy za ministra Miroslava Kalouska (TOP 09) přistála první varování před mezinárodními žalobami a resort se rozhodl jednat velmi rychle.

Dnes je nakonec v běhu sedm oddělených sporů u arbitrážního tribunálu v Haagu, kdy složení arbitrů se v jednotlivých přích mírně proměňuje

Ministr se svým arbitrážním expertem Radkem Šnáblem sestavili právní tým z advokátů z kanceláří Weil, Gotshal & Manges a Squire Sanders, které doplnil britský arbitrážní odborník Zachary Douglas. Obešli přitom výběrové řízení, což si nechali posvětit antimonopolním úřadem i vládou. Zaklínali se bezpečnostním rizikem, když v materiálu pro vládu operovali tím, že hrozí, že by nároky „solárníků“ mohly dosáhnout až 250 miliard korun. Už tehdy ovšem solární asociace CZEPHO zpřesňovala své odhady, že žalovatelné škody investorů kvůli speciální dani by se měly pohybovat okolo 40 miliard korun. Stát od roku 2010, kdy byla speciální daň pro solární elektrárny zavedena, na ní vybral asi 20 miliard korun.

Dnes je nakonec v běhu sedm oddělených sporů u arbitrážního tribunálu v Haagu, kdy složení arbitrů se v jednotlivých přích mírně proměňuje. Dvě arbitráže jsou pak těsně před zahájením. Celkem v nich investoři požadují odškodné 3,3 miliardy korun. Mít dobré právníky se ale vyplatí. Podle informací LN jde totiž jen o takzvané „předskokany“. Kdyby stát porazili, ozvou se další firmy – a to už by šlo o desítky miliard korun, což by byl důkladný zářez do státní kasy.

Cena hrála menší roli

Přepřáhnout advokáty se v roce 2013 rozhodl úřednický ministr Jan Fischer, který už z principu zpochybňoval všechny Šnáblovy kroky. K vypsání tendru došlo ale až vloni v červnu a půl roku jej zdržovaly námitky právní kanceláře, která se tendru nakonec ani neúčastnila.

Výběru se zúčastnilo sedm právních kanceláří či právních týmů. Američtí advokáti Arnold & Porter vyhráli i navzdory tomu, že jejich nabídková cena byla v soutěži nejvyšší.

Výběru se zúčastnilo sedm právních kanceláří či právních týmů. Američtí advokáti Arnold & Porter vyhráli i navzdory tomu, že jejich nabídková cena byla v soutěži nejvyšší. Měsíční odměna podle nabídky může dosáhnout až 21 milionů korun bez DPH. Nejlevnější právníci se přitom ministerstvu nabízeli i za čtyři miliony měsíčně. Cena však hrála jen 30procentní roli, o zbytku rozhodla kvalita zpracování materiálů. Kromě toho stát nemusejí noví právníci vyjít dráž než dosavadní zastupování, částka je jen nepřekročitelným stropem, který není třeba vyčerpat.

Aktuálně podle informací LN probíhá předávka podkladů mezi starými a novými advokáty, kteří navíc mohou spolupracovat, pokud budou vítězové ochotni za kooperaci zaplatit. Před prázdninami přitom odešla do Haagu hlavní dokumentace, podle níž budou arbitři rozhodovat. Nyní totéž dělají žalobci. Podzim bude věnován takzvaným odpovědím na argumenty protistran. Slyšení jsou pak naplánována na první pololetí příštího roku. Není to přitom jediný právní tendr spojený s arbitrážemi, který ministerstvo financí v nedávné době uzavřelo.

Našlo si zastupování i pro sedm menších a méně náročných sporů, které proti České republice zahraniční investoři vedou (viz Menší arbitráže níže). Z nich jenom dva jsou ve fázi, kdy se jimi skutečně arbitrážní tribunál zabývá. Jedná se o dvě žaloby kvůli zmařené investici do továrny na výrobu střešních nosičů pro auta na Hodonínsku, v nichž jde přibližně o dvě stě milionů korun. V ostatních případech se zatím ministerstvo pokouší o smírné řešení.

