Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česko-německý dialog: Tématem nové skupiny je i migrace

Afghánistán

  13:30
Členské země EU hledají východiska pro migrační krizi. Jedná o nich i česko-německá skupina, která se chce zaměřit zejména na konkrétní výzvy, jež migrační vlna přináší pracovnímu trhu či vzdělávacímu systému.

Chlapec ze Sýrie je očkován v centru pro běžence (Německo). foto: Reuters

Migrační krize je zřejmě nejvážnější zkouškou soudržnosti Evropské unie v celé její historii. Není proto divu, že její členské země hledají nové způsoby, jak o výzvách a nových východiscích spojených s migrací a integrací hovořit. Od minulého týdne je toto kontroverzní téma oficiálně součástí i česko-německého strategického dialogu.

Pracovní skupina, jejímiž koordinátory jsou šéfporadce předsedy vlády Vladimír Špidla a náměstek pro Evropu německého ministerstva zahraničí Michael Roth, se sešla na ustavujícím jednání v Praze. Její členové plánují nejen rozhovory na nejvyšší úrovni, ale i výměnu praktických rad a sdílení zkušeností s úspěšnými projekty.

„Migrace je a bude součástí evropských dějin a v současné době je na jednom ze svých vrcholů,“ zdůraznil po zasedání nové skupiny Vladimír Špidla. Téma považuje za natolik závažné, že je podle něho „prakticky nepředstavitelné“, aby zůstalo stranou strategického dialogu se Spolkovou republikou Německo (SRN), který Česká republika považuje za „mimořádně důležitý“.

Pouze evropské řešení

Tento nový formát spolupráce Prahy a Berlíny byl slavnostně otevřen loni v létě a dosud jeho součástí byly například oblasti vědy, výzkumu, vzdělávání, energetiky či dopravy. V otázkách spojených s migrací a přijímáním migrantů se obě strany v uplynulých měsících shodovaly jen částečně – zejména na takzvaných vnějších opatřeních.

Zástupci českéi německé strany opakovaně zdůraznili, že nerovné rozmístění nově příchozích není česko-německý, ale evropský problém – týká se řady zemí a má jen evropské řešení

Zasazují se o řešení krizí v regionech, z nichž migranti pocházejí, o nastavení nové spolupráce s Tureckem či o lepší ochranu vnějších hranic EU. Odlišně naopak nahlížejí na otázku přerozdělení migrantů. Jen na ukázku – ČR podle Špidly zatím poskytla útočiště přibližně 3,5 tisícům Syřanů. Tolik migrantů do Německa, které jen loni přijalo více než milion běženců, proudí každý den.

Zástupci obou stran opakovaně zdůraznili, že nerovné rozmístění nově příchozích není česko-německý, ale evropský problém – týká se řady zemí a má jen evropské řešení. V dialogu o migraci se oba partneři chtějí od počátku zaměřit nejen na obecné principy, ale i na konkrétní výzvy, jež příliv migrantů přináší například pracovnímu trhu či vzdělávacímu systému.

Německá strana v něm chce podle Michaela Rotha prezentovat i úspěšné příklady integrace a zasadit se o větší zapojení soukromých firem a občanských aktivistů. Jak taková úspěšná integrace může vypadat?

Projekt Grandhotel Cosmopolis

V Praze se minulý týden u příležitosti zahájení výstavy HateFree? v Centru současného umění DOX a na veřejné debatě v Goethe institutu shodou okolností prezentoval projekt, který to dobře ukazuje. Bavorský Grandhotel Cosmopolis není navzdory svému názvu obyčejný hotel a spojuje několik různých funkcí.

Grandhotel Cosmopolis dnes nabízí přístřeší pro více než 60 migrantů, ateliéry pro umělce i tradiční hotelové ubytování a dobrou kuchyni

„V roce 2011 byla v centru Augsburgu prázdná budova. Místní umělci hledali přechodné ateliéry a ptali se, co se s ní stane,“ vypráví jedna z nich, Susa Gunznerová. Dozvěděli se, že objekt, který dříve sloužil jako domov pro seniory, má být přestavěn na ubytovnu pro žadatele o azyl. Sousedé proti tomuto plánu protestovali a vypadalo to, že umělci vyjdou zkrátka – dokud je nenapadlo, že lze několik různých záměrů spojit pod jednu střechu.

Několik let předtím, než současná migrační krize vyvrcholila, se proto ve starobylém Augsburgu rozvinul koncept, jehož pověst časem přesáhla městské i německé hranice. Grandhotel Cosmopolis dnes nabízí přístřeší pro více než 60 migrantů, ateliéry pro umělce i tradiční hotelové ubytování a dobrou kuchyni.

Přenocovat v něm může každý – od manažerů přes obchodní cestující až po studenty či turisty. Ubytovna pro migranty se hradí z veřejných prostředků, hotelový provoz částečně pokrývá náklady na nájem zbytku budovy. S dalšími výdaji pomáhají sponzoři.

Vstřícné prostředí

V hotelovém domě žije pestrá směsice lidí. „Pocházejí z Čečenska, Ugandy, Afghánistánu, Sýrie, Iránu, Iráku, Somálska,“ vypočítává další z místních, Sibil Sattlerová. K činnostem v hotelovém domě se jeho obyvatelé mohou, ale nemusejí přidat. Všichni ale podle ní vnímají, že se ocitli ve velmi vstřícném prostředí, které je otevřeně vítá. Řada z nich si také cení možnosti v hotelu pomáhat.

K činnostem v hotelovém domě se jeho obyvatelé mohou, ale nemusejí přidat. Všichni ale podle ní vnímají, že se ocitli ve velmi vstřícném prostředí.

„Pracují v kuchyni, na recepci nebo baru, uklízejí pokoje, pomáhají s překlady,“ upřesňuje činnosti, do kterých se obyvatelé domu zapojují, další aktivistka Michaela Kfirová. Někteří společně se sousedy z města docházejí i na workshopy, které umělci pravidelně pořádají ve svých ateliérech.

Každodenní provoz hotelu přináší řadu drobných komplikací a starostí. Kfirová je ale považuje především za způsob, jak se z nich poučit a nacházet pro budoucnost společná řešení.

Cesta k integraci

Projekty, jako je Grandhotel Cosmopolis, nemůžou vyřešit všechny potíže v důsledku současné masové migrační vlny. Do Německa v uplynulých měsících přicházelo tolik lidí, že jich lze jen zlomek ubytovat jinde než v provizorních zařízeních, kde dostanou pouze základní zaopatření.

Úspěšné občanské projekty ukazují způsob myšlení a cestu, kudy by se integrace v budoucnosti mohla ubírat

Úspěšné občanské projekty ale ukazují způsob myšlení a cestu, kudy by se integrace v budoucnosti mohla ubírat. V SRN vznikla za uplynulá léta podobných iniciativ řada – ve velkých i malých městech a obcích.

Politici i zástupci místních samospráv se shodují, že jejich role je při zvládání současné migrační krize nezastupitelná. Právě ony totiž dokáží ulevit přetíženým úřadům, dát nelehké situaci lidský rozměr a pomoci nově příchozím zapojit se do většinové společnosti.