Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česko se zvládá zásobit dezinfekčními prostředky vlastními silami

Zaměstnankyně likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích připravuje k expedici lahve šestasedmdesátiprocentního lihu, který je vhodný i k přípravě vlastní dezinfekce. foto: ČTK

Množství dezinfekce, jež za nekoronavirových časů stačí celostátně na měsíc, 1,2 milionu litrů, je teď třeba na týden. Došla, byla vykoupená v maloobchodní i velkoobchodní síti, z ciziny prakticky nelze dovézt, neboť i tam se protáčí ve velkém. Díky ochotě českých firem předělat výrobu a jet nepřetržitě se problém podařilo odvrátit.
  11:00

Ještě před třemi týdny se zlínská firma DF Partner specializovala na provozní a krášlicí kapaliny automobilů, má vlastní značku Sheron, maloobchodní jedničku v oboru na českém trhu. Teď je vše jinak, začala ve velkém vyrábět dezinfekci. Třebaže na tom příliš nevydělá, a jakmile se trh normalizuje, vrátí se k původní činnosti.

„Kontaktovalo nás ministerstvo průmyslu s dotazem na možnou výrobu. Chtěli jsme české vládě vyjít maximálně vstříc a v této složité situaci jsme neváhali a pomoc slíbili. V několika dnech jsme přizpůsobili výrobní kapacity dezinfekci Anti-COVID. Investice přesáhla milion korun. Výroba jede od spuštění výroby na tři směny i během víkendu,“ popsal marketingový ředitel DF Partner Tomáš Skopový. Když veřejný prostor opanovaly informace o kritickém nedostatku ochranných roušek a respirátorů, se totiž v pozadí odvíjel ještě jeden problém – zásoby dezinfekce na tom byly podobně.

Množství, jež za nekoronavirových časů stačí celostátně na měsíc, 1,2 milionu litrů, je třeba na týden. Dezinfekce došla, byla vykoupená v maloobchodní i velkoobchodní síti, z ciziny prakticky nelze dovézt, protože i tam se teď protáčí ve velkém. Díky vstřícnosti českých firem se týmu ministerstva průmyslu (MPO) podařilo za několik dní vytvořit organizační a logistický řetězec ryze domácí povahy, jenž zvládá zásobovat kritickou infrastrukturu, od nemocnic na špici až po prodejny potravin. Za devět dnů dokázal nový svépomocný systém vygenerovat 1,3 milionu litrů dezinfekce.

Pětadvacet firem

Tým měl nečekaného šéfa, ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který se vytíženým kolegům z průmyslu propůjčil. „Chemický průmysl je oblast, kde jsem se dříve pohyboval, tak jsem se ujal role krizového manažera. V podpalubí boje o roušky a respirátory tu v tichosti zuřila operace Dezinfekce. Moje zadání znělo jasně: zajistit co nejrychleji co nejvíc dezinfekce domácí produkce,“ řekl Brabec. Státu se nabídlo zhruba 25 firem, jež po úpravě svých závodů zvládnou míchat dezinfekci s chráněnou značkou Anti-COVID patřící MPO.

Státu se nabídlo zhruba 25 firem, jež po úpravě svých závodů zvládnou míchat dezinfekci s chráněnou značkou Anti-COVID patřící MPO. Dá se použít na ruce i na povrchy, pracuje s recepturou Světové zdravotnické organizace (WHO), která sestává ze tří ingrediencí: lihu, glycerolu a peroxidu. Ze zahraničí nic z toho nelze v současnosti dovézt, každý potřebuje saturovat sám sebe.

Dá se použít na ruce i na povrchy, pracuje s recepturou Světové zdravotnické organizace (WHO), která sestává ze tří ingrediencí: lihu, glycerolu a peroxidu. Ze zahraničí nic z toho nelze v současnosti dovézt, každý potřebuje saturovat sám sebe. Dobrá zpráva je, že všechny tři věci se u nás vyrábějí, ta horší, že jsou tu v zásadě dva velcí dodavatelé lihu, kteří mohou do systému hrnout dostatečné množství, aby bylo co sypat do aktuálně bezedné dezinfekční nádrže nemocnic, hasičů, prodejen či dopravců. A ani jejich kapacity nestíhají pokrýt každého.