Rakušané na lehčí práci

„Vítězem veřejné zakázky se stala přední rakouská advokátní kancelář Zeiler.partners Rechtsanwälte GmbH, v níž působí například jeden z nejuznávanějších odborníků v oblasti mezinárodního práva profesor Christoph Schreuer,“ upřesnila Tesařová z ministerstva. Kromě toho ještě má stát „na krku“ tři náročné spory, v jejichž pozadí stojí tři čeští miliardáři: Ivo Valenta, Sebastian Pawlowski a Petr Speychal.

Pře kyperských firem senátora Valenty, které ovládají či ovládaly loterijní holding Synot, ještě nebyla oficiálně zahájena. Podobně je tomu u developera Pawlowského.

Pře kyperských firem senátora Valenty, které ovládají či ovládaly loterijní holding Synot, ještě nebyla oficiálně zahájena. Podobně je tomu u developera Pawlowského. Naopak v běhu je spor s britskou společností WNC Factoring, která byla v minulosti napojená na Speychala, a je možné, že za ní nadále stojí – kvůli privatizaci státního podniku Škodaexport. Britská firma tvrdí, že stát při prodeji zatajil klíčové informace o skutečné finanční situaci firmy, která pak skončila v konkurzu.

Stát v současnosti zastupuje tým vedený Karolínou Horákovou z Weil, Gotshal & Manges. Ministerstvo v dubnu vládě oznámilo, že by chtělo právníky v tomto sporu přesoutěžit. Zatím k tomu ale nedošlo a už by to zřejmě ani nemělo smysl. Slyšení je naplánováno už na únor 2016 a pak v podstatě práce advokátů končí.

Kdo se soudí se státem

Solární arbitráže:

  • Firmy, které investovaly do solárních parků v Česku, se se státem soudí kvůli tak zvané solární dani. Ta byla zavedena v roce 2010 pro elektrárny, které vznikly v letech 2009 a 2010. Tři roky platily firmy dodatečnou daň 26 procent z výnosů. V loňském roce pak už jen deset procent a jen elektrárny z roku 2010. Mezi těmi, co žádají náhradu škody, jsou například Natland Investment Group, I. C. W. Europe Investments Ltd., Voltaic Network GmbH nebo Photovoltaik Knopf Betriebs-GmbH.

Menší arbitráže:

  • Dva spory vedou společnost Anglia Auto Accessories a její britští majitelé otec a syn Bustovi kvůli zmařené investici do výroby střešních nosičů na auta. Žádají minimálně 200 milionů korun.
  • Dva spory ve stejné věci vede společnost Mechel Service Stahlhandel Austria a podnikatel J. J. Breiteneder kvůli vyvlastnění pozemků s ohledem na restituce. Žádají 16, respektive dva miliony korun.
  • Chorvatský podnikatel Pren Nreka již jednou na Česku vysoudil odškodné 19 milionů korun za zmařenou investici do budovy v centru Prahy. V podobném řízení o 15 milionů se snaží se státem dosáhnout smíru.
  • Kanadská společnost Ronald A. Chisholm žádá 10 milionů eur kvůli postupu veterinární správy, která jí znemožnila dovážet maso.
  • Americká firma Gateway Investment se cítí poškozena postupem státu vůči kampeličce WPB Capital, do níž investovala. Odškodné nevyčíslila.

Miliardářské arbitráže:

  • Ivo Valenta

Investor: WCV Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited

Důvod: Ušlé zisky z provozu loterijních terminálů kvůli nepředpokládaným změnám legislativy v ovládaném holdingu Synot

Požadovaná suma: Stovky milionů korun

  • Sebastian Pawlowski
Investor: Pawlowski AG

Důvod: Developer se cítí poškozen tím, že mu stát neumožnil stavět na jeho lukrativních pražských pozemcích

Požadovaná suma: 2,5 miliardy korun

  • Petr Speychal

Investor: WNC Factoring

Důvod: Údajné zatajení skutečného finančního zdraví společnosti Škodaexport při její privatizaci ministerstvem financí v roce 2008

Požadovaná suma: Minimálně stovky milionů korun

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.