Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko má v Evropské komisi zájem o digitální ekonomiku

  10:01
V současnosti se rozjíždí dohadování členských států Evropské unie o portfolia v Evropské komisi. Česko již ví, co by nejraději – svět jedniček a nul a velký byznys, který se mezi nimi odehrává. K nové misi by se hodila současná česká komisařka Věra Jourová – její agenda byla dost široká, aby si osahala i problematiku digitalizace.

Věra Jourová foto: Reuters

Po zvolení v úterý 16. července německé lidovkyně Ursuly von der Leyenové předsedkyni Evropské komise (EK) se naplno rozjedou dohadování členských států o portfolia v EK. Česko podle informací LN už ví, co by nejradši – svět jedniček a nul a velký byznys, který se mezi nimi odehrává. Premiér Andrej Babiš (ANO) nechtěl komentovat, o jaké portfolio si pro Českou republiku řekl, ale podle důvěryhodného zdroje LN z vládního prostředí je to digitální ekonomika. Jako záložní varianta pak vnitřní trh a malé podniky.

V současnost patří Česku správa portfolia bdícího nad spotřebiteli, spravedlností a rovnoprávností pohlaví, komisařkou je Věra Jourová. Předběžně hnutí ANO i ČSSD, tedy vládní strany, jež o nominaci rozhodují, vyjadřovaly souhlas s tím, aby pokračovala. Každopádně Jourová by se k nové misi profilově hodila, protože její dosavadní agenda byla dost široká, aby si osahala i problematiku digitalizace, například v oblasti práv zákazníků e-shopů. Navíc vzrostla její prestiž, když ji nedávno časopis Time zařadil mezi sto nejvlivnějších lidí světa za uplynulý rok.

Svět bitů

Sama Jourová v květnovém rozhovoru s LN potvrdila, že o pokračování unijní mise stojí a díky obšírnosti své nynější agendy je téměř všestranně přichystaná. „Třeba kdybych dostala vnitřní trh, promítne se mi tam hodně zkušenost se spotřebitelskou politikou, byť to nebude totéž. Silné portfolio by byla také digitální oblast či investice. Myslím, že česká vláda bude tlačit na nějaké ekonomické portfolio, s čímž jsem srozuměná,“ popsala tehdy.

Světem bitů se začala před časem intenzivněji zabývat rovněž česká vláda, zejména, co se spolu potkali nezdolné workoholismy a zalíbení v inovacích premiéra Babiše a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO). Oba svorně vyhlašují, že chtějí udělat ze země premianta mezi těmi, kdo světu dodají potřebné nápady i metody, jak z nich učinit komodity.

Portfolio si lze představit jako ekvivalent českých ministerstev. Každý národní stát v Evropské unii má nárok na zastoupení v EK a každý komisař dostane přidělenou jednu odbornou oblast, v rámci níž pak prosazuje legislativu, o níž vyjednává. Obecně – stejně jako u ministerstev – je nejvyšší zájem o silové, ekonomické úřady. Pozice eurokomisaře ale už není plně ekvivalentní s ministrem, který vedle odborného hlediska uplatňuje i politický pohled. Politická vůle náleží v EU prezidentům a premiérům v Evropské radě.

Kýžená digitální agenda, jednotný digitální trh a příprava společnosti na nové výzvy, které přinese třeba elektronizovaný trh práce, se stala jednou z výslovných priorit, když nová EK nastupovala posledně, tedy v roce 2014 a pod vedením Jeana-Clauda Junckera. Promítlo se to i do počtu lidí, kteří se danou problematikou zabývali.

Vedle komisaře pro digitální ekonomiku a společnost vznikla i pozice místopředsedy EK pro jednotný digitální trh. První funkci zastává v dosluhující pozici Němec, druhou Estonec. Agendu vnitřního trhu teď obstarává Polsko. Světem bitů se začala před časem intenzivněji zabývat rovněž česká vláda, zejména, co se spolu potkali nezdolné workoholismy a zalíbení v inovacích premiéra Babiše a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO). Oba svorně vyhlašují, že chtějí udělat ze země premianta mezi těmi, kdo světu dodají potřebné nápady i metody, jak z nich učinit komodity.

Digitální hájemství

Vedle proměny průmyslu, kde mají pásy s montovacími součástkami nahradit 3D tiskárny a sofistikovaní roboti, jde i o to, aby se s počítačem pořádně naučil pracovat také stát, přestal si všechno zakládat do papírových šanonů, a především aby přestal lidi nutit mu ty papíry nosit. Na evropské úrovni bude v tomto ranku důležitá i digitální daň, členské státy se zatím neshodly na jejím celounijním zavedení, protože některým se nehodí do tvářnosti domácí ekonomiky.

Do hájemství digitálních členů EK spadá jednotný trh, právní rámec pro poskytované služby a dopady na hospodářství a společnost. To je třeba zánik některých pracovních pozic, zejména rutinních a manuálních, protože je zastanou stroje.

Fungují-li Irsko nebo Lucembursko jako klidná daňová laguna pro nadnárodní giganty, nechvátají souhlasit s tím, aby na Google nebo Facebook dopadla speciální sazba. To ale nepatří přímo do působnosti digitálního portfolia, daně a cla má na starosti jiný eurokomisař. Do hájemství digitálních členů EK spadá jednotný trh, právní rámec pro poskytované služby a dopady na hospodářství a společnost. To je třeba zánik některých pracovních pozic, zejména rutinních a manuálních, protože je zastanou stroje.

Oproti tomu bude třeba více programátorů nebo, v souvislosti se stárnutím populace, zaměstnanců v sociálních a zdravotních službách. Dalším příkladem jsou elektronické identifikační průkazky s rovnoprávným postavením v celé EU. Očipované české občanky budou do budoucna fungovat v širší škále než jen jako náhrada pasu v Schengenu.

„Českou občankou se časem přihlásím do sociální pojišťovny v Holandsku a požádám tam o výměr důchodu na dobu, kdy jsem tam dělal. Tak to bude po celé Evropské unii,“ vysvětlil LN Petr Kuchař, ředitel odboru hlavního architekta e-governmetnu. V oblasti právního rámce už má Evropa jednu kolonku odškrtnutou – zrušení roamingu v hranicích paktu starého kontinentu. Pracovat se bude na ochraně dat spotřebitelů, u nichž se současně chce, aby nenakupovali online jen doma, ale i u unijních sousedů. Aby se peníze točily.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...