„Každý den včetně víkendu se vyrobí zhruba 300 tisíc litrů Anti-COVID. Kdyby bylo dost lihu, jsme schopní vyrábět až půl milionu litrů dezinfekce denně. To je kapacita všech míchačů, kteří mají povolení,“ popsal ministr Brabec. I proto někteří přihlášení dobrovolníci zatím čekají v pořadníku. Hlavním dodavatelem lihu je Ethanol Energy, prvních 400 tisíc litrů lihu poskytla zdarma, zbytek dodává v regulované ceně. Celé její zásoby, milion litrů etanolu, už dezinfekční manufaktura pohltila, navíc denně vyprodukuje 200 až 300 tisíc litrů. Drtivou většinu spolykají dezinfekce.

Druhým pilířem v dodávkách nezbytného lihu, protože ten koronavirus i další viry zabije, je Tereos TTD, největší náš producent cukru a potravinářského lihu. Na Anti-COVID firma uvolňuje maximum, co může, aby zvládla obsloužit běžné zákazníky, řádově stovky tisíc litrů. U míchačů hlavní nápor leží na zmíněné zlínské DF Partner a na státním podniku Čepro. Zatímco soukromé firmy vydělávají na zapojení do dezinfekční bouře minimum, Čepro prodělává. Všichni to chápou jako snesitelnou daň za pomoc své zemi a jedou v téměř nepřetržitém provozu, na hraně svých sil.

Dočasná mise

Rozběhnout dnes už samovolně se točící kolo nebylo jednoduché: na práci s lihem je třeba mít přísná povolení a výjimky, protože se to může zvrhnout do černé kapitoly, kterou si Česká republika už přečetla v dobách metanolové aféry, kdy při sérii otrav metanolem u nás zemřely v letech 2012 a 2013 desítky lidí. Žádná ze zapojených firem povolení nemá, normálně dělají jiný byznys; jenže ty firmy, jež dezinfekcí zásobují Česko běžně, teď nemají co dodat, protože patří zahraničním matkám a jejich domovy mají při zásobování přednost.

Vrtulovou rychlost museli nasadit i celníci, u každé denaturace lihu, kdy se z pitelného udělá nepitelné, musejí být a dát na to razítko. Při masivním nájezdu na národní dezinfekční svépomoc v polovině března se vyskytla nečekaná svízel. Najednou se znehodnocovalo tolik etanolu, že došlo denaturační činidlo. „Byla z toho obrovská logistická operace skoro po celém světě. Dovezení činidla do země normálně zabere jeden den, trh se však zbláznil a už se nedá sehnat ani tohle. Než se to povedlo, lihovary si vypomohly mezi sebou,“ vylíčil Brabec.

Mise je pro všechny zúčastněné dočasná, až se poměr poptávky a dodávky uzdraví, převezmou si trh s dezinfekcemi zase řádně licencované společnosti, jež teď nemají do regálů skoro co poslat. Je to jen kvůli nouzovému stavu, že se k maximálně střeženému lihu dostaly firmy, které to jinak nedělají.

Po dezinfekcích je všude hlad, ta zdejší se nesmí exportovat. Nejvíc je jí třeba v nemocnicích, u hasičů, policie, dopravců, ale i na čerpacích stanicích či v prodejnách potravin. První zakázka na Anti-COVID byla státní, ale odběratelů už jsou stovky, včetně krajů a obcí. „Státní“ dezinfekce je levná, vychází cenově lépe než běžné přípravky v předvirových dobách. Tisícilitrový barel dodává Čepro za 22 korun bez daně na litr. Proto MPO ostře střeží, aby se dezinfekce nedostala k překupníkům. Už se objevily pokusy na značce vydělat.

Pod stejným názvem se na webech objevil přípravek za 1300 korun, proti čemuž resort okamžitě zasáhl. „Vyměňujeme si v celém řetězci informace, aby nikdo nepřeprodával šíbrům, tam bychom hned poslali Českou obchodní inspekci. S nikým takovým bychom se nemazlili,“ dodal Brabec. Až se podaří nakrmit kritickou infrastrukturu, mohl by se Anti-COVID dostat i do volného prodeje. Zatím je to však jen plán: na počátku byl ohromný podstav, který se jakžtakž podařilo zahladit, ale až do minulého týdne výroba jela naplno, aby naplnila požadavky krajů – 700 tisíc litrů dezinfekce.

V dalších týdnech se očekává poptávka v řádu milionů litrů a zvýšená potřeba dezinfekce má trvat spíš měsíce než týdny. Mise je pro všechny zúčastněné dočasná, až se poměr poptávky a dodávky uzdraví, převezmou si trh s dezinfekcemi zase řádně licencované společnosti, jež teď nemají do regálů skoro co poslat. Je to jen kvůli nouzovému stavu, že se k maximálně střeženému lihu dostaly firmy, které to jinak nedělají.