Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko prohrálo s Polskem v boji o investici RWE

Slovensko

  22:02

Velká očekávání z minulého roku se nepotvrdila – servisní centrum německého energetického giganta a tisícovka pracovních míst tu nevzniknou.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Naděje, že německá energetická společnost RWE vybuduje v Česku velké servisní centrum s tisícovkou nových pracovních míst, padla. Nepotvrdila se tak velká očekávání, o nichž loni informovala některá česká média. V soutěži středoevropských zemí nakonec zvítězilo Polsko, konkrétně Krakov. ČESKÉ POZICI tuto informaci potvrdil mluvčí RWE Česká republika Martin Chalupský. RWE tam hodlá začít budovat nové středisko sdílených služeb pro celou skupinu – včetně účetnictví a controllingu – už letos.

Výsledek soutěže ukazuje, že Polsko se v mnoha ohledech stává atraktivnějším místem pro investice než Česko. Na tuto skutečnost již delší dobu upozorňuje řada poradenských firem.

„Krakov nabídl výrazně atraktivnější podmínky,“ uvedl Chalupský.

Krakov uspěl díky nabídce kvalitního personálu, přičemž jde nejenom o kvalifikaci budoucích zaměstnanců ve finanční oblasti, ale také o znalosti jazykůHistorické polské město podle něj uspělo hlavně díky nabídce kvalitního personálu, přičemž jde nejenom o kvalifikaci budoucích zaměstnanců ve finanční oblasti, ale také o znalosti anglického a německého jazyka. Polsko má podle RWE oproti Česku i další přednosti – především stabilnější investiční a právní prostředí. Chalupský dodává, že výhodou Krakova je také jeho dopravní dostupnost, ať už letecká nebo pozemní.

O chystané investici v Krakově už informoval také polský list Puls Biznesu. Podle dalších informací ČESKÉ POZICE bylo neúspěšným českým kandidátem Brno. Zájem projevoval také Zlín, nebyl však mezi vážnými kandidáty. A neuspěly ani slovenské Košice.  

Na to, že má Česko z pohledu investorů stále dražší a méně kvalitní pracovní sílu, upozornil v nedávném rozhovoru také ostravský primátor Petr Kajnar, který se dlouhodobě zabývá problematikou zahraničních investic. Řada energetických společností si dlouhodobě stěžuje například na časté změny zákonů a pravidel. A už tradičním problémem se stává česká korupce.

Praha kandidátem nebyla

Hospodářské noviny loni v červenci uvedly, že kandidátem na umístění servisního centra je Praha, „která se s největší pravděpodobností stane novou centrálou německé energetické skupiny RWE“. Tyto informace se ale nepotvrdily.

Nejenže nešlo o přemisťování centrály, Praha podle Chalupského ani nebyla kandidátem na umístění servisního centra – už vzhledem ke zdejším vysokým nákladům na pracovní sílu. RWE od počátku hledala města s více než 300 tisíci obyvatel.

Výhrady skupiny RWE, která je v Česku plynárenskou jedničkou, ke zdejšímu investičnímu prostředí jsou známé už delší dobu. „Neplánované zásahy a změny legislativy vedou k destabilizaci investičního prostředí v ČR. Narůstá také nejistota v regulovaném podnikání,“ uvedl ve své nedávné prezentaci šéf RWE Česká republika Martin Herrmann. Skupina chce podle něj v Česku realizovat další investice, jedná se však o projekty na třicet až padesát let, které vyžadují elementární garance a stabilitu prostředí.

To, že se Polsko z hlediska posuzování rizik jeví jako stabilnější než Česká republika, uvedla například také konzultantka poradenské společnosti Control Risks Hana Lešenarová v týdeníku Ekonom. Slovensko a Maďarsko jsou na tom podle ní ještě hůře než Česko.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...