Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česko má zájem o vojenskou technologii 21. století. USA nabízejí drony.

Afghánistán

  19:15

Ministerstvo obrany ČESKÉ POZICI potvrdilo, že naše armáda by mohla být v roce 2015 vyzbrojena bezpilotními letouny ScanEagle firmy Boeing.

foto: © zdroj commons.wikimedia.orgČeská pozice

Čeští vojáci by měli srovnat technologický náskok moderních armád a vstoupit do 21. století. Od roku 2015 by totiž naše armáda mohla být vyzbrojena bezpilotními letouny ScanEagle firmy Boeing, čímž by se v nejmodernější průzkumné technice přiblížila spojencům v NATO. Ministerstvo obrany ČESKÉ POZICI potvrdilo, že plánuje pořídit dva komplety po třech strojích. Jejich nákup přijde zhruba na 172 milionů korun.

Takzvané drony, které se v uplynulých letech staly nedílnou součástí většiny ozbrojených konfliktů, nebudou hrazeny ze státního rozpočtu, ale ze zahraniční pomoci vlády USA v rámci programu Foreign Military Funding. Z něj Česko již od roku 1996 nakoupilo například informační a komunikační systémy, zbraňové systémy pro letouny či vybavení pro speciální jednotky. Cílem je co nejefektivnější zapojení českých vojáků do úkolů Severoatlantické aliance.

Dle údajů ministerstva obrany jsme z tohoto amerického programu od jeho odstartování vyčerpali 142 milionů dolarů. Podmínkou čerpání financí však je, že nakupované zboží musí být od amerického výrobce.

Oči vojáků 21. století

Drone ScanEagle dokáže sledovat 24 hodin z výšky až pěti tisíc metrů pomocí infračervené kamery dění na zemi a v reálném čase přenášet informace, které mohou sloužit vojákům na bojišti. Původně tento bezpilotní letoun vyvinula společnost Insite pro komerční rybolov – rybáři díky němu dokážou monitorovat pohyb delfínů a tuňáků v oceánu. Záhy si však našel cestu i do výzbroje americké, kanadské, malajsijské, dánské či polské armády a úspěšně byl použit ve vojenských akcích v Iráku a v Afghánistánu. Proč jej chtějí Češi?

Drone ScanEagle dokáže sledovat dění na zemi a v reálném čase přenášet informace, které mohou sloužit vojákům na bojišti„Souhlasí to s našimi bezpečnostně-strategickými ambicemi i závazky vůči spojencům. Díky doletu až sto kilometrů českým vojákům pomůže například v zahraničních misích. Další výhodou je, že udržíme krok s vývojem ve vojenství 21. století,“ řekl ČESKÉ POZICI první náměstek ministra obrany Daniel Koštoval.

Ve výzbroji české armády to sice nebude první bezpilotní prostředek, ale určitě nejvýkonnější. V minulosti ministerstvo obrany nakoupilo menší drony typu Raven a dva průzkumné stroje Skylark II izraelské výroby. Jejich nasazení je však vzhledem ke kratšímu doletu a kratší době operačního nasazení mnohem omezenější. Například Skylark doletí 60 kilometrů a může být ve vzduchu maximálně čtyři hodiny.

ScanEagle v akci:

Příběh bezpilotních Sojek

Bezpilotní prostředek se vyvíjel i v Česku. Šlo o Sojku III a pro naši armádu na něm pracoval Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany. Naše armáda je jím sice vyzbrojena, ale svými technickými parametry již potřebám vojáků nevyhovuje. „Projekt trval včetně vývoje, výroby a modernizace zhruba 20 let. Celkem na něj bylo vynaloženo asi 260 milionů korun,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Jak se podívat za kopec

V praxi by mohli čeští vojáci drony ScanEagle použít k průzkumu v bojových oblastech. „Potřebujeme se často podívat dál než za nejbližší kopec. Díky vysoké přesnosti informací, které získáme v reálném čase, můžeme své vojáky v zahraničních misích lépe ochránit, a to i ve sto kilometrů vzdáleném místě od základny,“ uvedl náměstek Koštoval, dle něhož jde o jednu ze zhruba pěti priorit armádních akvizic. A dodal, že příští rok by měla být smlouva formalizována a o rok později drony dodané.

Bezpilotní letoun ScanEagle lze také použít k hloubkovému průzkumu speciálních sil i k záchranným akcím. Dva komplety těchto dronů si nepořizujeme náhodou. Jeden by měl být určen pro nasazení v misích, na druhém pak budou trénovat vojáci v Česku. Dle informací ČESKÉ POZICE se roční náklady na servis a výcvik odhadují na 20 milionů korun.

Autor: