Lidovky.cz

Česko ve hře velmocí: Nikulin je blízko vydání do USA

  15:19
Případ ruského hackera, který dle českých soudů může putovat do USA za krádež dat, zamíchá vztahy s velmocemi. Česko tím bylo vtaženo do velké geopolitické hry. Žádost o vydání přišla od Američanů i Rusů ve stejný den. Hacker říká, že počítačům nerozumí, je automechanikem a milovníkem aut.

Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. foto: Gazeta.ruLidovky.cz

Ještě loni v říjnu si mladistvě vyhlížející Rus v mikině s kapucí vybíral pokrm v luxusní restauraci v centru Prahy. Málokdo by tehdy řekl, že jde o muže, na kterého mají spadeno americké tajné služby kvůli nabourání desítek milionů uživatelských účtů sociálních sítí LinkedIn, Dropbox a FormSpring. A už vůbec nikdo netušil, že by Jevgenij Nikulin snad mohl stát za nabouráním schránek demokratů v USA.

Nikulinův případ je však v mnoha ohledech bezprecedentní. Česko vtáhl do geopolitické hry mezi Ruskem (které také žádá o jeho extradici) a naším největším spojencem v NATO. Žádost o jeho vydání přišla od Američanů i z Moskvy ve stejný den.

Dne 24. listopadu o přípustnosti vydání do USA rozhodoval Vrchní soud v Praze. A jeho verdikt Nikulina přiblížil vydání do Washingtonu. Advokáti se snaží cestě svého klienta za oceán zabránit. Raději by volili vydání do Moskvy. Soud však konstatoval, že vydání americké justici nic nebrání. Zdůraznil zároveň, že rozhodnutí českého soudu nevypovídá o tom, zda mladý Rus trestný čin spáchal. Posuzoval totiž výhradně to, jestli jsou splněné zákonné předpoklady pro jeho vydání. „Účelem řízení o vydání není hodnotit důkazy v tom směru, zda se vyžádaný (Nikulin) skutečně dopustil trestné činnosti,“ upozornil předseda soudního senátu Karel Šemík.

Definitivní slovo má ministr

Jestli zamíří Nikulin k americké či ruské justici, která ho viní z krádeže v přepočtu 88 tisíc korun z roku 2009, zatím tedy jasné není. Ve hře je několik variant. Nikulinův advokát se proti verdiktu hodlá bránit stížností u Ústavního soudu. Napadl i údajnou podjatost soudce.

Zvrátit situaci může i ministr spravedlnosti, který má poslední slovo v procesu vydávání cizinců, kteří se ocitnou v českých celách.

Zvrátit situaci může i ministr spravedlnosti, který má poslední slovo v procesu vydávání cizinců, kteří se ocitnou v českých celách. „Zatím jsou tu skutečně obě možnosti a uvidíme podle obsahu spisu... Nejprve se to musí prostudovat,“ prohlásil Robert Pelikán (ANO), ministr spravedlnosti. Další oddálení definitivního rozhodnutí může způsobit případná žádost Nikulina o udělení azylu. To by extradici natáhlo podobně jako hypotetická výměna ministra spravedlnosti v další nové vládě.

Už v květnu LN exkluzivně získaly svědectví Jeffreyho Millera, zvláštního agenta FBI, který podrobně české straně popsal, jak se federálním vyšetřovatelům podařilo Nikulinovu ilegální činnost v roce 2012 vypátrat. „FBI získala od ruského poskytovatele internetových služeb informace o předplatiteli IP adresy 178.140.105.239, což je jedna z adres, které byly použity při vstupu do sítě LinkedIn. Podle záznamů v době vniknutí do společnosti byla tato IP adresa registrovaná na ‚Yevgeniy Aleksandrovich Nikulin‘,“ uvádí dokument, který je součástí soudního spisu.

Od té doby byli vyšetřovatelé na stopě tehdy čtyřiadvacetiletého mladíka. A digitální stopa je za podezřelým dovedla i do Prahy. Na žádost FBI tu byl loni v říjnu Nikulin zatčen. V květnu Městský soud v Praze dospěl k závěru, že Nikulin může být vydán do USA. Zároveň připustil i extradici do Ruska.

Nutili mě k přiznání

Zadržený Rus tvrdí, že počítačům nerozumí. Považuje se za automechanika. Z výpočetní techniky prý měl ve výučním listě trojku. Přišel také s tvrzením, že na něj Američané tlačili, aby se přiznal, že dostal úkol od ruské tajné služby FSB. Podle této teorie měl před prezidentskými volbami v USA nabourat server Demokratické strany a pomoci Donaldu Trumpovi.

Za připomenutí stojí fakt, že kvůli zásahům Ruska do předvolební kampaně čelí americký prezident od nástupu do funkce nekončící kritice.

Za připomenutí stojí fakt, že kvůli zásahům Ruska do předvolební kampaně čelí americký prezident od nástupu do funkce nekončící kritice. „Pokud se tajným agentům, tajným službám USA nelíbí americký prezident, nemohou proti němu pracovat tímto způsobem – nutit někoho, aby přijel do ČR, a nutit ho, aby pomluvil amerického a ruského prezidenta,“ postěžoval si v rozhovoru pro LN Vladimir Makejev, Nikulinův ruský advokát.

Nemístný tlak amerických vyšetřovatelů však české soudy během procesu nezjistily. Podle informací Českého rozhlasu si ale Nikulin stěžuje u Ústavního soudu i na postup českých orgánů. Proti své vůli byl údajně po zadržení několik dní držen v péči psychiatrů. Ve zpravodajské komunitě nicméně panuje přesvědčení, že pro ruský stát Nikulin pracoval a byl zapojen i do dění před prezidentským volbami v USA. „O tom není vůbec sporu. Dokládá to i mimořádná aktivita Rusů pro jeho vydání do Moskvy,“ řekl LN pod podmínkou anonymity jeden z důstojníků české tajné služby.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.